Ekologiczny wystrój w stylu

Chcesz urządzić swoje mieszkanie w wyjątkowy sposób i jesteś miłośnikiem dbania o środowisko? A co jakby połączyć obie te rzeczy w coś naprawdę wyjątkowego? W naszym szybko pędzącym świecie skupionym na ilościach masowych i hurtowej produkcji coraz więcej osób decyduje się na wyposażanie swoich domów i mieszkań kierując się dobrem planety. Ekologiczne podejście do sprawy staje się dzięki temu coraz bardziej modne, a zwolenników ” Zero Waste” przybywa. To czego potrzebujesz chcąc urządzić swój dom w sposób przyjazny dla środowiska to drobny wkład finansowy i dużo kreatywności oraz własnej pracy.
Przyjrzyjmy się bliżej tej interesującej modzie podając sobie kilka pomysłów z których możemy skorzystać.

Zazwyczaj sporymi wydatkiem w procesie meblowania mieszkania okazuje się kupno kanapy, bez której ciężko jest zgrabnie umeblować salon. Ekologicznym rozwiązaniem, które może nam z sukcesem zastąpić ten zakup będzie zmontowanie konstrukcji przy użyciu kilku palet. Przycięcie ich i zbicie w odpowiedni sposób stworzy nam idealną podstawę, na której możemy umieścić wygodne poduszki zgodnie z naszym gustem. Meble z palet stają się ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem zarówno w domach jak i przeróżnych lokalach a entuzjaści pomysłu prześcigają się w nowych zastosowaniach tej prostej ale trwałej konstrukcji. Do naszej kanapy możemy na przykład dostawić sobie wykonany z tego samego materiału stolik. Pokrycie drewna białą farbą doda mu elegancji i trwałości, miło ożywiając wnętrze. Z palet możemy także skonstruować inne meble takie jak łóżko, ława, szafki nocne czy nawet wieszak na ubrania. Zastosowanie palet jest też bardzo popularne w meblowaniu balkonów i tarasów. Możliwości jest nieskończenie wiele, a ich granice wyznaczyć może jedynie nasza wyobraźnia. Dobra dodatkiem będą także mebelki zrobione ze starych skrzynek. Zbite gwoźdźmi stworzą stabilną konstrukcję mogąca udźwignąć wszystko co zechcemy na nich postawić od książek przez kuchenne przybory do środków czystości i kosmetyków.

Kolejnym dobrym budulcem, z którego możemy tworzyć nasze ekologiczne meble i dekoracje będą szklane butelki. Z powodzeniem można je wykorzystać na przykład do stworzenia imponującego żyrandola lub wypełnienia przestrzeni w ścianach i wnękach. Gorący entuzjaści trendu „zero waste” posunęli się jednak jeszcze o krok dalej wykorzystując do produkcji mebli butelki plastikowe. Przy użyciu ich, folii i taśmy można wyprodukować praktycznie wszystko co sobie wymarzymy poczynając od fotela i kończąc na kolejnej alternatywie na stworzenia ekologicznego łóżka. Po ciasnym okręceniu butelek folią uzyskamy twardą i wytrzymałą konstrukcję z której możemy tworzyć do woli.

Meblując swój dom w nowoczesnym ekologicznym stylu, nie musisz jednak wszystkiego robić sam. Odwiedzaj pchle targi i sklepy ze starociami w poszukiwaniu używanych mebli którym możesz dać drugie życie w swoim mieszkaniu. Ludzie codziennie wyrzucają wiele rzeczy, które dalej nadają się do użytku poczynając od mebli i kończąc na dalej działającym sprzęcie. Przeglądaj internet w poszukiwaniu reliktów przeszłości które mogą posłużyć Tobie i Twojej rodzinie. Czasami możesz natrafić na przedmioty wymagające drobnej renowacji, nie zrażaj się tym pamiętając, że nadasz im w ten sposób niepowtarzalnego charakteru. Dziś w cenie nie jest już to co mają wszyscy. Liczy się unikatowość oraz historia i możesz być pewien, że tego Twoim meblom z odzysku nie będzie można odmówić. Zwolennicy ekologicznego wystroju stawiają na prostotę i minimalizm. Nie bój się eksperymentować z nowymi pomysłami. Baw się tym procesem bo im więcej meblowanie Twojego domu przyniesie Ci radości i śmiechu, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Jeżeli już tak wiele wysiłku włożyliśmy w umeblowanie naszego domu w stylu eko pomyślmy co więcej moglibyśmy zrobić aby jeszcze bardziej zbliżyć się do natury.
Kolejnym krokiem, który możemy zrobić kłaniając się nisko środowisku będzie wymiana wszystkich żarówek na te energooszczędne. Ta drobna zmiana w przeciągu roku zrobi ogromną różnicę. Nie marnujmy także energii niepotrzebnie pozostawiając sprzęty w trybie stand by. Idąc spać upewnijmy się, że wszystkie zostały odłączone od zasilania. Tak samo sprawa wygląda z energią świetlną. Wyłączanie światła w pokoju w którym akurat nie przebywamy wygeneruje nam większe oszczędności niż można by przypuszczać.
Jeżeli mieszkasz w domu, możesz także zainwestować w umieszczane na dachu panele słoneczne, które przetworzą energię słoneczną w prąd zapewniając nam kolejne oszczędności.
Jeżeli lubisz roślinność, zamiast kupować najróżniejsze dekoracje do swojego mieszkania, przyozdób je żywymi roślinami, które pod Twoją opieką będą pięknie rosły i kwitły. Ich obecność w Twoim domu znacznie wpłynie na poprawienie jakości powietrza oraz będzie korzystnie działać na Twój nastrój i ogólne samopoczucie. Razem z Twoim nowym wystrojem pamiętaj, żeby dbając o planetę zadbać także o siebie. Na próbę kolorowe napoje możesz zastąpić woda i wywarami z ziół a pół przetworzone produkty na ich pełnowartościowe wersje. Podążając za coraz głośniejszym trendem „Eco” możemy naprawdę bardzo wiele zyskać powracając do prostoty i minimalizmu tak zapomnianych w dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie. Zapominając o produktach masowego użytku tworzonych na wielką skale przez potężne maszyny, dostajemy niepowtarzalną możliwość, aby na nowo odnaleźć spokój i swoje własne, niepowtarzalne Ja. Nasza planeta potrzebuje więcej takich trendów jak ten „Zero Waste” które cofnął nas do korzeni i skupią naszą uwagę na tym co jest naprawdę ważne. Proste, małe kroki mogą sprawić, że rozpędzony świat pójdzie w chodź odrobinę innym kierunku i pójdzie tam właśnie dzięki nam. Pamiętając o tym, że małymi krokami tworzymy własny rzeczywistość spróbujmy porzucić pozbawione duszy produkty masowe i włóżmy trochę kreatywności żeby otaczać się czymś wyjątkowym i bogatym w historię tak jak właśnie najróżniejsze przedmioty używane oraz te wykonane pracą naszych, własnych rąk, umysłów i wyobraźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here