Jaką pompę CO wybrać

Pompa do centralnego ogrzewania to kluczowy element jej efektywności oraz wydajności. Jeśli nie zdecydujemy się na odpowiedni do naszych potrzeb sprzęt, będziemy musieli liczyć się z wieloma problemami i sporą dozą rozczarowania. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób wybrać prawidłową pompę do centralnego ogrzewania. W tym pomoże niniejszy artykuł!

Jakie wyróżniamy rodzaje pomp co?

Jeśli chodzi o pompy do centralnego ogrzewania, to wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest pompa obiegowa CO. To pompa, którą można użyć zarówno podczas ogrzewania, jak i podczas ochładzania. W tym przypadku będzie nas jednak interesować wyłącznie jej pierwsza funkcja. Pompa obiegowa CO ma za zadanie utrzymać ciągle to samo ciśnienie, a robi to za pomocą czasowego wprowadzania wody w obieg. Może wprowadzać ją na określony czas, a następnie wyłączać, a gdy znów zajdzie potrzeba, znów wprowadza ją w obieg. To właśnie tym różni się od drugiego rodzaju pomp do centralnego ogrzewania, czyli pomp cyrkulacyjnych. Tym razem jest to pompa wykorzystywana wyłącznie do ogrzewania, nie możemy już nią ochładzać wody. Różni się jednak także inną cechą od pomp obiegowych. Otóż w przeciwieństwie do pomp obiegowych nie może ona wprowadzać wody w obieg z różnymi odstępami czasowymi, lecz zapewnia jej stały obieg. Dzięki temu można mieć pewność, że woda zawsze będzie ciepła.

Jaką wybrać pompę do centralnego ogrzewania?

Jeśli stajemy przed wymagającym zadaniem wyboru pompy do ogrzewania, koniecznie musimy mieć na uwadze kilka ważnych wskazówek. Otóż pompa do pieca musi być idealnie dopasowana do miejsca, w jakim zamierzamy ją zamontować oraz do ogólnej charakterystyki naszej instalacji. Jeśli nasz system centralnego ogrzewania nie jest duży, lepiej nie montować do niego pompy o dużej mocy. Może to skutkować niepotrzebnym zwiększonym poborem prądu oraz dużą głośnością, którą może być słychać w dużej odległości. Dlatego lepiej dokładnie przeliczyć, jaka pompa będzie w idealnym stanie napędzać wodę w naszej instalacji i dopasować jej odpowiednią moc. Pamiętajmy również, że za mała moc również jest problematyczna. Możemy wtedy mieć do czynienia z sytuacją, gdy pompa do pieca nie da sobie rady z odpowiednim wprowadzeniem w obieg wody, co może skutkować niewystarczającym podgrzaniem wody, a wtedy za małą dostawą ciepłej wody, której potrzebujemy. Pamiętajmy, że jeśli będziemy mieć jakiekolwiek trudności z wyborem pompy, warto zapytać o poradę fachowca, który z pewnością nam pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here