Wygląd sypialni

Sen jest jedną z pierwszych potrzeb człowieka i dlatego jest ważny i konieczny. Dobry sen zagwarantować może wygodne łóżko i odpowiedni wygląd sypialni. Zapotrzebowanie na sen u ludzi jest zróżnicowane i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wieku człowieka. Najkrócej mówiąc im starsza osoba, tym mniej snu potrzebuje. Noworodek śpi bardzo dużo. Lecz już przedszkolak dużo mniej. Młodzież powinna spać dłużej od osób dorosłych, a więc co najmniej 9 godzin. Dlatego bo organizm nastolatka jest w fazie rozwoju i potrzebuje więcej odpoczynku, aby dobrze funkcjonować. Natomiast człowiek dorosły śpi od 6 do 8 godzin na dobę. Drugim czynnikiem, który decyduje o ilości snu są geny. Jeden człowiek potrzebuje snu więcej, aby być wypoczętym. A drugi człowiek mniej i też będzie dobrze funkcjonował.
Budując dom lub kupując mieszkanie w bloku nowi właściciele zastanawiają się jak zaaranżować swoje cztery ściany. Aranżacja zależeć będzie od stylu, który preferują. Wielu jednak ludzi nie skłania się ku żadnemu stylowi. Osoby takie urządzają swój dom tak, aby był dla nich, jak najbardziej funkcjonalny. I to właściwie jest w porządku, bo przecież sami będą tu mieszkać i korzystać z mebli i sprzętów.
Ważna jest aranżacja każdego pomieszczenia, bo w każdym rodzina spędzać będzie sporo czasu. Jednak najwięcej go spędzamy w sypialni. Powstaje więc pytanie, jak powinien wyglądać świat sypialni ?
Aranżacja sypialni wymaga największego wysiłku i pomysłowości. Ponieważ sypialnia jest miejscem wypoczynku. I od niej zależy, czy będziemy wypoczęci i zrelaksowani następnego dnia. Wystrój sypialni ma uspokajać, wyciszać i wprowadzać w spokojny sen. Jeżeli posiadamy ulubiony styl, to zapewne dobrze będziemy się czuli w tak zaaranżowanej sypialni. Nie zaszkodzi jednak, gdy pójdziemy na pewne ustępstwa i dołożymy np. kilka dodatków lub z czegoś zrezygnujemy.
Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Jeżeli chcemy dobrze wypoczywać podczas snu, to musi być ono wygodne. A więc posiadać odpowiednią długość i szerokość. Gdy jest za duże i za szerokie nie stanowi to wady. Najgorzej, gdy jest zbyt krótkie lub za wąskie. Wówczas sen może przerodzić się w koszmar. Dlatego przed zakupem łóżka trzeba dokładnie go wymierzyć. Bardzo ważną rzeczą jest też materac. Niewygodny materac zabiera zdrowy sen, a czasem w ogóle nie daje zasnąć. Nie mniej ważna jest poduszka. Przecież to na niej spoczywa nasza głowa. Ale jest ona odpowiedzialna także za kręgi naszej szyi i górne kręgi naszego kręgosłupa. Dlatego powinna być dopasowana pod naszą budowę i oczywiście pod nasze potrzeby. Ważna jest też pościel. To na sprawia, że nie jest nam zimno podczas snu, ani zbyt gorąco. Lekka i ciepła pościel podczas zimy zapewni spokojny sen dający wytchnienie i regenerujący siły. Ważne jest to, aby pościel nie była ciężka. Gdyż ciężka pościel jest koszmarem zwłaszcza dla dzieci lub osób starszych, czy chorych. W porze letniej zazwyczaj jest ona lżejsza, gdyż nie ma konieczności aż tak ogrzewania naszego organizmu. Zimą musimy go ogrzewać, lecz tylko lekką i ciepłą pościelą. Wielkie znaczenie dla każdego, a zwłaszcza dla dzieci ma także kolor powłoki i poszewki. Nawet niewielu dorosłych lubi sypiać np. w czarnej pościeli. Lub w takiej, która posiada niemiłe dla naszych oczu wzory. Taka pościel dręczy naszą psychikę i sprawia, że źle czujemy się we własnym łóżku. A to przekłada się na niezdrowy sen. W aranżacji sypialni ważny jest także wystrój okien, wygląd podłogi, oraz meble, które się w niej znajdą. A także wszelkiego rodzaju dodatki, jak oświetlenie, czy wystrój ścian.
Świat sypialni to bardzo bogaty świat. I zmieniający się nieustannie. Współczesne aranżacje sypialni bardzo różnią się od tych sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat temu. Nie bez znaczenia jest fakt, że obecnie mamy nieograniczony dostęp do przeróżnych mebli i sprzętów. Rynek obfituje w ten asortyment i zasypuje nas swoimi ofertami, z których jedna jest lepsza od drugiej. Sprawia, że czasem jesteśmy zdezorientowani i nie wiemy co wybrać.
Sypialnia w czasach współczesnych to najczęściej miejsce przeznaczone wyłącznie na nocny sen lub odpoczynek podczas dnia. I jest to kolejną różnicą dzielącą współczesne sypialnie od dawniejszych. Jest to oczywiście z korzyścią dla człowieka, gdy posiada osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie dla siebie, a nie musi spać w zatłoczonej wspólnej sypialni. Czy spać w pokoju będącym salonem i jadalnią w jednym. Choć oczywiście nadal takie sytuacje się zdarzają, bo wszystko związane jest kondycją finansową rodziny. A niestety nie każda polska rodzina posiada duży budżet. I może pozwolić sobie na duży dom. Lecz z każdym rokiem wzrasta zamożność polskich rodzin, także trzeba mieć nadzieję na poprawę bytu.
Wiele osób chcąc posiadać w sypialni dużo wolnej przestrzeni i spokój pozbywa się z niej np. telewizora, czy biurka. Pragnie, aby pokój wykorzystywany był wyłącznie na sen i odpoczynek. Zatłoczona sypialnia nie sprzyja odpoczynkowi. Gdyż wszystko człowieka osacza, przygniata i męczy. Tylko wolna przestrzeń może pozwolić na udany sen i relaks. Wiele osób zaczyna to rozumieć i dlatego pozbywa się z sypialni niepotrzebnych rzeczy.
Ważnym elementem wystroju sypialni są ściany. A dokładnie ich kolor lub wystrój. Mogą być to ściany pomalowane lub może na nich leżeć tapeta. Tapety, czyli okleiny ścienne mają to do siebie, że moda na nie lubi powracać. Tapety wykonywane są z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem. Są tapety winylowe, tapety flizelinowe, reliefowe, szklane. Jak i fototapety.Tapety kładzione są na ściany wewnętrzne dla dekoracji ścian. Lecz równie dobrze można nimi osłonić pewne niedoskonałości ścian. Żywotność tapety, gdy się o nią dba może wynieść nawet dziesięć lat.
Aranżując sypialnie najważniejsze jest to, abyśmy kierowali się własnym upodobaniem i nie ulegali sugestiom innych osób.Dlatego, bo pokój urządzamy dla siebie i to my mamy dobrze się w nim czuć. Wnętrze sypialni ma mieć taki charakter, jaki nas zadowoli. Każdy człowiek jest inny. I to co podoba się jednemu, niekoniecznie musi podobać się innej osobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here