piec

Piece do centralnego ogrzewania to niezwykle ważne urządzenia, odgrywające kluczową rolę w wytwarzaniu energii cieplnej w wielu polskich domach. Od wyboru pieca zależeć będą nie tylko warunki panujące wewnątrz, ale również stan naszego portfela. Jakość danego pieca przekłada się bowiem na jego możliwości wytwarzania energii cieplnej – znajdziemy zarówno urządzenia mniej, jak i bardziej skuteczne w pełnieniu tej funkcji. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat piecyków do centralnego ogrzewania.

Piece do centralnego ogrzewania – od A do Z

Przeglądając dostępne urządzenia, zauważymy, że różnią się rozmaitymi cechami. Pierwszą i najważniejszą jest – sposób zasilania danego pieca. Znajdziemy piece przeznaczone do zasilania za pomocą różnego typu energii i paliw.

Jednymi z najpopularniejszych są kotły gazowe – stosowane wyjątkowo chętnie w domach jedno- i wielorodzinnych. Kotły takie są łatwe w obsłudze i działają niezwykle sprawnie. Zazwyczaj, z łatwością radzą sobie z wytwarzaniem i utrzymywaniem odpowiedniej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Kotły gazowe nie wytwarzają ponadto zanieczyszczeń. Zdecydowaną zaletą kotłów gazowych jest niska cena związana z ich użytkowaniem.

Kotły na pellet to kolejny rodzaj urządzeń. Z roku na ryk zyskują na popularności, powoli stając się jednym z najchętniej wybieranych rodzajów kotła do ogrzewania polskich gospodarstw domowych. Piece na pellet są niezwykle komfortowe w czasie używania. Wyposażone są w specjalny podajnik, który działa w sposób zautomatyzowany. Oznacza to, że kocioł sam dobiera odpowiednią ilość paliwa ze zbiornika, a następnie transportuje je do wnętrza komory spalania. W ten sposób wyręcza nas w czynności typowej dla tradycyjnych kotłów na węgiel, czyli tak zwanego „dokładania do pieca”.

Kotły na ekogroszek są nie mniej popularne. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwe użytkowanie oraz duża skuteczność w wytwarzaniu energii cieplnej. Straty ciepła w czasie korzystania z tych kotłów są niemal zerowe. Kotły takie również działają w sposób zautomatyzowany. Jedynym obowiązkiem, związanym z ich obsługą, jest regularne oczyszczanie komory spalania z nadmiaru zalegającego wewnątrz popiołu.

Piece jedno- czy dwufunkcyjne?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór konkretnego rodzaju piecyka (a tym samym – na rodzaj źródła wytwarzania energii cieplnej) pozostaje nam jeszcze wybór pomiędzy modelami jednofunkcyjnymi a dwufunkcyjnymi. W czym tkwi różnica pomiędzy nimi? Jest dość prosta.

Piece jednofunkcyjne to urządzenia przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń. Moc ich działania jest stosunkowo nieduża, a tym samym – są to urządzenia tańsze niż ich dwufunkcyjne odpowiedniki. Piece jednofunkcyjne występują w rozmaitych wersjach, jednak nie zawsze znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Częściej natomiast sięgamy po piece dwufunkcyjne (z ich rozbudowaną ofertą zapoznasz się na: www.cichewicz.pl). Służą one nie tylko do wytwarzania ciepła w naszych pomieszczeniach, ale również – do podgrzewania wody. Specyfika działania piecyków dwufunkcyjnych polega na tym, że celem priorytetowym jest dla nich podgrzewanie wody użytkowej. Oznacza to, że dopiero po jej zagrzaniu, piecyk zajmie się ogrzewaniem pomieszczeń mieszkalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here