Profesjonalna dezynfekcja to jedna z coraz ważniejszych usług, po które z roku na rok sięga coraz więcej odbiorców. Korzystają oni nie tylko z asortymentu pozwalającego na samodzielną dezynfekcję powierzchni, ale również z doradztwa i pomocy przeszkolonego personelu. Jeśli zależy ci na sprawnym i dokładnym zdezynfekowaniu wszystkich wrażliwych miejsc w twoim biurze – zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia. Poznasz w nim najważniejsze zasady dezynfekcji biur oraz dowiesz się jak należy poprawnie się do niej przygotować.
Dezynfekcja w biurach – gdzie i co najczęściej czyścimy?
Dezynfekcja stała się niezwykle popularna po rozpoczęciu epidemii koronawirusa. Obecnie, mamy świadomość tego jak duży wpływ ma dezynfekcja na możliwość rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego sięgają po nią kolejni odbiorcy. Jej głównym zadaniem jest oczywiście niszczenie i usuwanie bakterii, grzybów, wirusów oraz innych drobnoustrojów i ich przetrwalników.
Jakie powierzchnie najczęściej poddaje się dezynfekcji? Zależy to przede wszystkim od charakteru danego miejsca. W przypadku powierzchni biurowych – będą to przede wszystkim blaty pracownicze, klamki w skrzydłach drzwiowych, poręcze, przyciski i włączniki światła, gniazdka prądu, a także liczne urządzenia obsługiwane manualnie w codziennej pracy.
Ponadto, dezynfekcji poddaje się niekiedy podłogi, meble, ściany, większe maszyny i urządzenia. Dotyczy to jednak przede wszystkim lokali gastronomicznych. Okresowo, należy także dokonywać dezynfekcji systemów wentylacji i klimatyzacji, tworzących warunki sprzyjające powstawaniu kolonii drobnoustrojów.
Bezpieczeństwo i zasady higieny – a dezynfekcja biur
By dezynfekcja biur przebiegała bezpiecznie, powinna być wykonywana z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń i odpowiednio dobranych preparatów. Przed zamówieniem usługi dezynfekcji, warto upewnić się jakich środków chemicznych używa dana firma (polecamy zwłaszcza preparaty marki VACO) oraz jakie są zasady bezpieczeństwa z nimi związane.
Kluczowa jest przede wszystkim sprawa, czy pomieszczenia wymagają dokładnego oczyszczenia po zakończeniu dezynfekcji. W wielu przypadkach wystarczy jedynie, jeśli pomieszczenia zostaną dokładnie przewietrzone. Często też, nie należy z nich korzystać przez określony czas (np. kilku godzin).
Warto także dołożyć starań przygotowując biuro do dezynfekcji. W jaki sposób można tego dokonać, by ułatwić pracę specjalistom? Przede wszystkim – należy odsunąć meble od krawędzi ścian, by umożliwić rozpylenie preparatów także w trudno dostępnych miejscach. Należy też usunąć wszelką żywność z otwartych powierzchni. Zalecane jest także, by przedmioty codziennego użytku – na przykład urządzenia i maszyny biurowe – okryć folią, co uniemożliwi osadzenie się na nich szkodliwych preparatów.
W czasie dezynfekcji, drzwi oddzielające poszczególne pomieszczenia powinny zostać zamknięte, a dostęp do nich przekazany pracownikom. Oprócz nich (ubranych w specjalny mundur ochronny), w biurze nie powinny znajdować się żadni ludzie ani zwierzęta.