Aranżacja ogrodu przy pomocy betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to uniwersalne rozwiązanie. Można je zastosować w ramach aranżacji wnętrz mieszkalnych, aczkolwiek w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się pomysł, jakim jest wykorzystanie elementów betonowych w projektowaniu ogrodu. Dlaczego warto się na to zdecydować? Przeczytaj tekst, by poznać wskazówki.

Beton architektoniczny – funkcjonalność i estetyka w jednym

Nie powinno nikogo dziwić, że beton architektoniczny to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w ostatnich latach. Takie rozwiązanie to udane połączenie dwóch zalet – są one następujące:

  • funkcjonalność,
  • estetyka.

Funkcjonalność

Przede wszystkim, beton to budulec, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie musisz obawiać się, że zniszczysz elementy wykonane z tego materiału, jeśli przypadkowo je przewrócisz.

Oprócz tego beton jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Właściwie, niezbędne jest nałożenie jedynie impregnatu (nie częściej niż raz na dwa-trzy lata), który zapobiegnie wsiąkaniu wilgoci oraz zabrudzeń.

Estetyka

Kolejną zaletą betonu jest fakt, że z powodzeniem można łączyć go z innymi materiałami, w tym np. z elementami wykonanymi ze szkła, drewna itp. Dzięki temu możliwe jest stworzenie ciekawej wizualnie kompozycji.

Beton architektoniczny sprawdzi się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć elegancką, a jednocześnie minimalistycznie wyglądającą aranżację. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że nie można dodawać wówczas elementów ozdobnych oraz mniejszych elementów wykonanych z betonu – oto przykładowe rozwiązania, nad którymi warto się zastanowić:

  • lampy ogrodowe – w tej kategorii dostępne są rozwiązania różniące się między sobą kształtem oraz rozmiarami. Ciekawym wariantem jest lampa o geometrycznych kształtach (sześciany, prostopadłościany, kule),
  • donice ogrodowe – wykonane z betonu architektonicznego donice to świetne rozwiązanie, jeśli poszukujesz sposobu na postawienie roślin w Twoim ogrodzie, a także na altanie, tarasie lub balkonie,
  • kruszywa – kruszywo może zostać wykorzystane w celu stworzenia eleganckiej ścieżki w ogrodzie lub dopełnienia dla hodowanych roślin. Nie musisz wówczas obawiać się o to, że betonowa powierzchnia zamieni się w błotnistą breję pod wpływem opadów deszczu.

Aranżacja ogrodu z użyciem betonu architektonicznego. Podsumowanie

Beton to budulec, który pierwotnie był kojarzony jako rozwiązanie przeznaczone do projektowania przestrzeni miejskiej. Obecnie jednak wygląda to inaczej – używa się go również w celu aranżacji ogrodów. Przemawiają za tym względy użytkowe oraz estetyczne. Donice ogrodowe czy lampy to tylko niektóre spośród elementów wyposażenia, które w wersji betonowej świetnie nadają się do ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here