W wielu domach akwarium stanowi ciekawy dodatek do salonu lub innego pomieszczenia. Jest dekoracją, a jednocześnie miejscem zamieszkanym przez kolorowe, zachwycające ryby, których hodowla może być pasją wielu osób. Co więcej, mają one bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm: pomagają w wyciszeniu się, odpoczynku i relaksie. Jednak, aby akwarium zawsze prezentowało się doskonale, należy zwrócić baczną uwagę na jego wyposażenie.
Kilka obowiązkowych elementów wyposażenia akwarium
Pomimo iż rybki są jednymi z najłatwiejszych w hodowli zwierząt, nie można zapominać o odpowiednich elementach wyposażenia, które pomagają im w prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu. Wśród tych elementów powinno znaleźć się przede wszystkim źródło ciepła, które będzie szczególnie istotne dla ryb pochodzących z tropikalnych regionów. Są one bowiem dostosowane do życia w ciepłych wodach, a to oznacza, że wymagają takich samych warunków również w domu.
Z kolei w przypadku rybek pochodzących z chłodniejszych regionów, w lecie konieczne może okazać się nieznacznie chłodzenie wody. Doraźne środki, takie jak wrzucanie lodu do akwarium, mogą nie sprawdzić się przez dłuższy czas, zwłaszcza przy dużych upałach. Dlatego w tym przypadku warto zaopatrzyć się w urządzenie chłodzące wodę.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenie każdego akwarium będzie światło, które będzie stymulowało wzrost roślin i naturalne zachowania rybek. Jednocześnie pomoże w ich obserwacji i doda uroku całemu zbiornikowi.
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią, będzie napowietrzanie i filtracja. Mogą się one odbywać z udziałem jednego urządzenia, które łączy te dwie funkcje, albo za pomocą dwóch oddzielnych. Poznajmy je bliżej.
Dedykowany napowietrzacz do akwarium
Napowietrzacze do akwarium to urządzenia, których zadaniem jest pobieranie powietrza i wtłaczanie go do wody, przy jednoczesnym wytwarzaniu dużej ilości maleńkich bąbelków. Jest to najlepszy sposób napowietrzania, który gwarantuje, że woda zostanie odpowiednio przygotowana dla jej mieszkańców.
Dedykowane napowietrzacze stają się często jednocześnie napędami systemów filtrujących. Dzięki temu woda zostaje jednocześnie wzbogacona o niezbędny rybom tlen, wprawiona w ruch, a także przefiltrowana.
Filtracja i napowietrzanie – niezbędne dla zdrowia ryb
Te dwa wskazane procesy, czyli napowietrzanie i filtracja, są odpowiedzialne za wytworzenie zdrowych warunków do życia rybek oraz towarzyszących im roślin. Pozwalają bowiem na usunięcie drobnych osadów i zanieczyszczeń fizycznych, jak również zapobiegają rozwojowi bakterii, glonów i porostów. W efekcie woda jest dzięki nim przejrzysta, klarowna i zdrowa dla wszystkich gatunków, które ją zamieszkują.