Jak duże łóżko kupić, by wygodnie się na nim wyspać

Duże szerokie łóżko to marzenie wielu osób. Niestety przestrzeń mieszkalna często każe weryfikować marzenia i dostosowywać je do rzeczywistości. Z drugiej strony łóżko nie może być za małe, bo na takowym trudno o regenerujący sen. Podpowiadamy, jak wybrać wielkość łóżka.

Jak długie powinno być łóżko?

Standardowa długość łóżka to dwa metry i trzeba przyznać, że w większości przypadków to całkiem dobre rozwiązanie. Takie łóżka kupuje się nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla nastolatków w fazie intensywnego wzrostu. Nawet jeśli wydają się za długie, nie ma to znaczenia. Nastolatek rośnie i dlatego warto kupić łóżko trochę na wyrost.

Osoby dorosłe mają już ustalony wzrost i – paradoksalnie – w ich przypadku łatwiej ustalić potrzebne rozmiary łóżka. Jeśli chodzi o długość, to zasada jest dość prosta. Łóżko powinno być przynajmniej o 20 cm dłuższe od wzrostu najwyższej osoby, która będzie na nim spała. Przy czym to 20 cm trzeba uznać za absolutne minimum. Lepszą opcją będzie stanięcie na palcach, zmierzenie się i do otrzymanej liczby centymetrów dodanie 10 cm.

Dlaczego tak? Na ogół śpimy z obciągniętymi stopami, więc ich długość trzeba doliczyć do wzrostu, głowa bardzo rzadko znajduje się tuż przy zagłówku, stopy niechętnie wystawiamy na zewnątrz. Warto więc mieć zapas z przodu i tyłu łóżka.

Jak ustalić szerokość łóżka, aby było wygodne?

Najwęższe dostępne na rynku łóżka dopasowane są do materaców o szerokości 80 cm. To wersja dla nastolatków albo bardzo szczupłych osób dorosłych, a i to tylko pod warunkiem, że w pokoju absolutnie nie ma miejsca na większy mebel do spania.

Najwęższe łóżko jednoosobowe powinno mieć 90 cm szerokości, a dwuosobowe 140 cm. Jednak są to rozmiary raczej dla osób szczupłych.

Szukając idealnego łóżka dla siebie, powinniśmy wybrać takie, które gwarantuje przynajmniej dwudziestocentymetrową odległość od ciała z każdej strony. Osoby szczupłe faktycznie wyśpią się na łóżku o szerokości 90 cm, nieco bardziej korpulentne wybiorą szersze łóżka.

W przypadku mebla do spania dla dwóch osób dużą rolę odgrywa wielkość sypialni. Łóżko szerokie na 140 cm tak naprawdę jest raczej wąskie, lepiej sprawdzi się to w rozmiarze 160 lub 180 cm.

Przy ustalaniu szerokości łóżka warto zrobić mały rachunek sumienia i przyznać się, jak często śpimy ze zwierzętami. Jeśli mają one stałe miejsce na naszym materacu, warto pomyśleć o odpowiednio szerszym łóżku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here