3 urządzenia pomocne w jesiennej pielęgnacji trawnika

Wbrew pozorom, jesień to doskonała pora na pielęgnację trawnika. Co i w jaki sposób zrobić, by należycie przygotować go na zimę?

Wbrew pozorom, jesień to doskonała pora na pielęgnację trawnika. Co i w jaki sposób zrobić, by należycie przygotować go na zimę?

Ciepły i słoneczny październik to ostatni moment, by zadbać o kondycję trawnika i zabezpieczyć go przed nadchodzącym załamaniem pogody: opadami śniegu i mrozem. Dzięki serii zabiegów odżywczych zdoła utrzymać dobrą kondycję aż do wiosny, by po roztopach cieszył oczy naturalnie zdrowym i schludnym wyglądem.

Po pierwsze: kosiarka

Wskutek aury – porannych i wieczornych przymrozków, stale utrzymującej się niewysokiej temperatury – trawa rośnie stosunkowo wolniej, niż w sezonie. Wystarczy, że skosisz ją dwa razy, po raz ostatni – w drugiej połowie miesiąca w taki sposób, by pozostawić źdźbła na wysokość co najmniej 5 cm. Sprawne koszenie murawy wokół domu zapewnia kosiarka wyposażona w funkcję regulacji wysokości cięcia: spalinowa, elektryczna, akumulatorowa, a także robot koszący STIGA Autoclip

Kosiarka samojezdna Autoclip M7 to rozwiązanie w sytuacji, kiedy zależy Ci na wypielęgnowanym trawniku bez konieczności zajmowania się nim

Robot koszący STIGA Autoclip M7

Źródło: www.stiga.pl

W dużym ogrodzie najlepszym rozwiązaniem jest kosiarka  spalinowa wielozadaniowa „4w1”, pozwalająca na pracę w jednym z czterech trybów: standardowego koszenia, zbierania skoszonej trawy bezpośrednio do pojemnego kosza (odpowiednio ukierunkowany strumień powietrza pozwala na efektywne wypełnianie go, przez co konieczność opróżniania jest dużo rzadsza), tylnego lub bocznego wyrzutu trawy, mulczowania. Usuwanie trawy przy jednoczesnym rozdrabnianiu ścinków do postaci nawozu bogatego w mikro- i makroelementy eliminuje konieczność stosowania sztucznych preparatów. W ten sposób oszczędzasz pieniądze i czas na dodatkową pracę w ogrodzie, a przy tym jesteś pewien, że należycie dbasz o dobrą formę trawnika. 

Dużo ogród – mały problem! Kosiarka spalinowa Twinclip 50 SVE to wielozadaniowe urządzenie, przy którego pomocy szybko uporasz się z zaplanowanymi zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika

Kosiarka spalinowa STIGA Twinclip 50 SVE

Źródło: www.stiga.pl

W średniej wielkości i małym ogrodzie świetnie sprawdza się zarówno kosiarka elektryczna, jak i kosiarka akumulatorowa — zasilana wydajnym akumulatorem litowo-jonowym. Są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu i najbliższemu otoczeniu; włączone, nie zakłócają spokoju wypoczywającym domownikom czy sąsiadom. Podobnie, jak spalinowe, umożliwiają jednoczesne koszenie i mulczowanie trawnika. W odróżnieniu od nich nie wymagają serwisowania w celu wymiany oleju, filtra i innych komponentów wymagających zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi lub wynikającymi z intensywnej eksploatacji.

Mały ogród to powód do ogromnej dumy! Z kosiarką elektryczną lub akumulatorową dbasz zarazem o kondycję trawnika, jakość powietrza i niezakłócony wypoczynek domowników

Podcinarka elektryczna STIGA SGT 1000 J i podcinarka akumulatorowa STIGA SGT 500 AE

Źródło: www.stiga.pl

Po drugie: podcinarka

Idealnie wykoszony trawnik to efekt wymagający  wykorzystania podcinarki, urządzenia cieszącego się opinią lekkiego, poręcznego oraz niedrogiego w utrzymaniu. Pozwala na sprawne usunięcie trawy z trudno dostępnych miejsc: przy rabatkach, w cieniu niskich krzewów i wokół drzew, ze skarp czy rowów melioracyjnych. W dużym ogrodzie, przy  swobodnym dostępie do prądu sprawdzi się podcinarka elektryczna, przy której pomocy jednorazowo wykosisz ok. 30-centymetrowy pas zieleni. W małym ogrodzie przyda się podcinarka akumulatorowa przeznaczona do prac wykończeniowych: trymowania i starannego wyrównywania trawy wzdłuż przeszkód omijanych w pracy z kosiarką, np. ścieżek ogrodowych czy zdobnej wysepki zieleni z rabatą kwiatową, która usytuowana jest na podjeździe przed wejściem do domu. Regulowana kierownica pozwala utrzymać pełną kontrolę nad urządzeniem, a tym samym sprawie manewrować głowicą tnącą, tj. w taki sposób, by w trakcie koszenia bez wysiłku omijać rośliny ozdobne.

stiga

Źródło: www.stiga.pl

Po trzecie: dmuchawa do liści z funkcją odkurzacza

Gnijące liście to źródło licznych patogenów grzybowych osłabiających warstwę korzeniową; pozbawiona optymalnej ilości powietrza, wody i składników powietrza słabnie — przesusza się. Wpływa to negatywnie na jakość darni, która traci przyczepność do podłoża, co z łatwością zauważysz po wypadających kępkach trawy. 

Dmuchawa ogrodowa to nowoczesne zastępstwo dla miotły i grabi. Dzięki niej szybko uprzątniesz z ogrodu zarówno liście, jak i drobne gałązki, szyszki, czy pokos pozostały po ostatnim w roku koszeniu, a znajdujący się w miejscach niedostępnych dla innych narzędzi, np. między rabatami kwiatowymi. Pracując z grabiami, możesz niechcący zahaczyć zębami o delikatną łodygę i rozerwać ją, co znacznie uszkodzi roślinę starannie pielęgnowaną przez ostatnie miesiące. 

W dużym ogrodzie połączonym z przydomowym sadem przyda się dmuchawa zasilana mocnym i wydajnym bezszczotkowym silnikiem oraz wyposażona w wyposażony w pojemny zbiornik paliwa które umożliwiają płynną pracę przed długi czas bez zbędnych przerw. Alternatywnym rozwiązaniem jest dmuchawa akumulatorowa wyróżniająca się cichą i ekologiczną pracą bez emisji spalin. Wśród dmuchaw do liści STIGA odnajdziesz modele wyposażone w praktyczną funkcję odkurzacza, który nie tylko wchłania zanieczyszczenia do specjalnego kosza, ale dodatkowo rozdrabnia je. W ten sposób 10-krotnie zmniejsza objętość gromadzonych liści oraz dostarcza składników niezbędnych do produkcji kompostu – najcenniejszego naturalnego nawozu, który doskonale poprawia żyzność gleby.

Dzięki dmuchawie z łatwością uprzątniesz trawnik z warstwy liści, pokosu, szyszek, drobnych gałązek i zanieczyszczeń – pozostałości po wykonanych zabiegach pielęgnacyjnych

Wygląd trawnika na wiosnę to pokłosie jesiennej pielęgnacji (lub jej braku). Przy pomocy odpowiedniego, dobrze dobranego sprzętu – kosiarki, podcinarki, dmuchawy do liści – każdy zaplanowany zabieg mający na celu odżywienie i zabezpieczenie darni przed zbliżającą się zimą wykonasz szybko, łatwo oraz bezbłędnie. Dzięki niemu w przyszłorocznym okresie wegetacyjnym będziesz miał zdecydowanie mniej pracy, a więcej czasu na wypoczynek w swoim wymarzonym ogrodzie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPiaskowiec w budownictwie
Następny artykułDomki z drewna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here