Gaśnice pianowe

Gaśnica pianowa to jedno z najpopularniejszych urządzeń gaśniczych dostępnych na rynku – zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Znajdujący się w niej środek w postaci piany charakteryzuje uniwersalność zastosowania, dzięki czemu gaśnica może być przydatna w przypadku gaszenia najróżniejszych typów pożarów. Co warto wiedzieć o gaśnicy pianowej? Jakie jest jej zastosowanie? W jakich budynkach i pomieszczeniach szczególnie dobrze się sprawdzi? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest gaśnica pianowa? Podstawy

Gaśnica pianowa swoją nazwę bierze od zastosowanego w niej środka gaśniczego, czyli właśnie piany. W momencie zwolnienia zaworu gaśnicy kierujemy środek w źródło pożaru, co pozwala nie tylko stłamsić płomień (poprzez odcięcie dopływu tlenu), ale także schłodzić objęte pożarem przedmioty, powierzchnie etc.

Jak to działa?

Zasada działania gaśnicy pianowej jest bardzo prosta. Znajdująca się w niej piana jest wyrzucana na zewnątrz za pomocą sprężonego gazu, którym najczęściej jest dwutlenek węgla lub azot. Środek gaśniczy to nic innego jak woda zmieszana z pianotwórczym koncentratem.

Po przeszkoleniu z podstawowej obsługi gaśnicy pianowej, praktycznie każdy będzie w stanie użyć jej w chwili zagrożenia. Jest to niewątpliwie bardzo duży atut tej gaśnicy.

Z jakimi rodzajami pożarów radzi sobie gaśnica pianowa?

Gaśnica pianowa to wyjątkowo uniwersalne urządzenie do ochrony przeciwpożarowej, które można wykorzystać do gaszenia pożarów typu ABF, czyli:

  • A – pożary ciał stałych, w tym drewna, papieru, węgla, różnego rodzaju tkanin czy tworzyw sztucznych.
  • B – pożary cieczy palnych oraz substancji topniejących pod wpływem ciepła, jak nafta, benzyna, parafina czy alkohol.
  • F – pożary produktów żywnościowych, w tym olejów roślinnych i zwierzęcych, tłuszczów, oliwy z oliwek czy frytury.

Fakt, iż gaśnice pianowe doskonale radzą sobie z gaszeniem pożarów typu F decyduje o tym, że często są one określane mianem gaśnic gastronomicznych.

Gdzie najlepiej sprawdzają się gaśnice pianowe?

Gaśnice pianowe to propozycja zarówno dla domu, jak i do budynków użyteczności publicznej, obiektów firmowych, przemysłowych czy noclegowych. Uniwersalność zastosowania tych gaśnic sprawia, że jeśli nie potrafimy do końca określić rodzaju zagrożenia pożarowego, to warto postawić właśnie na urządzenie ze środkiem gaśniczym w postaci piany.

Najczęstsze zastosowania gaśnic pianowych to:

  • Gastronomia – gaśnice pianowe doskonale sprawdzają się w restauracjach, barach, firmach cateringowych, w kuchniach przedszkolnych i szkolnych, w stołówkach oraz wszędzie tam, gdzie przyrządza się posiłki poprzez obróbkę termiczną;
  • Przemysł – gaśnice pianowe są wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej magazynów czy hal produkcyjnych;
  • Ogrzewnictwo – jest to popularny wybór do kotłowni profesjonalnych i domowych, pomieszczeń gospodarczych i tych, w których pracują np. podgrzewacze wody;
  • Dom, mieszkanie – gaśnica pianowa może stanowić podstawę ochrony przeciwpożarowej budynków mieszkalnych.

Gdzie możesz kupić gaśnicę pianową?

Gaśnice pianowe, podobnie jak inne rodzaje gaśnic, są dostępne przede wszystkim w specjalistycznych sklepach z artykułami PPOŻ i BHP. Jeśli nie masz takiego sklepu w pobliżu, to śmiało możesz zdecydować się na zakup online – jest to nawet wygodniejsza opcja, ponieważ gaśnica zostanie Ci dostarczona pod same drzwi.

Rekomendowanym przez nas sklepem z gaśnicami jest SORBEX – sklep internetowy z szerokim wyborem nie tylko gaśnic, ale również innych urządzeń gaśniczych, w tym m.in. hydrantów wewnętrznych. Ważnym atutem sklepu jest możliwość skorzystania z bezpłatnego, fachowego doradztwa, a także fakt, iż SORBEX oferuje wyłącznie markowe, atestowane urządzenia gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Z pełną ofertą gaśnic pianowych dostępnych w sklepie internetowym SORBEX zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/sklep/22-gasnice-pianowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here