Tapety maja długa historię

Tapeta ma już swoje lata. Ludzie, od kiedy zaczęli się osiedlać, a było to w neolicie, z upodobaniem zdobili swoje domostwa. A nawet wcześniej jeszcze przed tym, za czym zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, malowali z zapałem po ścianach jaskiń. Do dziś naukowcy na całym świecie odnajdują tego dowody w postaci malowideł naskalnych.

Wróćmy jednak do tapety i tapetowania.

Tapeta przyjęła się bardzo łatwo i od lat w wystroju wnętrz stanowi ważny punkt. Tapeta w sypialni lub w innym pomieszczeniu nowoczesnego domu to nic nadzwyczajnego. Niesamowite bywają dodatkowe rozwiązania techniczne, dające nowoczesnym tapetom przewagę nad pozostałymi materiałami.

Kiedy podczas rewolucji neolitycznej ludzie zaczęli organizować się w społeczeństwa rolników i hodowców potrzeba przebywania na jednym terenie przez większość swego życia zmusiła ludzi do aranżowania miejsc do spania i odgrodzenia się od świata zewnętrznego dla bezpieczeństwa przed drapieżnikami i pobratymcami z sąsiedniego plemienia.

Tak więc zapał, z jakim zdobimy ściany naszych domostw jest równy upodobaniu do życia w luksusie i chęci otaczania się rzeczami pięknymi. Prehistorie już wspomniano. Oprócz malowideł na ścianach skał, a później domów, wieszano na ścianach skóry upolowanych zwierząt, makaty z lnu i kilimy z wełny.

Początki cywilizacji ludzkiej
Nowe osady budowane były z drewna, które w przecudny sposób komponuje się z większością materiałów budowlanych. Tak więc wcześniej już wspomniane skóry zwierzęce mogą być uważane za protoplastów dzisiejszych tapet. Idea nie zmieniła się przez wieki. Zawsze chodziło o odczucia estetyczne, które w tym przypadku zaspakajane były przy pomocy materiału, który zdobił pomieszczenia i izolował przed zimnem i wilgocią.

Wieki średnie
Technologia budowlana nie rozwijała się tak szybko, jak obecnie. Przez długi czas królowało w budownictwie drewno, kamień i ziemia. I metody zdobienia pozostawały podobne. Zmieniały się co prawda narzędzia, co pozwalało na dopracowanie do mistrzostwa różnych technik obróbki materiałów.

Epoka Renesansu
prawdziwy przełom jednak przyniósł w początkach szesnastego wieku, Renesans. Odrodzenie, jakie rozlało się po Europie dotyczyło wszelkich przejawów życia społecznego. Ludzie Renesansu, jak dziś mówimy o ówczesnych, mieli tak szerokie zainteresowania, że dziś w dobie specjalizacji wydaje nam się to niemożliwe.
W tym czasie upatrujemy początków tapet.
Niezwykle popularne w owym czasie stały się dekoracje ścienne wykonane z dość drogiego jeszcze wtedy papieru. Ludzie bogaci, których stać było na znacznie więcej zamawiali pokrycia ścian z malowanego ręcznie jedwabiu. Do dziś zachowały się okazy ręcznie wykonanych tapet z różnych materiałów.
Wzory na papierze lub innym nadającym się do tego materiale wykonywano w procesie żmudnej techniki malarskiej.
Zajmowali się tym bardzo często malarze, którzy nie znaleźli zrozumienia jako twórcy wielkich dzieł na płótnach. z czasem stało się to popularnym rzemiosłem. Wykonywali je ludzie, którzy ze sztuka co prawda obcowali, jednak artystami nie można ich było nazwać. Korzystali często ze wzorów zaprojektowanych przez artystów malarzy.
Z czasem techniki aplikacji wzorów rozwinęły się u usprawniono pracę nad produkcja tapet. Nauczono się wzorem pierwszych drukarzy wykonywać matryce drukarskie. Dzięki pierwszym egzemplarzom drzeworytów tapety powstawały o wiele szybciej.

Wykonanie każdego metra tapety zabierało i tak bardzo dużo czasu. Wciąż więc próbowano coś zmienić, gdyż popyt wciąż rósł.
Najwspanialsze okazy tapet, które można podziwiać do dziś na zamkach, powstały na zamówienie dworów królewskich i magnackich rezydencji.

XVIII wiek przyniósł jeszcze większe zainteresowanie
Wtedy to nastąpił wybuch popularności tapet. Każdy nawet mniej zamożny szlachcic chciał mieć w swoim domu tapetę na ścianie. I to na niejednej ścianie. Były coraz bardziej wyszukane i drukowano je na coraz lepszym papierze. Czasy rewolucji przemysłowej wniosły do przemysłu potęgę pary wodnej. Wiele procesów produkcyjnych zyskało na intensywności. Ludzie mogli być zaangażowani do bardziej wyrafinowanych zajęć. Ciężką pracę napędzana maszyn przekazano innym maszynom. Technologia silnika elektrycznego uniezależniła przemysł od dotychczasowych źródeł Energi. Tych naturalnych. Wiatru, wody i zwierząt pociągowych.
Rozkwit technologi produkcyjnych szczególnie był widoczny na zachodzie Europy, gdzie kolonialna dominacja dała palmę pierwszeństwa wyspiarskiej Brytanii i zaborczej katolickiej Hiszpanii. Inni, mający zakusy kolonizatorskie tez nie pozostawali z tyłu. Niderlandy i Portugalia jest tego dobrym przykładem.
Poziom dobrobytu w tych krajach rósł. Rosły z nim także ambicje społeczeństw. Społeczeństw bogacących się na wyzysku innych.

Kolejnym przełomem stało się skonstruowanie maszyny, która mogła drukować tapety w wielu kolorach i odcieniach. Powstawały wyszukane kompozycje barwne, urozmaicone wymyślnymi wzorami szablonów.

Prym w produkcji nowych tapet wiedli w tym czasie Francuzi, a Paryż stał się stolicą europejskiego przemysłu produkującego tapety.

Dziewiętnastowieczne apogeum
Nie spodziewano się, że można jeszcze więcej. Więcej zainteresowania, fachowości i wyborów. XIX wiek dołożył swoja Cegiełkę do rozwoju tapet.
Lata 30. i 40. XIX stały się czasem wielkiej i prawdziwej rewolucji w branży tapetowej. Tapety produkowano naprawdę na masową skalę. Efektem był spadek cen. A co za tym idzie poszerzenie grona klientów. Na tapety stać było coraz mniej zamożne kręgi społeczeństwa.

Producenci prześcigali się w udogodnieniach dla pośredników, a ci znów kusili swoich klientów coraz ciekawszą i tańszą ofertą.

Wtedy to ktoś wpadł na pomysł, że można produkować tapety ze wzorem tak rozmieszczonym, aby nie trzeba było martwic się o jego dopasowanie.

Tapety nowoczesne
W wieku XX tapety stały się wręcz standardowym wyposażeniem mieszkań. Wprowadzono do oferty fototapety. Pojawiły się one już w latach 70. Na wschodzie Europu okresu jedynie słusznej ideologii stały się namiastka wielkiego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here