Jak odnowić stare meble

Tematyka renowacji mebli jest bardzo popularna od wielu lat. Bardzo wiele osób próbuje się dowiedzieć, jak odnowić stare meble, które straciły już swój dawny blask, popsuły się, lub po prostu przestały nam się podobać. Istnieje wiele firm zajmujących się specjalistyczną renowacją starych mebli, czy to dostarczanych przez klienta, czy też wyszukiwanych w komisach i od sprzedawców prywatnych przez same firmy. Można zwrócić się do nich lub po zdobyciu pewnej wiedzy na ten temat – spędzić wolny weekend w piwnicy lub w garażu i samodzielnie podjąć się renowacji swoich mebli.

Przypuśćmy, że otrzymaliśmy po babci mieszkanie, które spadło nam niczym gwiazdka z nieba, ale nie stać nas po jego wyremontowanie na zakup nowych mebli. Meble, które się tam obecnie znajdują, czasy swojej świetności już dawno mają za sobą. Można się ich pozbyć wyrzucając na śmietnik lub odnowić – bo oddać raczej nie będzie komu. Opcja renowacji takich mebli wydaje się być kusząca, bo kosztować będzie tyle co trochę narzędzi, kilka puszek farby i parę godzin wolnego czasu. W praktyce nie wygląda to tak różowo, ale można spokojnie się tego podjąć.

Stare krzesła z wytartym siedziskiem lub bez siedziska można odnowić wypruwając w całości tapicerkę i zastępując ją nową. W tym celu niezbędne będzie nowe obicie, gąbka tapicerska i specjalny zszywacz tapicerski. Po wypruciu starych obić, krzesło warto pomalować na nowo. W tym celu należy usunąć resztki starej farby i lakieru – najlepiej papierem ściernym, rozpoczynając od najgrubszego i stopniowo wygładzając powierzchnię coraz drobniejszym. Po zdarciu lakieru warto drewno zaimpregnować specjalnym preparatem do drewna, a następnie powlec farbą do drewna w dowolnie wybranym kolorze. Po ułożeniu gąbki i tkaniny, należy je przybić mocno do krzesła zszywaczem i pracę można uznać za zakończoną. W podobny sposób można odnowić starą kanapę lub tapczan. Kosztuje to co prawda trochę wysiłku, ale świadomość samodzielnie odnowionego mebla na pewno jest tego warta.

Podobnie można sobie poradzić z szafami, komodami czy biurkami. Wystarczy zedrzeć ich warstwę wierzchnią, by dostać się do drewna, zaimpregnować je i pokryć specjalną farbą do mebli. Warto skusić się na nowoczesne farby, na przykład farbę tablicową, po której można pisać kredą, lub farby w ciekawych kolorach. Można też skusić się na wykonanie modnych ostatnio przetarć stylizujących mebel na zabytkowy. Renowacja mebla faktycznie długowiecznego na mebel odnowiony, ale udający stary, daje bardzo interesujące efekty. Przy odnawianiu starych mebli koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim – czy meble nie są uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich dalsze wykorzystanie? Na przykład, czy ich płyty nie są obłamane lub pęknięte w taki sposób, że grożą załamaniem mebla przy większym obciążeniu. Jeśli mebel posiada jakieś uszkodzenia, na przykład poluzowane zawiasy, należy je naprawić, a najlepiej wymienić uszkodzone elementy na nowe. Częstym problemem są wypadające uchwyty, które nie trzymają się już płyty. Można je wymienić na nowe uchwyty o szerszym gwincie lub zmienić miejsce wkrętu uchwytu, a pozostawioną dziurę zasłonić jakimś elementem dekoracyjnym. Możliwości jest tutaj tak naprawdę mnóstwo – wystarczy tylko mieć dobry pomysł, zapał i trochę wolnego czasu. Podczas renowacji mebla warto pokusić się o ciekawe uchwyty, na przykład w różnych kolorach, czy gałki z ciekawymi ornamentami. Znacząco upiększą one nie tylko sam mebel, ale także dodadzą charakteru wnętrzu.

Biorąc się za odnawianie starych mebli tak naprawdę nie potrzebujemy żadnych magicznych tricków czy oglądania instrukcji, jak należy to wykonać. Osoba, która ma minimum zmysłu technicznego doskonale poradzi sobie z tym zadaniem, po prostu dbając o to, aby wymienić to, co trzeba wymienić i naprawić to, co wymaga naprawienia. Renowacja starych mebli to sposób na zajęcie się czymś naprawdę ciekawym, twórczym i dającym mnóstwo satysfakcji. Efekt końcowy z pewnością będzie piorunujący – nikt ze znajomych nie będzie miał takiego samego mebla, a o to przecież w tym wszystkim chodzi! Dzięki podjęciu się renowacji starych mebli, działamy na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, użytkujemy meble, których już nigdzie nie bylibyśmy w stanie sprzedać. Po drugie – oszczędzamy trochę pieniędzy, bo odnowienie mebla czasem mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych, podczas gdy kupienie nowego to często koszt kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Tym sposobem zdobywając stare i nikomu niepotrzebne meble i poświęcając im swój czas, możemy zyskać pełne umeblowanie dla swojego domu. Oprócz tego – działamy ekologicznie, ponieważ nie zaśmiecamy środowiska kolejnymi odpadami, a dajemy meblom nowe życie. Uczymy się czegoś nowego, i zamiast spędzać czas przed telewizorem, robimy coś pożytecznego. Doświadczenie różnych osób pokazuje, że także bardzo przyjemnego i odprężającego, a przy tym dającymi ogromną dawkę satysfakcji. Dajemy też sobie wymarzony mebel o odpowiednich parametrach, wspaniałym wyglądzie, taki, którego nie ma nikt inny.

Do odnawiania mebli nie potrzeba wielkiej siły fizycznej – może poza wyniesieniem mebla w miejsce, gdzie swobodnie będzie można pracować. Potrzeba jedynie odrobiny wolnego czasu, ale jest to rodzaj pracy, którą można wykonywać każdego dnia po trochu, a nawet trzeba – bo należy uwzględniać czas schnięcia farb i impregnatów. Czasem trzeba poświęcić trochę czasu na poszukiwanie idealnych kolorów, elementów wymiennych, czy po prostu inspiracji. Zdecydowanie jednak efekt końcowy jest tego wart. W taki sposób możemy przerobić kilkunastoletnie meble, które nam się już znudziły, na współczesną modłę. Możemy też przerobić tak zwykłą starą meblościankę na mebel idealny do pokoju małej księżniczki, albo mebel malowany w folkowe wzory, które idealnie pasują do naszego zamysłu aranżacyjnego mieszkania. Farby do mebli to niezły sposób na to, aby nadać swoim starym meblom nowego charakteru bez wymieniania całego umeblowania w domu. Oszczędność pieniędzy to jednak największy atut takiego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here