Szafa nowa czy dodatkowa?

Przez całe lata gromadzimy w domu garderobę, często już całkiem niemodną albo przenoszoną. Przez to nasze szafy ubraniowe pękają w szwach.

Od czasu do czasu robimy przegląd odzieży i staramy się usunąć tę, która na pewno nie będzie już używana. Są to niełatwe decyzje, bo jednak zawsze istnieje możliwość przerobienia starej sukienki czy garsonki na nowszy fason, szkoda więc wyrzucić. Zazwyczaj pozostaje więc nadal sporo ubrań, które na powrót wciskamy do przepełnionej szafy. Czasem zachodzi potrzeba kupienia większej i bardziej pojemnej szafy niż dotychczasowa.
Każdy chyba czasem marzył o posiadaniu dawnej szafy gdańskiej, którą teraz można zobaczyć tylko w muzeach. Jest ona ogromna, trzydrzwiowa, a jej zdobienia to prawdziwe arcydzieła sztuki snycerskiej. Na froncie ma wyrzeźbione motywy roślinne lub geometryczne, po bokach są kolumienki, a zwieńczona jest obszernym gzymsem. Posiadanie takiej szafy może jedynie pozostać w sferze naszych marzeń. Pozostaje więc kupno innej lub dodatkowej szafy.

Meblując nasze na ogół niezbyt przestronne mieszkania, wybieramy szafy ubraniowe prawie tak samo pojemne, ale zajmujące o wiele mniej miejsca. Najbardziej funkcjonalne są szafy drzwiami przesuwnymi. Frontowe drzwi takiej szafy zamontowane są w szynach, dzięki temu przesuwają się odsłaniając wnętrze. Jest to znakomite rozwiązanie do małych mieszkań. W blokach budowanych w okresie PRL-u, standardowo wyodrębniano w przedpokojach wnęki, do których wstawiało się szafy ubraniowe. Wystarczyło tylko obudować wnękę od frontu i po bokach a do tego zamontować półki oraz drążki.

Branża meblarska oferuje szafy ubraniowe w rozmaitych modelach i wymiarach. Duża trzydrzwiowa szafa pomieści bez trudu całą naszą garderobę. Zazwyczaj posiada trzy komory z półkami lub drążkami. W najwyższej powiesimy na wieszakach płaszcze i suknie. W niższej znajdą się kurtki, garnitury, ubranka dziecięce. Półki pomieszczą bieliznę pościelową, ręczniki, tiszerty. Do szuflad powkładamy bieliznę osobistą, skarpety, krawaty i różne inne odzieżowe drobiazgi.Taka pojemna a zarazem zajmująca mało miejsca szafa z powodzeniem zastąpi równocześnie bieliźniarkę lub komodę.
Szafy ubraniowe, oprócz swojej podstawowej funkcji, są też świetnym elementem wystroju mieszkania. Do tradycyjnych wnętrz pasują meble „na wysoki połysk” czyli drewniane, z widocznymi słojami, pokryte lśniącą politurą. Zazwyczaj są to komplety, w skład których wchodzą stoły, krzesła, szafy ubraniowe, bieliźniarki i komody.
Urządzając mieszkanie w nowoczesnym designie wybierzemy sprzęty o bardziej oryginalnym wyglądzie. Świetnie prezentuje się szafa z lustrem. Może ono pokrywać nawet całą jej przednią powierzchnię. Odbija pełną sylwetkę, więc przed wyjściem z domu możemy sprawdzić wszystkie szczegóły naszego wyglądu.Dodatkowo, takie duże lustro w pokoju optycznie powiększa jego przestrzeń. Jeśli lustro jest w kształcie koła albo innej figury geometrycznej powoduje, że wnętrze pokoju staje się niepowtarzalne. Ważna jest też kolorystyka mebli. Do sypialni możemy wstawić szafę białą lub kremową, popielatą czy też w kolorze ecru. Jasne barwy rozświetlą wnętrze i sprawią że stanie się ono znakomitym miejscem wypoczynku i relaksu również w ciągu dnia.
W innych pokojach mogą być szafy ubraniowe w kolorach ciemniejszych, wszystko zależy od indywidualnego gustu. Na tle białych ścian dobrze może wyglądać szafa czarna, bo kontrastuje z tłem. Przy pastelowych barwach ścian można dopasować szafę do wybranej gamy. Ciekawy efekt dają szafy ubraniowe, w których łączy się kolory, na przykład czekoladowy brąz z beżowym, bordo z kremowym, czy zieleń z granatowym.
Meble w salonie powinny zajmować jak najmniej miejsca, bo tam najczęściej urządza się rodzinne spotkania przy dużym stole, przyjęcia dla grona gości albo taneczne domówki. Najlepiej więc, gdy sprzęty znajdą się na obrzeżach pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest segment umieszczony przy największej ścianie. W nim znajdzie się wszystko – blat biurka, telewizor półki na książki, szafy ubraniowe, szuflady i przegródki na segregatory z dokumentami. Na środku salonu postawimy stół i fotele, które można przesunąć pod ścianę planując na przykład sylwestrowe tańce.
Do standardowego wystroju mieszkania najbardziej popularne są meble z płyt pilśniowych pokrytych warstwą forniru w formie słoi naturalnego drewna. Najjaśniejsze jest drewno sosnowe, ładny odcień ma buk, bywają też ciemniejsze barwy jak mahoń, orzech czy wiśnia. Można kupować całe komplety albo dobrać sprzęty odpowiednie do potrzeb i warunków przestrzennych. W skład kompletów wchodzą regały, półki, szafy ubraniowe, biurka, komody i bieliźniarki. Dla osób o większej kreatywności najlepszym sposobem na aranżację mieszkania jest samodzielny dobór i rozplanowanie ustawienia mebli.

Podstawą umeblowania są jednak dobre, pojemne i solidne szafy ubraniowe. Producenci oferują je w ogromnym wyborze. Są duże – do pokoju lub przedpokoju oraz mniejsze – nadające się do pokoju dziecięcego. Drewniane lub z innych surowców. Wytwarza się też metalowe szafy ubraniowe na garderobę pracowników w rozmaitych zakładach produkcyjnych. Taka szafa jest zamykana na kluczyk lub szyfr, aby dostęp do nich mógł mieć tylko jej użytkownik. Dostępne są też szafy ubraniowe dla biur, domów akademickich, internatów i hoteli.

Oferta sprzedawców mebli jest tak bogata, że w razie potrzeby możemy zawsze znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Bierzemy pod uwagę zarówno wygląd sprzętów, jak też solidność ich wykonania. Liczą się wszystkie szczegóły – zawiasy, zamki uchwyty, precyzja wmontowania półek i szuflad. Zakup szafy to inwestycja na długie lata. Chcemy więc mieć gwarancję, ze po krótkim czasie nie będziemy zmuszeni do większych napraw albo wymiany szafy na nową. Na rynku są szafy ubraniowe wyprodukowane z surowców i tworzyw o wysokiej jakości, estetycznie zaprojektowane i starannie wykończone, a ceny ich są całkiem przystępne. Nie musimy się martwić o przywóz, na ogół sklep meblarski zapewnia dostawę zakupionych towarów do domu klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here