Urządzanie łazienki, szczególnie jeśli mowa o małych łazienkach w blokach, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Warto jest jednak wiedzieć, na jakie aspekty związane z szeroko pojmowaną aranżacją łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę. Wbrew pozorom, należy zadbać o wiele, z pozoru mało znaczących szczegółów. Składają się one jednak na finalny efekt związany z tym, że nasza łazienka nie tylko wygląda oryginalnie, ale też – co warto podkreślić – jest ona funkcjonalna. Jak zatem stworzyć nie tylko oryginalną ale także funkcjonalną łazienkę montując w niej tapetę? Odpowiedź na to, a także wiele innych pytań związanych z wystrojem i urządzaniem łazienki, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.
Przede wszystkim – rozmiar pomieszczenia
Nie możemy zacząć urządzać naszej łazienki, jeśli nie wiemy, jak dokładnie będzie przedstawiał się jej rozmiar. Dlatego też, na samym początku, dobrze jest skrupulatnie go określić. Rozmiar naszej łazienki, będzie miał znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o jej aranżację, ale też – co bardzo ważne – także, jeśli mowa o umieszczeniu w niej wanny lub prysznica. Musimy także brać pod uwagę to, gdzie dokładnie znajdują się połączenia i rury. To także będzie miało wpływ na to, w jaki sposób np. umieścimy w naszej łazience szafki, czy półki. Najlepiej, jeśli będziemy mieli dokładne plany mieszkania, które wyraźnie zaznaczą, która ściana jest nośna, gdzie znajdują się kable oraz w jaki sposób biegną rury kanalizacyjne. To wszystko, paradoksalnie, odegra kluczową rolę, jeśli mowa o urządzeniu naszej łazienki.
Po drugie – wyposażenie łazienki
Zanim przejdziemy do wyboru koloru ścian – niezależnie od tego, co dokładnie będzie się na nich znajdowało – musimy wybrać podstawowe elementy wyposażenia łazienki i zaznaczyć, gdzie zostaną one umieszczone. Tylko w taki sposób będziemy w stanie przejść do dalszego planowania wyglądu naszej łazienki. Kluczowym aspektem, będzie tutaj przede wszystkim wanna lub prysznic. To zdecydowanie największy element, jeśli chodzi o gabaryty, związany z wyposażeniem łazienki. Mając jednak wymiary pomieszczenia, wiedząc, w jaki sposób biegną rury w naszej łazience, możemy bez najmniejszego problemu wybrać najlepiej pasujący do wystroju naszej łazienki prysznic, lub – jeśli pozwala nam na to rozmiar łazienki – wannę. Nie bez znaczenia będzie też wybór ubikacji. W małych łazienkach, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego, który montowany jest wewnątrz ściany, zaś na zewnątrz znajduje się jedynie muszla. To w znaczącym stopniu oszczędza miejsce i sprawia, że nawet pomimo małych rozmiarów, nasza łazienka jest funkcjonalna. Nie będziemy też mieli wrażenia, że jest ona ciasna i zwyczajnie nie da się w niej swobodnie poruszać. Umieszczenie ubikacji oraz prysznica lub wanny (jeśli nie mamy na ten cel przeznaczonego osobnego pomieszczenia), jest kluczowym aspektem, jeśli chodzi o aranżację łazienki.
Kolejne etapy aranżacji łazienki
Kiedy mamy już ustawione podstawowe elementy łazienki, to znaczy wiemy, gdzie dokładnie mają się one znajdować, możemy przejść do kolejnego etapu związanego z wyborem kolorystyki, w której utrzymana będzie nasza łazienka. Tutaj mamy bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o to, jak chcemy, aby nasza łazienka wyglądała. W dużej mierze, właśnie z tego względu na samym początku ustalaliśmy rozmiar pomieszczenia. Będziemy wówczas wiedzieli, na jaką kolorystykę możemy się zdecydować. W przypadku małych i ciasnych łazienek, z reguły takich, które są w blokach, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jasne kolory. Nie chodzi jednak o to, aby cała nasza łazienka była biała, czy kremowa. Warto jest jednak wybrać jasne odcienie, które optycznie powiększą i tak już dość małą łazienkę. Dodatkowo, jeśli bardzo zależy nam na powiększeniu łazienki – przynajmniej optycznie – dobrze jest zamontować w niej lustro. to także sprawi – nie tylko w przypadku łazienki – że nasze pomieszczenie będzie optycznie większe. Zanim jednak zamontujemy lustro, jak również pozostałe elementy wyposażenia łazienki, trzeba prawidłowo przygotować do tego celu ściany. Tutaj, mamy co najmniej kilka możliwości, jeśli chodzi o to, w jaki sposób oraz czym chcemy te ściany pokryć.
Klasyka czyli płytki do łazienki
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycie ścian w łazience, jest położenie na nich płytek. Wiąże się to przede wszystkim z kwestią związaną z wysokim poziomem wilgotności oraz dużymi różnicami temperatur, jakie z reguły w łazience panują. Płytki oczywiście także mogą optycznie sprawić, że nasza łazienka będzie większa, niż w rzeczywistości. Wiele zależy tutaj od tego, jaką wielkość płytek wybierzemy oraz – co już zostało wcześniej zaznaczone – jaki będzie ich kolor. Nie oznacza to jednak, że tapeta do łazienki jest złym rozwiązaniem.
Tapeta w łazience – jak wybrać?
Jednym z najbardziej oryginalnych i ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o aranżację łazienki, jest położenie w niej tapety. Musimy jednak wiedzieć, na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy taką tapetę wybieramy. Przede wszystkim, musimy zadbać o to, aby tapeta, którą zdecydujemy się wybrać, była odporna na działanie wilgoci. Nie jest to jednak jedyna cecha, którą nasza łazienka powinna posiadać. Ważne jest także to, aby tapeta w łazience, nie reagowała w przypadku występowania wysokich temperatur. Musi być ona wykonana z odpowiedniej jakości materiału, który pozwoli na to, abyśmy mogli długo cieszyć się jej pięknym wyglądem. Tapeta do łazienki, jest może i dość niestandardowym rozwiązaniem, natomiast z całą pewnością sprawi ona, że będziemy mogli pochwalić się naprawdę oryginalnie urządzoną łazienką. Co więcej, sam koszt położenia takiej tapety, jeśli tylko jest ona odpowiednio wybrana, wcale nie jest wysoki. Jeśli dobrze poszukamy, może się okazać, że położenie tapety w łazience okaże się znacznie mniej kosztowne, aniżeli zdecydowanie się na położenie w niej płytek. Prawda jest jednak taka, że w pierwszej kolejności, powinniśmy zadbać o jak najwyższą jakość tapety, która będzie położona w łazience.