Jak dobrać nowoczesne firany do sypialni?

Nowoczesny wystrój sypialni to nie tylko wykończenie podłóg i ścian oraz meble, ale również dodatki takie jak obrazy czy dywany i wszelkie inne wyposażenie otwartych półek, które zwykle zamyka pierwsze poważne komponowanie wnętrza. Później pojawiają się kolejne pytania i niewiele wyjaśniające odpowiedzi: firany do sypialni – nowoczesne. Co w praktyce oznacza owo słowo w odniesieniu do firanek? Czy samo ich powieszenie nie zabiera sypialni atrybutu nowoczesności? Być może lepiej jest postawić na proste zasłony? Nic bardziej mylnego, ponieważ wystarczy jedynie w odpowiedni sposób dobrać firany, aby odpowiednio komponowały się z całością wystroju, zatem znajdą się także odpowiednie wzory dla każdego wnętrza.

Zanim jednak przejdę do samych ozdób okna, należy zastanowić się, czym w rzeczywistości jest ów styl. Ma on kilka podstawowych wytycznych takich jak zamiłowanie do nieskomplikowanych kształtów, przywiązywanie wagi do barw, których wiele nie występuje, czy też postawienie na minimalizm w ozdobach, co wcale nie wyklucza firan, a jedynie wypycha je w pewne, niezbyt sztywne ramy. Jakie dokładniej?

Choć firanki mogą wydawać się ściśle powiązane z bogatymi upięciami, które bliższe są dla stylu glamour, czy też wnętrz stylizowanych na poprzednie wieki, po odpowiednim przyjrzeniu się asortymentowi kilku popularnych sklepów, można odnaleźć wymarzone uzupełnienie chłodnej nowoczesności. Zwróć uwagę na kilka poniższych czynników podczas zakupu.

Czy chcesz przestrzegać sztywnych wytycznych?
Jeśli jesteś zdecydowany na pełne zachowanie stylu nowoczesnego, warto odrzucić wzorzyste i zbyt kolorowe propozycje. Upięcia będą zbędne, ponieważ zakłócą harmonię pokoju. Być może twój karnisz jednak pozwala na małą zabawę formą, wtedy możesz się skusić na subtelne wzory na firanach. Doskonale sprawdzają się te ułożone pionowo jak delikatne pasy czy proste kształty, gdyż optycznie podwyższają sufit.

2. Na pewno jeden styl?
Żaden pokój nie jest stuprocentowym ucieleśnieniem żadnego stylu, więc warto już na wstępie przemyśleć, z którym innym nurtem może się dobrze komponować. Czasami doskonałymi połączeniami są te pozornie niemożliwe do stworzenia. Jak właśnie nowoczesność i glamour czy też styl rustykalny i industrialny, lecz są to błędne założenia. Możesz wybrać podstawę nowoczesności i kontrastującą lub delikatnie przenikający się glamour, który powstał poprzez próbę uwspółcześnienia przepychu ubiegłego stulecia.

3. Musi pasować do całości, nie nazwy
Możliwe, że nieświadomie już złamałeś którąś z żelaznych zasad nowoczesności i gdzieś w twojej sypialni znajduje się zbyt kolorowy element jak na przykład dywan lub obraz. Pamiętaj, że są to rzeczy, które możesz czasami wymienić, podobnie jak firanka. Możesz podjąć ryzyko i stworzyć mały zestaw kontrastu złożony zaledwie z kilku przedmiotów, co będzie bardzo ciekawym przełamaniem konwencji. Nie bój się eksperymentować.

4. Okno to nie tylko szyba
Kiedy myjesz okna, myślisz nie tylko o szybie, ale i o ramie, prawda? Podobnie zachowujesz się, gdy starasz się dobrać idealną firankę, więc gdy już masz ją przed oczami, nie zapomnij o zasłonach. Są one równie ważne, a może nawet ważniejsze z powodu bardziej wyrazistych kolorów niż ich półprzezroczyste siostry. Muszą do siebie dobrze pasować. Zbyt wyrazista zasłona zagłuszy piękno delikatnej firanki, a zbyt subtelna może się z nią zlać. Nawet przy ich wieszaniu pamiętaj o potrzebie znalezienia złotego środka.

5. Daj się zainspirować, to nie kradzież
Istnieje wiele stron internetowych, gdzie możesz obejrzeć gotowe inspiracje, a nawet powinieneś to zrobić, gdy masz przed sobą perspektywę spania w sypialni ze źle dobranymi ozdobami okna. Weź do ręki telefon, wyszukaj kilka inspiracji i podnieś go na wysokość twojego okna. Następnie użyj trochę wyobraźni i postaraj się nałożyć obraz z twojej dłoni na twój pokój. Dzięki XXI-wiecznej technologii stało to się całkiem łatwe, a ty możesz swobodnie zmieniać firankę jednym ruchem. Gdy będziesz już na coś zdecydowana, zacznij poszukiwania tej jedynej.

6. To, co działa u innych…
Rada numer pięć jest wspaniała, ale musisz pamiętać, że każdy pokój jest inny i wcale nie chodzi tu o kwestię stylu. Każde mieszkanie jest skierowane w innym kierunku, zatem światło pada pod różnym kątem. Z tego powodu należy brać pod uwagę konieczność pewnych modyfikacji względem materiału źródłowego. Jeśli twoja wymarzona stylizacja okna przedstawia widok z wieżowca z Manhattanu, wiedz, że nie doprowadzisz tyle samo światła na drugim piętrze na osiedlu. W takim przypadku powinieneś wziąć ogólną formę i sam pomysł, lecz uważnie zamienić materiały na te przepuszczające więcej światła.

7. Światło i mrok
Oto kolejny obszar poszukiwania złotego środka. Pamiętaj o funkcji rolet, zasłon i firan. Pierwsza z nich powinna zaciemniać, druga jej pomagać i ocieplać wnętrze, zaś firany powinny przepuszczać dużo promieni słonecznych, szczególnie jesienią i zimą, gdy jest ich niewiele. Nie powinieneś decydować się na firanki, które nie wpuszczają wystarczająco dużo światła, gdyż odbije się to na twoim samopoczuciu. Nie musisz chować się przed światem, więc pozwól sobie na trochę naturalnego oświetlenia i oszczędź nieco energii, szczególnie jeśli mieszkasz miejscu, gdzie światło ma utrudniony dostęp, a rachunki za prąd zaczynają niebezpiecznie się podnosić.

Podsumowując, nie możesz się zamykać w jednym stylu, a szczególnie w nowoczesnym, gdyż on aż się prosi, aby go nieco urozmaicić za sprawą ciekawych połączeń, a firany w twojej sypialni to doskonały pretekst do małych eksperymentów. Możesz również zadbać o swoją wyobraźnię i poddać ją próbie telefonu w poszukiwaniu odpowiedniej stylizacji okna, jednak musisz pamiętać, że nie wszystko, co działa u innych, sprawdzi się u ciebie. Nie zapominaj o ciekawych zasłonach i pamiętaj, że nie powinieneś jednak bać się popełniać błędów, gdyż firanka to obszar do popisu kreatywności, a nie obszar narastającej frustracji, na którą doskonale działa światło. Nie warto obawiać się go, gdyż jest twoim sojusznikiem w walce o niskie rachunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here