Jak wykonać oczko wodne

Własnoręcznie wykonane oczko wodne to nie lada wyzwanie – często nawet dla doświadczonych fachowców. Mały akwen wodny w ogrodzie jest jednak niezwykle efektowny i będzie ozdobą całego najbliższego otoczenia. Jak więc wykonać oczko wodne na własną rękę? Oto nasz krótki poradnik.

Jak wykonać oczko wodne?

Starannie wykonane oczko wodne wymaga odpowiedniego rozplanowania. Pierwszym etapem powinno być określenie jego wielkości oraz lokalizacji. Kolejno, projekt aranżacyjny powinien zostać naszkicowany, wraz z uwzględnieniem wszystkich kompozycji roślinnych i ozdobnych. Gotowy projekt powinien zawierać lokalizację oraz wielkość oczka wodnego. Ogrodowy akwen może mieć dowolną wielkość i kształt. Wszystko zależne jest od naszych potrzeb oraz wolnej powierzchni użytkowej, jaką mamy do zadysponowania. Warto zadbać o to, aby wodny element był jedynie subtelnym podkreśleniem stylistyki ogrodu i nie ograniczał swobodnego przemieszczania się po ogrodzie. Jeśli Twój ogród jest mały, duże oczko wodne może nie wyglądać atrakcyjnie, a dodatkowo – jego wielkość może zaburzać proporcje. W małych ogródkach, warto więc postawić na niewielkie zbiorniki wodne, które będą stanowić jedynie dodatkowy element aranżacyjny.

Nie warto zrażać się po pierwszych nieudanych próbach. Budowa oczka wodnego nie jest aż tak skomplikowana, na jaką wygląda.

Prace ogrodowe są niezbędne do utrzymania go w odpowiednim stanie. Starannie wypielęgnowany ogród to niezwykła wizytówka domu. Aby prace domowe były przyjemne, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria – szlifierka kątowa z regulacją obrotów Bosh, urządzenie wielofunkcyjne DeWalt czy szlifierka kątowa Makita 230 będą niezwykle pomocne i użyteczne.

Oczko wodne krok po kroku

Zastanawiasz się – jak zrobić oczko wodne? Nie jest to zajęcie zbyt trudne. Wystarczy wprowadzić w życie kilka podstawowych wskazówek i cieszyć się oczkiem wodnym we własnym ogródku.

Jeśli mamy już gotowy projekt, można przejść do jego realizacji. Pierwszym krokiem powinien być z pewnością wybór folii. Będzie ona stanowić wkład do zbiornika. Odpowiednio dobrana folia nie będzie wydzielała szkodliwych substancji oraz umożliwi hodowlę ryb i roślin wodnych.

Wiedząc, w którym miejscu powstanie oczko wodne, możemy zabierać się za wykopywanie zbiornika. Przed wyłożeniem wykopu wybraną wcześniej folią, należy zabezpieczyć podłoże. Ten krok to niezbędny element budowy każdego oczka. Profesjonalny podkład pomoże zabezpieczyć folię przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Kiedy podkład jest już na swoim miejscu, czas na rozłożenie folii. Rozkładanie należy rozpocząć od najniższego punktu zbiornika, kierując się do góry. Nie jest wskazane zbyt silne naciąganie jej, co może być bezpośrednią przyczyną uszkodzeń.

Kolejno nadszedł czas na najbardziej wyczekiwaną chwilę – zbiornik możemy wypełnić wodą i nasadzić na nim odpowiednie rośliny wodne. Kiedy się rozrosną, ozdobią oczko wodne oraz jego najbliższą okolicę. Ogrodowy akwen można także ozdobić kamieniami i innymi akcesoriami.

Teraz możesz w pełni cieszyć się efektem finalnym i piękną ozdobą Twojego ogrodu – wyczekiwanym oczkiem wodnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here