Jak prawidłowo murować ściany z betonu komórkowego?

Beton komórkowy słynie nie tylko ze swoich właściwości termoizolacyjnych. Bloczki są także lekkie i dobrze wyprofilowane, co ułatwia murowanie za pomocą cienkiej warstwy zaprawy.

Przed rozpoczęciem prac należy poznać specyfikę pracy z betonem komórkowym, a także zgromadzić potrzebne narzędzia i materiały. Warto także poszukać ofert specjalnych – paleta bloczków za 1 zł czy inne korzystne promocje to sposób na znaczne obniżenie całkowitych kosztów budowy.

Specyfika murowania za pomocą betonu komórkowego

Bloczki gazobetonu są wyjątkowo duże, co znacząco przyspiesza prace murarskie. Wyróżniają się także wysoką dokładnością wymiarową osiągniętą na etapie produkcji. Oznacza to, że poszczególne elementy dość ściśle do siebie przylegają, w związku z czym potrzebna jest jedynie cienka warstwa zaprawy klejowej. Nakłada się ją specjalną kielnią z podajnikiem, która umożliwia uzyskanie równych, cienkich spoin. System pióro-wpust umożliwia natomiast całkowitą rezygnację ze stosowania spoin pionowych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy czoło bloczka styka się z boczną powierzchnią innego, co ma miejsce na przykład w narożnikach – w takim przypadku niezbędne jest użycie warstwy zaprawy. Ułatwieniem podczas murowania ścian z betonu komórkowego jest możliwość zastosowania prefabrykatów – belek na nadproża lub kształtek U, które nadają się na szalunki tracone niezbędne przy budowie słupów i wieńców.

O czym pamiętać przy budowie ścian z gazobetonu?

Stosowanie cienkiej spoiny wymaga precyzyjnego wypoziomowania pierwszej warstwy bloczków. Należy ułożyć ją na zaprawie tradycyjnej i skorygować ewentualne nierówności. Etap ten jest niezwykle ważny, ponieważ podczas układania kolejnych warstw ich poziomowanie nie będzie możliwe ze względu na zbyt cienką spoinę. Zalecana jest dokładność, dzięki której można osiągnąć idealnie proste ściany. Co w przypadku, gdy poziomowanie nie zostało wykonane prawidłowo? Na szczęście beton komórkowy jest miękki i łatwy do szlifowania, więc niewielkich nierówności można pozbyć się nawet po postawieniu ścian. Miękkość materiału sprawia, że do wykonania bruzd na instalacje wystarczy ręczna bruzdownica. Docinanie można wykonać ręczną piłą widiową. Również wiercenie kołków i wbijanie gwoździ nie stanowi problemu – o ile wybierzemy takie, które nadają się do tego typu materiału.

Jakich błędów należy unikać?

Beton komórkowy jest materiałem o wysokiej porowatości, a więc także znacznej nasiąkliwości. Dlatego też należy chronić go przed działaniem deszczu. Po zakończeniu prac danego dnia koniecznie trzeba zabezpieczyć murowaną ścianę folią. Bloczki czekające na wmurowanie powinny stać w oryginalnie zapakowanych paletach – nie należy zbyt wcześnie rozwijać folii. Powszechnym błędem podczas murowania z betonu komórkowego jest stosowanie zwykłych młotków murarskich do korygowania ustawienia elementów. Mogą one uszkodzić ten kruchy materiał, dlatego zaleca się stosowanie młotków gumowych. Należy także uważać na bloczki podczas transportu, ponieważ wszelkie uszkodzenia utrudnią ich układanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here