Klosze LED wsuwane czy typu klik?

0
759

Do estetycznego wykończenia otwartych profili pod taśmy oświetleniowe coraz częściej stosuje się specjalne klosze LED. W sprzedaży możemy znaleźć ich dwie podstawowe wersje. To modele wsuwane oraz na zatrzask. Pierwsze z nich zwyczajnie wsuwa się do profilu. Drugie wyposażone są w zatrzaski i podczas montażu należy użyć niewielkiej siły, by wcisnąć je w profil. Takie wykończenie zwiększa estetykę oświetlenia. Pozwala również zabezpieczyć taśmę przed zabrudzeniami i rozproszyć światło w pożądany sposób.

Zastosowanie kloszy do taśm LED

Wyprodukowane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, transparentne lub barwione, jedynie częściowo przepuszczalne dla światłą klosze LED to estetyczny sposób na wykończenie zainstalowanych pod sufitem lub w innym miejscu profili ledowych. Zastosowanie ledowych kloszy do profili pod taśmy oświetleniowe pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia źródła światła (taśmy), chroni przed jego zabrudzeniami, kurzem i do pewnego stopnia również przed wilgocią (przede wszystkim przed ryzykiem przypadkowego zachlapania). Poza tym zastosowanie głębokiego profilu w połączeniu z kloszem daje możliwość uzyskania jednolitej wiązki światła, a tym samym stworzenia pożądanego efektu wizualnego o dużych walorach dekoracyjnych.

Jaki rodzaj klosza wybrać?

Na rynku produktów oświetleniowych znaleźć można wiele typów kloszy LED o różnym poziomie przejrzystości, w wielu rozmiarach. Jedną z podstawowych kategoryzacji tego typu sprzętu jest jednak jego podział ze względu na sposób montażu. W tym sensie możemy mówić o kloszach wsuwanych, które nasuwa się na profil oświetleniowy oraz ich wersjach na zatrzask, które wciska się w profil. To drugie rozwiązanie wydaje się nieco wygodniejsze. Klosze LED typu klik można zakładać już po zamontowaniu profilu, a nie przed jego montażem – wsunięcie klosza na zainstalowany profil jest nie tylko niewygodne, ale w wielu przypadkach wręcz niemożliwe, na przykład wówczas, gdy krawędź profilu znajduje się w rogu ściany. Zastosowanie systemu zatrzaskowego jest wygodniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że przy wymianie klosza klik na nowy można go łatwo uszkodzić, co w przypadku kloszy wsuwanych raczej się nie zdarza.

Zamawiając nowy klosz LED, wybierz jego rodzaj dopasowany do miejsca montażu profilu. Gdy po zainstalowaniu profili wciąż masz do nich dość łatwy dostęp, klosze wsuwane wydają się rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli jednak profil instalujesz w miejscu trudnodostępnym, przez co późniejsze wsunięcie klosza może być trudne, wówczas lepszym wyborem będzie zakup jego wersji zatrzaskowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here