Urządzamy kuchnię! Sprawdź jak to zrobić!

Niektórzy mawiają, że kuchnia jest sercem domu. Nic w tym dziwnego, ponieważ spędzamy w niej olbrzymią ilość czasu. Jest dla nas miejscem spotkań rodzinnych i przygotowania posiłków. Zawsze tętni więc życiem. Dlatego ważne jest, by kuchnia była miejscem przede wszystkim funkcjonalnym, a żadnemu z domowników nie stała się tam krzywda. Ma to być obszar ciepły i przyciągający każdego mieszkańca domu, tak by mógł spędzać tam wspaniały czas ze swoją rodziną.
Meble na wymiar – zalety i wady
Meble kuchenne stworzone na nasze zamówienie idealnie sprawdzą się na małych przestrzeniach, gdzie liczą się każde centymetry wolnego miejsca. Można je przeznaczyć na niezbędne miejsce do przechowywania takie jak szafka, czy schowek. Popularne sklepy meblowe produkują jednak meble kuchenne według pewnych standardowych wymiarów, a co za tym idzie oferta ta jest mniej zróżnicowana i niedostosowana do naszych potrzeb. Istnieje jednak wiele firm, które trudnią się wykonywaniem mebli zgodnie z naszym projektem. Szafki po sam sufit? Karmazynowe fronty? W pomieszczeniu o wymiarach 3×3 metry kwadratowe? Nie ma sprawy! Gdy zajmą się tym specjaliści, nawet z niewielkiego kawałka mieszkania możesz wyczarować zjawiskową kuchnię marzeń. Jest jednak obszar, na którym meble na wymiar zdecydowanie przegrywają z tymi nieprodukowanymi na indywidualne zamówienie klienta. Jeśli chodzi o cenę, w wielu przypadkach będzie ona zdecydowanie wyższa.
Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?
Cena mebli na zamówienie zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim istotny wpływ na kwotę, jaką będziemy musieli uiścić wykonawcy naszego segmentu kuchennego ma lokalizacja, jak i również rodzaj i doświadczenie firmy produkującej. Na obszarach o zwiększonej liczbie takich zakładów, z racji na wyższą konkurencję, cena może być mniejsza.
Również materiał użyty do produkcji naszych mebli nie jest bez znaczenia. Na ogół najtańsze kuchnie są wykonane z laminatu. Cena takich mebli kształtuje się na poziomie około 800 złotych za metr bieżący i w miarę użycia lepszego jakościowo laminatu może osiągnąć poziom 1100 złotych za metr bieżący. Cena zależy także od poziomu skomplikowania i w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 1600 złotych za metr bieżący.
Warto przy tym zauważyć, że przy meblach na wymiar nie ogranicza nas forma i materiał, a jedynie zasobność portfela. W ofercie firm wykonujących takie segmenty na indywidualne zamówienia swoich klientów bez trudu znajdziemy możliwość wykonania mebli z forniru, drewna, a także szkła.
Zasady projektowania kuchni na wymiar
Projektowanie kuchni jest ważnym procesem. Powinno być starannie przemyślane pod kątem potrzeb mieszkańców domu. To właśnie od dostosowania przestrzeni do wymagań domowników zależy, czy kuchnia będzie spełniała swoje funkcje, a zatem czy będzie całkowicie funkcjonalna. Na wygodę późniejszego użytkowania wpływa układ szafek, ilość oraz odpowiednie rozmieszczenie sprzętu agd wraz z zachowaniem dobrej kolejności i wymaganych w pomieszczeniu odstępów.
W kuchni istotnych jest pięć stref. Według wykonywanych w nich czynności możemy wydzielić obszar zapasów. Zalicza się tu głównie lodówkę. Kolejna strefa dotyczy przechowywania. W każdej kuchni musi znaleźć się miejsce dla szafek na naczynia, które pomieszczą salaterki, półmiski, talerze, kubki, filiżanki, czy wreszcie inne naczynia do przechowywania żywności. Strefę mokrą stanowią zlew, kosz na odpady i zmywarka. Obszar przygotowania posiłków koncentruje się na blatach kuchennych. Ostatnią ze stref jest strefa gotowania zawierająca płytę grzewczą oraz piekarnik.
Zasada ergonomii, która jest niezwykle istotna przy tworzeniu wymarzonej i funkcjonalnej w użyciu kuchni polega na tym by poszczególne strefy: produkty spożywcze, naczynia drobne, agd, mycie i sprzątanie, przygotowywanie posiłków, gotowanie oraz pieczenie były ułożone w takiej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Ważny jest również trójkąt roboczy, dzięki któremu zapewnimy dobre ustawienie w przestrzeni kuchennej trzem najważniejszym sprzętom. Dotyczy on umieszczenie lodówki, zlewu i kuchenki na planie trójkąta w takich odstępach, by praca w takiej kuchni sprawiała nam przede wszystkim przyjemność i wygodę.
Kuchnia w liczbach
Kuchnie, szczególnie te stworzone na wymiar rządzą się swoimi prawami. Istnieje jednak kilka zasad generalnych koniecznych do zastosowania przez każdego, który w życiu i w domu ceni sobie wygodę. Oto kilka z nich:
Zasada numer 1: odstęp pomiędzy szafkami dolnymi a górną częścią segmentu kuchennego nie powinien być mniejszy niż 45 cm.
Zasada numer 2: główny blat, który posłuży nam do przygotowania posiłków powinien być nie mniejszy niż 60 cm. To zdecydowanie ułatwi nam późniejszą pracę przy potrawach.
Zasada numer 3: płyta ceramiczna potrzebuje szafki o wymiarach nie mniejszych niż 60 cm, sięgających do 80 cm.
Zasada numer 4: wysokość dolnych szafek kuchennych przy tworzeniu mebli na wymiar najlepiej dopasować do wzrostu domowników. Tak by każdy odczuwał przyjemność ze wspólnego gotowania i przygotowania posiłków.
Zasada numer 5: w kuchni na wymiar możesz zaszaleć z wysokością szafek. Gdy liczy się każdy centymetr, może warto zainwestować w segment kuchenny aż po sam sufit…
Typy kuchni
Projektując kuchnię musimy się kierować również kształtem pomieszczenia, tak by dobrać odpowiedni układ szafek. W wąskich lub w długich kuchniach, gdzie nie ma miejsca na postawienie dwóch równoległych rzędów segmentu, świetnie sprawdzi się układ w literę „L”.
W zarówno małym, jak i zdecydowanie obszerniejszym pomieszczeniu warto zaprojektować kuchnię w kształcie litery „U”. To nic innego, jak dwa równolegle do siebie ustawione rzędy szafek połączone trzecim, prostopadłym do nich pasem. Taki układ zapewnia dobrą komunikację pomiędzy strefami, pozwala wprowadzić trójkąt roboczy, a co za tym idzie przyczynia się do olbrzymiego usprawnienia pracy.
Ostatnim typem jest układ w kształcie litery „I”. Sprawdzi się on, podobnie jak ten w literę w „L” w pomieszczeniach małych i wąskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here