Ogrody zimowe - co należy o nich wiedzieć

Nowoczesna oranżeria w domu? Ogród zimowy, będący elementem architektury należącym do budynku i stanowiący swego rodzaju “okno na świat”? Bez wątpienia jest to rozwiązanie atrakcyjne na tyle, że ogrody zimowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli, zarówno dużych, jak i niewielkich domów. Dzięki możliwości zastosowania nowoczesnych technologii i materiałów przy budowie takich wyjątkowych ogrodów, nie są one drogie i wiele osób może sobie na nie pozwolić.

Elegancja, nietuzinkowość, funkcjonalność

Ogrody zimowe stanowią nie tylko dodatkową przestrzeń użytkową w domu, ale nadają mu też splendoru – są funkcjonalne o każdej porze roku, również wtedy, gdy temperatura nie skłania do spacerów. Wtedy możemy w pełni docenić walory ogrodów zimowych – mogąc np. wypoczywać albo przeciwnie – pracować w niebanalnej, pełnej roślin, scenerii.

To połączenie komfortu i ciepła w przeszklonym ogrodzie zimowym, z deszczową albo śnieżną aurą na zewnątrz, tworzy jedyną w swoim rodzaju atmosferę domowego azylu. Zasady projektowania ogrodów zimowych opierają się właśnie na efektywnym łączeniu: atrakcyjności wizualnej tej dodatkowej przestrzeni domowej z jej funkcjonalnością. To one decydują o tym jak będzie wyglądał indywidualny projekt i jakie materiały zostaną wykorzystane do jego realizacji.

W projekcie należy uwzględnić odpowiednie położenie względem stron świata – ekspozycja na stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią będzie najodpowiedniejsza ze względu na najlepsze warunki termiczne.

Przy projektowaniu ogrodu zimowego zawsze należy mieć też na uwadze takie wytyczne jak ukształtowanie terenu i warunki klimatyczne (np. średnia temperatur zimowych i letnich).

Idealny projekt ogrodu zimowego to taki, który połączy warunki techniczne i zewnętrzne z kwestiami estetycznymi i przeznaczeniem ogrodu (może stanowić autonomiczną przestrzeń relaksu, może też być dodatkowym salonem, pracownią czy jadalnią).

Jeden projekt – wiele możliwości

Najważniejszymi elementami ogrodu zimowego są: konstrukcja nośna oraz szklane wkłady. Projektując ogród zimowy, należy mieć na uwadze m.in. konstrukcję oraz profil dachu, (który musi utrzymać np. warstwę śniegu). Zarówno fundamenty, jak i konstrukcja ogrodu muszą też zapewnić odpowiedni poziom izolacji termicznej i ochrony przed wilgocią.

Konstrukcja nośna może być wykonana z różnych materiałów – m.in. z drewna, aluminium albo systemowego PVC. Każda z nich ma swoje walory i od decyzji zamawiającego zależy ostateczny wybór materiału.

W przypadku PVC, który jest materiałem tanim i uniwersalnym, na uwagę zasługują takie cechy jak: wysoka izolacja termiczna oraz dźwiękowa, ciekawa kolorystyka (m.in. stylizowana na drewno) oraz duże możliwości w zakresie dostosowania do takiej konstrukcji różnych okien i drzwi.

W połączeniu z aluminiowo-poliwęglanową konstrukcją zadaszenia – ściany nośne z PVC dają efekt zarówno elegancki, jak i funkcjonalny.

Przy projektowaniu i późniejszej instalacji ogrodu zimowego należy pamiętać o detalach – to od ich jakości w znacznej mierze zależy sukces projektu. Mowa tu m.in. o systemie odprowadzania wody czy połączenia dachu ze ścianami, które zapewniają właściwe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here