Przydomowy taras to jeden z ogrodowych priorytetów, jeśli tylko chcemy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Warto jednak poznać temat w najdrobniejszych szczegółach, ponieważ ta inwestycja nie jest mała i ma przecież służyć przez wiele lat, dając jak największy komfort codziennego użytkowania. Możliwości stworzenia ogrodowego tarasu jest wiele. Przedstawiamy materiały, z jakich najczęściej powstaje ta przydomowa przestrzeń.
Z czego zrobić taras?
Kostka brukowa, płytki mrozoodporne, naturalny kamień, płyty chodnikowe, drewno albo deski kompozytowe. To najczęściej wybierane surowce, z jakich powstaje taras. Wszystko dlatego, że wykazują one najlepsze parametry, patrząc na ich trwałość.
Wszystkie są odporne na działanie wody, promieni słonecznych, mrozu czy też wysokich temperatur. Większość z nich można stosować nie tylko na tarasach zadaszonych, ale również tych nieosłoniętych. Szczególną uwagę warto zwrócić na kompozyt. Deska tego rodzaju imituje drewno, ale jednak jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu tarasu w idealnym stanie. Nie trzeba jej impregnować, jest odporna na czynniki atmosferyczne, jest antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu czystości. Do tego nie nagrzewa się pod wpływem silnych promieni słonecznych ani nie wybarwia się i nie wypacza. Pod tymi względami bezsprzecznie wygrywa z naturalną deską, która wymaga szczególnej pielęgnacji i ochronie, a do tego zabiegów konserwacyjnych.
Wybór odpowiedniego materiału na taras ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko aspekty praktyczne, ale też te estetyczne. Nie każdy surowiec będzie pasować do wybranego stylu, w jakim mamy zamiar stworzyć aranżację ogrodu. Co ciekawe, uniwersalnym rozwiązaniem są deski kompozytowe – można je wybierać w różnych kolorach, świetnie sprawdzają się jako element stylu klasycznego, skandynawskiego, retro czy nowoczesnego. Pamiętajmy również, że taras z kompozytu można bez problemu stworzyć samodzielnie. Ich montaż jest niezwykle prosty nawet dla laika.
Z czego nie robić tarasu?
Nie zalecamy, by taras był wysiany trawą. Podczas intensywnej eksploatacji nie będzie wyglądać estetycznie już w krótkim czasie. Nie bardzo sprawdzają się także posadzki wysypane żwirkiem, korą czy białymi kamieniami – są po prostu niewygodne. Co ważne, jeśli decydujemy się na naturalne drewno, deski muszą być odpowiednio zabezpieczone. W innym przypadku bardzo szybko ulegną zniszczeniu.