Brak pomysłu na karierę? Zostań projektantem mebli!

Kim jest projektant mebli?
Na początek warto przybliżyć, kim jest projektant mebli. Jak sama nazwa wskazuje, jest to człowiek odpowiedzialny za przygotowywanie projektów umeblowania, czy jednostkowych sprzętów, które później gości w wielu domach i mieszkaniach, służąc wyposażeniu przestrzeni architektonicznej. Zakres tego zawodu obejmuje materiałoznawstwo, technologię produkcji oraz konstruowanie.
Czasy współczesne pozwalają na urządzenie mieszkania według własnych preferencji. Dzisiaj każdy może mieć różnorodne wnętrza z wyposażeniem w pełni oddającym styl bycia. W związku z czym, zawód projektanta mebli cały czas zyskuje na popularności, ponieważ klienci pragną indywidualności i oryginalności. Z myślą o wnętrzach swojego domu ludzie poszukują niebanalnych rozwiązań, a oferta z popularnych sklepów meblarskich zdecydowanie odbiega od ich wymagań i potrzeb.
Konieczne wykształcenie
Prócz artystycznej duszy, pasji projektowania i aranżowania wnętrz, głowy pełnej świeżych i oryginalnych pomysłów, umiejętności dotyczących pracy z drewnem, w zawodzie projektanta mebli istotne jest wykształcenie architektoniczne i skończenie odpowiednich kursów. Coraz częściej na uczelniach pojawiają się kierunki dotyczące ściśle projektowania mebli i obejmujące takie zagadnienia jak historia sztuki użytkowej, historia mebli, ergonomia, rysunek projektowy czy rysunek prezentacyjny. Zawód projektanta mebli jeszcze nie unormowany całkowicie przez pracodawców pozostawia pole do popisu także dla studentów akademii sztuk pięknych. Również wybierając taką uczelnię, przy włożeniu chęci i zaangażowania, można liczyć na pracę projektanta mebli.
Predyspozycje do zawodu
W tym zawodzie nie bez znaczenia będą duże pokłady kreatywności i wyobraźnia przestrzenna. Ponieważ jest to praca z projektami, a co za tym idzie z odpowiednimi wyliczeniami, przyda się także umiejętność posługiwania się matematyką.
Oprócz tego osoba aplikująca na takie stanowisko musi wykazać się pewnego rodzaju gustem oraz wiedzą wyniesioną ze szkoły wyższej. Ciągłe obserwowanie panujących na rynku trendów, nieustanne doszkalanie za pomocą kursów, a przede wszystkim wielość zrealizowanych projektów także przełożą się tylko na plus i przyczynią do powodzenia w karierze projektanta mebli.
Nierzadko praca projektanta mebli na indywidualne zamówienie koncentruje się na kontakcie z klientami, dlatego tak istotne jest wpasowanie się w ich preferencje. To bowiem od projektanta mebli i jego stopnia otwarcia zależy, czy wnętrze będzie zarazem niepowtarzalne i wpisujące się w gusta klientów. Umiejętności rysowania i objaśniania szkiców mebli, tak by były zrozumiałe i jasne dla wszystkich zamawiających również są konieczne. Klient musi mieć poczucie, że rozmawia z wysoko wykwalifikowanym profesjonalistą, który zna się na swoim fachu. Dobry projektant mebli musi połączyć wszystkie te czynniki. To pokazuje, że jest to zawód niezwykle wymagający. Dotyczy zarówno sfery estetycznej i artystycznej jak i skupia się w dużej mierze na różnych wyliczeniach. A skoro o liczbach mowa, praca projektanta mebli mimo, iż nie należy do najłatwiejszych i tylko ludzie z prawdziwą pasją w pełni się w niej odnajdą, staje się popularna ze względu na możliwość pracowania jako freelancer i osiągania przy tym całkiem sporych dochodów.
Ile zarabia projektant mebli?
Analizując wynagrodzenie w każdym zawodzie należy brać pod uwagę także czynnik lokalizacji. Wielkość miasta, w którym projektant mebli może znaleźć zatrudnienie, ma znaczenie. Zazwyczaj to właśnie większe miejscowości oferują wyższy poziom wynagrodzenia.
Kolejnym czynnikiem jest wiedza i doświadczenie. Pracodawcy zwracają na to szczególną uwagę, gdyż projektant wykonując swoją pracę dla firmy staje się poniekąd jej wizytówką. Profesjonaliści z kilkuletnim doświadczeniem nierzadko otrzymują pensję w wysokości ponad 4000 złotych.
Osoba na stanowisku projektanta mebli zarabia w Polsce przeciętnie ponad 3000 złotych brutto, w miarę coraz większego doświadczenia stawka rośnie. Nie inaczej sytuacja ma się również z pracą na własną rękę. Tutaj stawki są znacznie trudniejsze do zdefiniowania, bowiem jest to kwestia indywidualna.
Gdzie projektant mebli może znaleźć zatrudnienie?
Przede wszystkim może pracować jako freelancer, czyli działać na zlecenie indywidualnych klientów na podstawie swojej własnej działalności gospodarczej. Taka forma jest przez projektantów mebli wybierana najczęściej. Jest ceniona przede wszystkim ze względu na swobodę działania i bardzo elastyczne godziny pracy.
Projektant mebli może znaleźć zatrudnienie również w różnego rodzaju studiach, gdzie oprócz umiejętności projektowania mebli, będą liczyć się także zdolności sprzedażowe, w tym komunikatywność i chęć współpracy z klientem. Bardzo często pracodawcy oferują zatrudnienie tylko osobom z doświadczeniem. Wykształcenie wyższe w tym kierunku nie jest co prawda wymagane, ale zdecydowanie może ułatwić start w tej branży. Dla pracodawców liczy się przede wszystkim znajomość programów graficznych służących do projektowania mebli.
Co może być przedmiotem pracy projektanta?
Zadaniami zleconymi przez firmę, w której zatrudniony jest projektant mebli, czy przez indywidualnych klientów mogą być:
– wnętrza prywatne – wnętrza mieszkań i domów prywatnych, a zatem mogą to być meble do użytku domowego takie jak stoły, krzesła, komody, szafy, konsole, czy inne bardziej wymyśle przedmioty łączące w sobie kilka funkcji.
– wnętrza użyteczności publicznej – odpowiednie urządzenie ich i dostosowanie do rodzaju pełnionej funkcji
Dlaczego warto wybrać ścieżkę kariery projektanta mebli?
Bez wątpienia istotną zachętą, by wybrać ścieżkę kariery projektanta mebli jest pewna swoboda działania, możliwość wykorzystania swojej kreatywności, puszczenia wodzy fantazji, realizacji ciekawych i niepowtarzalnych projektów, a przede wszystkim inkasowanie znacznych sum pieniężnych za projekty.
Będzie to zawód odpowiedni dla wszystkich tych, którzy kochają meble i tworzenie ich, a przy tym posiadają odpowiednie predyspozycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here