Układanie paneli w domu jest tak prosta, że bez trudu poradzimy sobie z tym zadaniem bez specjalistycznej pomocy z zewnątrz. Zamiast zamawiać ekipę, warto wyposażyć się w podstawowe narzędzia, które umożliwią nam samodzielny montaż paneli podłogowych. Jak zabrać się do tego zadania, by efekty był w pełni profesjonalny?
Pierwsze kroki przy układaniu paneli
Kupując panele laminowane, zwróćmy uwagę, by były one odporne na ścieranie, najlepiej, gdyby nie były też podatne na odkształcenia, które może spowodować woda. Dobrej jakości podłogi laminowane znaleźć można np. na stronie https://www.podlogiswiata.pl/. Kupimy też tam niezbędne akcesoria do ich montażu. Pierwszym krokiem jest staranne posprzątanie pomieszczenia, w którym będą układane. Później musimy rozłożyć specjalne podkłady niwelujące wszelkie nierówności. Kolejnym etapem będzie już samo układanie paneli.
Układa się je bardzo łatwo, bez trudu z tą pracą poradzą sobie nawet kompletni amatorzy. Najtrudniejsze może okazać się ich docinanie. Dysponując odpowiednią piłą lub wyrzynarką, uporamy się z tym problemem bez większego problemu. Pamiętajmy, by każdy kolejny rząd paneli przesunąć o 30-50% w stosunku do poprzedniego.
Panele to nie wszystko, zwróćmy uwagę na wykończenie
Układając panele, musimy na brzegach zostawić kilkumilimetrowe szczeliny. Aby je zamaskować, konieczny jest montaż listwy przyściennej. Do wyboru mamy listwy klejone lub przykręcane. Druga opcja wydaje się ciszyć większym zainteresowaniem, bo jest niezwykle prosta w montażu. Przy zakładaniu listw przypodłogowych pomocna będzie wiertarka. Jeśli ściany w naszym domu murowane były z pianobetonu, to wystarczy dobra wkrętarka. Każda kolejna listwa powinna być łączona za pomocą specjalnego łącznika wykonanego z tworzywa sztucznego.
Po przykręceniu listw przypodłogowych pozostaje nam montaż progów. Tutaj do wyboru są progi klejone lub przykręcane. Łatwiejszą do samodzielnego wykonania jest opcja klejona. Wystarczy użyć specjalnego środka i nasmarować nim spód progu. Później należy docisnąć go przy pomocy obciążnika do podłogi i gotowe. Całość prac jest stosunkowo prosta i poradzi sobie z nią każda osoba lubiąca majsterkować.