Kawalerka w stylu less waste. Jak ją urządzić

Piękne, stylowe, a przy tym ekologiczne i całkowicie zgodne z naturą – to cechy, którymi powinny wyróżniać się nowoczesne, funkcjonalne mieszkania. Jak połączyć ze sobą wszystkie te właściwości i stworzyć idealne wnętrza? Odpowiedź na to pytanie stanowi kawalerka urządzona w stylu less waste.

Materiały zaczerpnięte prosto z natury

Architektura to branża, która raczej rzadko kojarzy się z proekologicznymi praktykami. Pokaźna ilość odpadów generowanych na budowie czy skład wielu farb lub olejów często pozostawia wiele do życzenia, wywierając negatywny wpływ na środowisko naturalne. Stąd też jednym ze sposobów na odwrócenie tego trendu oraz zadbanie o przyrodę jest zastąpienie sztucznych tworzyw naturalnymi materiałami. W jaki sposób?

Minimalistyczne, drewniane meble do salonu, lniane lub bawełniane tkaniny, dodatki z kamienia – elementy te nadadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru, pozostając przy tym w zgodzie ze środowiskiem.

Podobną zasadą kieruj się przy wyborze pozostałych akcesoriów. Zamiast lamp z tworzyw sztucznych, postaw na modele z papierowymi lub szklanymi abażurami. Żaluzje zastąp zasłonami, a jako akcesoria do przechowywania stosuj szklane pojemniki. Te z pozoru niewielkie czynności uczynią Twoją kawalerkę znacznie bardziej ekologiczną oraz przyjazną naturze.

Funkcjonalny układ przestrzeni

Oprócz wyboru proekologicznego wyposażenia, istotne znaczenie ma również samo jego rozmieszczenie. Jak położenie mebli może oddziaływać na środowisko? Istnieją proste rozwiązania, które pomagają znacząco ograniczyć zużycie energii oraz jej straty w mieszkaniu. Chcąc zastosować je w swojej kawalerce, zacznij od odpowiedniego wykorzystania światła. W tym celu biurko czy stolik, przy którym pracujesz, postaw możliwie blisko okien, łóżko natomiast – jak najdalej od nich. Pomoże Ci to wykorzystać naturalne oświetlenie podczas dziennej aktywności oraz uniknąć go, gdy udajesz się na spoczynek. Dodatkowo pomyśl również o wydzieleniu przy kanapie czy półce z książkami wystarczającej ilości miejsca na lampę podłogową lub kinkiet. Dzięki temu nie będziesz musiał włączać głównego oświetlenia w chwili, gdy najdzie Cię ochota na ulubioną lekturę. Pamiętaj też, aby nie zastawiać okien czy grzejników – unikniesz w ten sposób zbędnego dogrzewania pomieszczenia.

Proekologiczne wybory

Wielkie zmiany zaczynają się zwykle od małych kroków. Tych zaś na swojej drodze do urządzenia proekologicznego mieszkania możesz wykonać całkiem sporo. Zacznij przy tym od najprostszych czynności – jednorazowe ręczniki papierowe zastąp naturalnymi ściereczkami, a w miejsce plastikowych sztućców wybierz drewniane przybory kuchenne. Postaraj się także ograniczyć wyrzucanie przedmiotów oraz zainwestować w akcesoria wielokrotnego użytku. Zużyte słoiki z powodzeniem posłużą Ci w roli pojemników na przyprawy lub drobne akcesoria, kartonowe pudełka z kolei – odpowiednio przyozdobione – łatwo pomieszczą większe produkty.

Pozostając w duchu żywotności wyposażenia, postaraj się w miarę możliwości zainwestować w urządzenia jak najlepszej jakości. Mimo iż ich zakup pociąga za sobą jednorazowo większe koszty, pozwoli Ci uniknąć częstych napraw i wymiany sprzętów. Dobrym pomysłem będzie także zastąpienie pokaźnego ekspresu do kawy kawiarką czy – w łazience – postawienie prysznica zamiast wanny. Dzięki takim wyborom zaoszczędzisz nie tylko energię i wodę, ale także przestrzeń, co jest bez dwóch zdań pożądane w ograniczonej metrażem kawalerce.

Ekologiczne trendy w aranżacjach cieszą się ostatnimi czasy niezwykłą popularnością. Nic dziwnego – oprócz tego, że są niezwykle korzystne dla środowiska, pomagają także stworzyć funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników wnętrza. Jak urządzić kawalerkę w stylu less waste? Świadome rozmieszczenie wyposażenia oraz nadanie przedmiotom drugiego życia z pewnością ułatwi Ci to zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here