Retro styl, czyli jak wybielić meble?

Każdy z nas ma taki mebel który jest stary, nie potrzebny lub wygląda nieestetycznie. W ostatnim czasie bardzo modne stało się tak zwane bielenie mebli. Jest to pomysł jak tchnąć nowe życie w nasz niekoniecznie lubiany mebel.
Wygląda to oryginalnie i zabytkowo, jak cofnięty w czasie lub w pożądanym stylu „retro” który w ostatnim czasie znów zyskał na popularności. Takie meble wyglądają korzystnie w małych pomieszczeniach, np. łazienka bądź przedsionek, gdyż ich biały kolor nie przytłacza całości i wygląda subtelnie. Jest to bardzo łatwa metoda, którą każdy z nas może wykonać u siebie w domu za niewielkie pieniądze.
Teraz pojawia się pytanie- Jak bielić meble? Oto kilka prostych wskazówek. Najbardziej korzystne jest bielenie mebli drewnianych, np. dębowych, sosnowych.
Pierwszym sposobem jest tak zwane „przecieranie mebli”, do tego potrzebujemy papieru ściernego, gruboziarnistego i drobnoziarnistego. Najpierw czyścimy nasz mebel z brudu i kurzu, następnie ścieramy papierem gruboziarnistym starą warstwę lakieru, poprawiamy cały proces papierem drobnoziarnistym. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej widoczny efekt, możemy użyć metalowej szczotki, która stworzy nam efekt przetartej faktury i delikatnych rowków.
Inną metoda jest „bielenie woskiem”. Oprócz wosku potrzebujemy zwilżonej ściereczki, pędzla oraz zabezpieczającego lakieru. Wosk nakładamy na zwilżoną wcześniej powierzchnię mebli za pomocą nawilżonej ściereczki. Do trudno dostępnych miejsc docieramy pędzelkiem. Nakładamy warstwowo, a każda z nich powinna schnąć co najmniej kilka godzin. Jeśli efekt jest dla nas satysfakcjonujący, całość zabezpieczmy lakierem.
Do bielenia mebli można używać również farb akrylowych lub kolorowej bejcy. W tym przypadku zaczynamy od tych samych kroków. Czyli czyścimy nasz mebel z kurzu, ścieramy papierem gruboziarnistym. Teraz należy pomalować mebel, kolorową bejcą lub farbą białą. Po nałożeniu jednej warstwy i jej wyschnięciu, należy woskiem ze świecy przetrzeć wybrane miejsca mebla, przez co po nałożeniu następnych warstw, nie wnikną one do drewna. Po wyschnięciu całości, w miejsca który zostały przetarte woskiem, przecieramy bardzo delikatnie nożykiem, starając się nie uszkodzić powierzchni starego drewna. Na sam koniec należy przetrzeć papierem drobnoziarnistym całość i zabezpieczyć lakierem.
Pewnie wśród nas są osoby, które chcą wybielić mebel w ten sam sposób, ale nie jest on drewniany. Nie tylko z naturalnego drewna da się wybielić. Jeżeli posiadasz krzesło, lub komodę w okleinie, również możesz to zrobić. Choć sam efekt końcowy nie będzie taki sam. Najlepiej wykonać ten proces farbą. Czyścimy nasz mebel, następnie przecieramy papierem gruboziarnistym a później drobnoziarnistym. Po przetarciu wilgotną ściereczką, i wyschnięciu, nakładamy jedną warstwę farby białej, lub szarej. Jedna warstwa nie pokryje równomiernie całości, ale właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać, spod spodu będą przebijały inne kolory. Na samym końcu całość zabezpieczamy lakierem.
Naturalne gatunki drewna pod wpływem nasłonecznienia ciemnieją lub żółkną, posiadając takie meble, możemy zatrzymać ten proces stosując ług do drewna. Dość popularna metoda, która jest skuteczna i najbardziej naturalna. Na początku musimy wybrać odpowiedni ług, bez problemu można zakupić w sklepie gotową emulsje ługową. Szczególną uwagę należy zwrócić na typ drewna do którego przeznaczony jest dany produkt. W sklepach znajdziemy preparaty do drewna iglastego jak i liściastego. Wybór odpowiedniego ługu jest bardzo istotny. Jeśli już posiadamy dobrze dobrany preparat, przystępujemy do przygotowania drewna. Należy dobrze wyczyścić oraz wyszlifować daną powierzchnię. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w ochronny strój, gdyż ług jest substancją żrącą, może powodować oparzenia oczu, błon śluzowych. Maseczka, okulary, pełne obuwie oraz rękawice są wymagane. Na wszlifowaną powierzchnię równomiernie, miejsce przy miejscu nakładamy warstwę ługu. Najlepiej użyć do tego procesu kwasoodpornego wałka malarskiego na długim kiju teleskopowym. Bardzo ważne jest aby nakładać preparat wzdłuż słojów drewna. Gdy cała powierzchnia jest już równomiernie pokryta, należy odczekać ok. 2-5 godzin. Po upływie tego czasu, można wzmocnić cały efekt nakładając drugą lub nawet trzecią warstwę, jednak należy pamiętać że preparat nie tylko wybiela powierzchnię drewna ale również uwidacznia jego strukturę. Daje wtedy efekt podobny do szczotkowania. Po całym procesie należy odczekać 24 godziny, do całkowitego wyschnięcia. A po tym czasie zmatowić powierzchnię białym padem polerskim przyczepionym do szlifierki oscylacyjnej czy polerki lub dla mniej zaawansowanych ręcznie, papierem ściernym. Na końcu trzeba zabezpieczyć całą powierzchnię. Można kupić gotowy preparat zabezpieczający ługowanie. Innym sposobem jest również olejowanie. Do tego procesu stosuje się wysokiej jakości oleje lniane, przyciemniają lekko drewno, ale gwarantują doskonałą ochronę przed wilgocią. Po takim zabiegu należy wypolerować całość.
Istnieje również opcja dla leniwych. Gdyż w sklepach można kupić gotowy wosk lub pastę do bielenia. Preparaty te podkreślają układ słojów, nadają się do surowego drewna jak i do lakierowanego. Jak w przydatku poprzednich metod, powierzchnię drewna szlifujemy papierem gruboziarnistym, poprawiamy drobnoziarnistym. Powierzchnie pokrywamy bejcą, jeśli już wyschnie, delikatnie nożykiem robimy zadraśnięcia, mniej więcej 1- 2 mm. Teraz można już nałożyć wosk lub pastę okrągłymi ruchami. Gdy preparat wyschnie, przecieramy powierzchnię suchą ściereczką. Jeśli chcemy podkreślić efekt, można w niektórych miejscach użyć wełny stalowej do przetarcia. Całość zabezpieczmy lakiem.
Jak widać sposobów jest dużo, można wybrać ten który najbardziej odpowiada naszym zdolnością, nie jest to trudny proces. Jeśli znudził ci się wygląd starych mebli, nie musisz się ich pozbywać. Bielenie to korzystna metoda, ukrywa niedoskonałości drewna a wzór usłojenia zapewnia dodatkowe efekty dekoracyjne, podkreślając zalety retro stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here