Domy lub mieszkania z poddaszem użytkowym to bardzo ciekawy pomysł. Rzecz w tym, aby ugryźć go w taki sposób, by architektonicznie, aranżacyjnie i użytkowo dało się wszystko pogodzić. Poddasza nie są łatwe w aranżacji, choć oczywiście wiele zależy od kąta skosu i od tego, w którym miejscu zaczyna się skos. Gdy skos zaczyna się tuż od podłogi i tworzy kąt ostry z podłogą, można powiedzieć, że aranżacja takiego pomieszczenia będzie ekstremalnie trudna. Jeśli skos zaczyna się od pewnej wysokości ściany lub tworzy z podłogą większy kąt ostry, wówczas możliwości umeblowania są nieco większe i komfort korzystania z takiego pomieszczenia jest wyższy.
Warto zastanowić się nad urządzeniem sypialni na poddaszu. Wynika to z kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim – sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy co prawda 1/3 doby, ale… w pozycji horyzontalnej. Główną rolę w sypialni odgrywa łóżko, dlatego w tym pomieszczeniu nie spędza się wiele czasu stojąc lub chodząc. Wyższe, bardziej „ustawne” pomieszczenia w domu lepiej zaaranżować na pomieszczenia wymagające postawienia w nich mebli oraz dostępu do prostych ścian. Sypialnia jest też miejscem, w którym mniej istotny jest dopływ światła dziennego – a wręcz wskazane jest, aby tego światła było jak najmniej, aby lepiej się spało. Poddasza, które nie zostały wyposażone w duże okna dachowe, mogą zatem służyć bardzo dobrze jako klimatyczna, zaciemniona sypialnia. Do tego pomieszczenia w zupełności wystarczy nawet niewielkie okno – tylko takie, aby wpuszczały nieco światła w ciągu dnia i umożliwiały jakąkolwiek widoczność.
Sypialnie na poddaszu to bardzo ciekawy trend, który wzbudza wiele zainteresowania wśród młodych osób stawiających domy z poddaszem. Jeśli chodzi o klimat panujący w takiej sypialni, to trzeba przyznać, że jest ona idealna do spania – ze względu na lokację, jest tam zwykle dość ciepło przez cały rok, co umożliwia zmniejszone ogrzewanie poddasza, a równocześnie zapewniona jest dobra cyrkulacja powietrza. Współcześnie poddasza nie odstraszają już inwestorów, ponieważ stanowią idealne miejsce do zaaranżowania sypialni dla rodziców i dzieci. Bardzo popularnym planem mieszkań z poddaszem użytkowym jest obecnie poddasze zaaranżowane na przestronne, klimatyczne sypialnie rodziców i dzieci, plus ewentualnie niewielka łazienka. Na dolnej kondygnacji zaś swobodnie mieszczą się salon, kuchnia, gabinety do pracy, pokój do zabaw dla dzieci i inne pomieszczenia. Dużą zaletą jest możliwość wykorzystania górnej, mało ustawnej powierzchni domu do zaaranżowania tam miejsca, które nie wymaga umeblowania od góry do dołu.
Jak umeblować sypialnie na poddaszu? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią wysokość łóżka, wraz z materacem. Łóżko najlepiej jest ustawić bezpośrednio pod skośną ścianą, najlepiej prostopadle do ściany skośnej. Dzięki temu dostęp do łóżka będzie wygodniejszy z obu stron. Ściana pod skosem tuż nad głową w czasie spania nie jest zbyt dużym problemem i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W niektórych poddaszach możliwe jest zainstalowanie przy łóżku szafek nocnych o niewielkich rozmiarach. Można również pokusić się o wykonanie na wymiar szafki nocnej o nietypowej kubaturze, dostosowanej do skośnej ściany. Dzięki temu uda się maksymalnie wykorzystać nietypową powierzchnię, a szafka będzie dokładnie przylegała do tej ściany. Niektórzy decydują się zresztą na spanie na samym materacu – co jest nie tylko nowoczesnym, innowacyjnym podejściem, ale także bardzo praktycznym i szalenie wygodnym. Może potwierdzić każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spać na samym materacu na podłodze.
Na poddaszach można również pokusić się o stworzenie klimatycznego pokoiku dla dziecka. Gdy dziecko jest malutkie, wówczas dla rodziców mieszkających w sypialni obok taki pokój w pobliżu będzie miał bardzo duże znaczenie. Dla małego dziecka w pobliżu skośnej ściany można urządzić wygodny kącik do zabaw. Z czasem rozwiązanie takie stanie się mniej praktyczne, gdy dziecko urośnie, wówczas jego pokój trzeba będzie przearanżować na sypialnię starszego dziecka, urządzona na podobnych zasadach co pokój rodziców.
Na poddaszach mieszka się komfortowo, przytulnie i ciepło. Panuje tam klimat, którego nie sposób uświadczyć w wysokich wnętrzach z równymi ścianami. Oczywiście, poddasze nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób bardzo wysokich lub czujących się nieswojo w takich ciasnych przestrzeniach. Należy jednak pamiętać, że poddasze poddaszu nierówne – i nierówność ma tu kluczowe znaczenie. Każde będzie miało nieco inny skos, inne rozmiary i inne możliwości zagospodarowania. Właściciele domów z poddaszami prześcigają się w umiejętnościach stworzenia sobie doskonałej, praktycznej i wygodnej przestrzeni, która będzie wyjątkowa tylko dla nich. Tak naprawdę to nie stan domu, czy jego potencjalne możliwości świadczą o tym, czy będzie się w nim dobrze mieszkało, lecz nasze własne pomysły na zagospodarowanie go.
Jeśli przyjdzie nam zakupić dom z poddaszem użytkowym po okazyjnej cenie i w dobrym stanie – nie wahajmy się tylko z powodu tego nieszczęsnego poddasza. Zaaranżujmy je na klimatyczną sypialnię, która będzie służyła tylko odpoczynkowi, lub wykorzystajmy to pomieszczenie jakkolwiek, organizując tam na przykład super miejsce do pogaduszek przy kawie ze znajomymi lub pracy w domowym zaciszu. Nie tylko sypialnia jest dobrym pomysłem na wykorzystanie możliwość poddasza. Istnieją domy, w których na poddaszu zaaranżowano kuchnie, salony czy łazienki, i spisują się one wyśmienicie. W dzisiejszych czasach swobodnego dostępu do firm wykonujących meble na wymiar i przy współczesnych możliwościach technicznych, poddasze nie jest tematem nie do przeskoczenia! Wystarczy tylko dobry pomysł i staranne wykonanie, a z pewnością nigdy nie będziemy żałować, że zakupiliśmy dom lub mieszkanie, którego górna kondygnacja jest akurat poddaszem. Wiele osób, które wychowywały się na poddaszach wyznaje po latach, że to niewielkie, klimatyczne wnętrze jest po dziś dzień ich najpiękniejszym wspomnieniem z dzieciństwa.