Jasne meble - jaki kolor ścian do nich dobrać?

Wybór kolorystyki w konkretnym pomieszczeniu, nie zawsze jest prosty. Musimy jednak wiedzieć, na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli mowa np. o wyborze odpowiedniego koloru ścian w kontekście mebli. Zależność pomiędzy tymi dwoma elementami, stanowi podstawę, jeśli mowa o szeroko rozumianej aranżacji wnętrz. Jak jednak wybrać odpowiednie meble i dopasować do nich właściwy kolor ścian? Na co koniecznie powinniśmy w tym aspekcie zwrócić uwagę? Z pewnością nie są to pytania, na które odpowiedź jest prosta. Warto jest jednak zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu koloru ścian w kontekście mebli. W naszym poniższym artykule, z całą pewnością znajdziecie państwo odpowiedź na te i wiele innych pytań związanych z szeroko pojmowaną aranżacją wnętrz.

Jasne meble – jaki kolor ścian?

Jeśli chodzi o trendy w szeroko pojmowanej aranżacji wnętrz, prym wiodą ostatnimi czasy jasne meble. Powstaje jednak pytanie: jaki kolor ścian, będzie najbardziej pasował, jeśli chodzi o dopasowanie ich do jasnych mebli? Z pewnością wiele osób boryka się z tego rodzaju pytaniami. Niemniej jednak, bardzo ważne jest to, aby poznać kilka, bardzo prostych zasad, które pomogą nam w odpowiedni sposób dopasować meble do koloru ścian. W ten sposób, będziemy już o krok bliżej, jeśli chodzi o urządzenie wnętrza naszego mieszkania w sposób oryginalny, ale też i funkcjonalny. Sprawdźmy, na co szczególnie powinniśmy zwrócić w tym aspekcie uwagę.

Rozmiar pomieszczenia – to ma znaczenie

Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne i dobrze zaaranżowane, bardzo istotne jest określenie, z jaką powierzchnią mamy do czynienia. Nie wszystkie rozwiązania aranżacyjne, będziemy mogli przeprowadzić w każdym z wybranych przez nas pomieszczeń. Dlatego też, istotną rolę odegra tutaj rozmiar pomieszczenia, które poddajemy aranżacji. Nie w każdym pomieszczeniu, będziemy w stanie zrealizować nasze pomysły. Warto jest zatem zwrócić uwagę na to, co będzie dla nas kluczowe w tej kwestii. W przypadku dużych pomieszczeń, jasne meble świetnie będą się komponowały np. z ciemnymi ścianami. Nie jest też nigdzie powiedziane, że musimy zdecydować się na meble w jednym kolorze. Jasnych odcieni, które są ze sobą umiejętnie łączone, jest bardzo dużo. Należy jedynie wiedzieć, które z nich wybrać.

Co jednak zrobić, jeśli pomieszczenie, które poddajemy aranżacji jest małe? Czy w takim przypadku, będziemy mieli jakiekolwiek pole manewru, jeśli chodzi wykonanie ciekawej aranżacji wnętrza? Jak się okazuje, jest to całkiem możliwe. W przypadku małych pomieszczeń, jasne meble są wręcz koniecznym rozwiązaniem. Bardzo często bowiem optycznie powiększają one pokój, a co za tym idzie – sprawiają, że zyskujemy (przynajmniej optycznie) więcej przestrzeni. Musimy jednak wiedzieć, że nie każdy kolor ścian, będzie się dobrze komponował z jasnymi meblami. Jakie zatem najlepiej wybrać?

Jasne meble w małym pomieszczeniu – jakie ściany?

Jeśli chodzi o dobór koloru ścian do małego pomieszczenia z jasnymi meblami, to przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na to, żeby nie były to meble o dużych gabarytach. W przeciwnym wypadku, może dojść do sytuacji, w której nawet jasne meble, będą potęgowały wrażenie małej i ciasnej przestrzeni. Dlatego też, nie jest ważne tylko to, aby meble były jasne, ale też w jaki sposób będą one zaprojektowane. Im bardziej będą nam one dawały wrażenie lekkości, tym lepiej. W przypadku małych pomieszczeń, nie tylko kolor mebli ma znaczenie, ale też ich design.

Co ciekawe, nie bez znaczenia jest także materiał, z którego meble, które chcemy umieścić w małym pomieszczeniu, będą wykonane. Warto zwrócić uwagę na to, że drewniane meble, z reguły są bardzo ciężkie i solidne. Do pomieszczeń o dużym rozmiarze, to świetne rozwiązanie. Niekoniecznie jednak dobrze się ono sprawdzi w przypadku małych pomieszczeń. Solidne i ciężkie meble, będą nadawały takiego samego wrażenia pomieszczeniu, w którym zostaną umieszczone. Warto jest zatem wiedzieć, że jeśli chodzi o małe pomieszczenia, lepszym rozwiązaniem jest zdecydować się na meble wykonane ze sklejki. Wówczas, unikniemy wrażenia ciężkości oraz uczucia, że nasz pokój jest przytłoczony przez meble, które się w nim znajdują.

Przy urządzaniu małego pomieszczenia, dobrze jest też możliwie jak najbardziej zminimalizować ilość mebli, które będą się w nim znajdować. Należy tutaj postawić przede wszystkim na praktykę. Im bardziej funkcjonalne i praktyczne będą meble, tym lepiej dla nas. W przypadku, kiedy aranżujemy wnętrze o dużej powierzchni, nie musimy się stosować do tych wskazówek.

Kolor ścian do jasnych mebli – jakie mamy rozwiązania?

Kiedy jednak wybierzemy już materiał, z którego mają być wykonane nasze jasne meble, jak również kiedy ostatecznie zdecydujemy się na ich kolor, możemy przystąpić do wyboru koloru ścian. Tutaj, podobnie jak w poprzednich punktach, będziemy zaczynali od realnego określenia wielkości naszego pokoju. Ważne jest to przede wszystkim z tego względu, że decydować będzie o ustawieniu mebli we właściwy sposób.

Do jasnych mebli, bardzo dobrze pasują ściany w kolorze beżu lub brązu. Szczególnie efektownie wyglądają one w połączeniu z białymi meblami. Jeśli mówimy o pomieszczeniu większym, możemy zdecydować się np. na błękitne ściany a tym samym, nadać pokojowi nieco prowansalskiego sznytu. Jeśli zaś mówimy o sypialni, w której będą białe meble, to kapitalnym połączeniem jest zdecydowanie się na jasne, pastelowo – fioletowe ściany. Kolor ścian, zbliżony do koloru lila bez, to świetny pomysł na zastosowanie go w sypialni.

Z kolei jeśli nasze jasne meble mają kolor bardzo jasnego drewna, możemy zdecydować się na kolor ścian w odcieniu brzoskwini czy nawet żółtym. Szczególnie efektownie sprawdza się on w przypadku aranżacji pokojów dzieci.

Prawdą jest, że możliwości, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego koloru ścian do mebli, mamy bardzo dużo. To, na który z nich ostatecznie zdecydujemy się przystać, jest bardzo często indywidualną decyzją. Pamiętajmy jednak o tym, aby pomieszczenie było w pierwszej kolejności funkcjonalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here