Chcesz zbudować ogród zimowy łączący Twój dom z otaczającą przyrodą? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy artykuł. Doradzimy Ci, co trzeba zrobić, aby Twój ogród spełniał swoje zadanie. Zapraszamy do lektury.
Zimowy ogród całoroczny — co to oznacza?
Dlaczego o ogrodach zimowych często mówi się jako o instalacjach całorocznych? Faktem jest, że można je podzielić na — tak jak w tytule — całoroczne oraz sezonowe. W praktyce montaż tych ostatnich nie zawsze się opłaca. Po zakończeniu realizacji tej inwestycji otrzymujemy z reguły do dyspozycji budynek, który:
- nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej,
- nie jest chroniony przed ciężarem pozostającego śniegu.
Z kolei ogrody zimowe całoroczne są zaprojektowane tak, aby można było korzystać z nich przez cały rok. A to oznacza m.in. odpowiednią wytrzymałość konstrukcyjną.
Co trzeba wziąć pod uwagę przed instalacją ogrodu zimowego?
- Miejsce. Inwestor powinien dokładnie rozplanować położenie ogrodu względem swojego domu. Trzeba określić miejsce, w którym obydwa budynki będą się stykać ze sobą, a także położenie ciągów komunikacyjnych pomiędzy nimi.
- Instalacja. Ogrody zimowe całoroczne wymagają doprowadzenia wszystkich niezbędnych instalacji, w tym elektrycznej i prawdopodobnie wodnej. Ta ostatnia będzie niezbędna, gdy zdecydujemy się na uprawę roślin.
- Wyposażenie. Kwestią otwartą pozostaje to, jak inwestor widzi przestrzeń ogrodu zimowego. Jeśli ma to być miejsce o charakterze uprawnym (np. do uprawy roślin egzotycznych), to jego wyposażenie będzie zupełnie inne niż w przypadku przestrzeni rekreacyjnej.
Warto również pomyśleć, jakie udogodnienia chcemy zainstalować w ogrodzie zimowym. Niektórzy decydują się na zestaw mebli do jadalni, inni preferują fotele wypoczynkowe, a jeszcze inni… basen.
Jak ogrzać ogród zimowy?
Kwestią otwartą pozostaje również to, jak ogrzać ogrody zimowe całoroczne. Sporo osób decyduje się na promienniki ciepła, które punktowo emitują wiązkę w pewnym stopniu skupionej energii cieplnej. Alternatywą dla takiego rozwiązania są piecyki gazowe, ale te podczas spalania wytwarzają mnóstwo pary wodnej. Czasami inwestorzy stawiają również na piecyki elektryczne, ale takie rozwiązanie wymaga sporej ilości energii i być może zrekonstruowania domowej instalacji elektrycznej. Ogrody zimowe całoroczne można też ogrzać „z domu”, pod warunkiem że kocioł wytwarza niezbędny naddatek energii. W przeciwnym razie przebudowa domowej instalacji C.O. będzie bardzo kosztowna.
Jak widać, inwestor decydujący się na budowę własnego, całorocznego ogrodu zimowego, musi przemyśleć wiele kwestii. Dobrą praktyką jest zlecenie inwestycji profesjonalnej i wyspecjalizowanej firmie, która ma niezbędne doświadczenie w projektowaniu i budowie takich budowli.