Temperatura barwowa światła dostosowana do charakteru pomieszczenia, czujniki ruchu i nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny to kluczowe składniki oświetlenia domowego.
Temperatura światła
W pomieszczeniach, gdzie pracujemy, w łazience i kuchni z powodzeniem można zastosować światło zimne, potrzebne do precyzyjnych czynności. Oświetlenie domowe powinno być dostosowane do charakteru pomieszczenia. I tak – lampy do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego powinny emanować ciepłą barwą, czyli taką poniżej 3300 Kelwinów. Warto pamiętać, że temperatura barwowa może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. W świetle o barwie profesjonalnego oświetlenia halogenowego (ok. 4000 K) trudno będzie mówić o odpoczynku.
Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu
Modele gniazdek spełniających jednocześnie rolę stacji dokujących dla najczęściej przez nas używanych sprzętów elektronicznych pojawiły się na rynku już jakiś czas temu. Tak samo włączniki światła reagujące nie na dotyk, a samo zbliżenie dłoni. Teraz przyszedł czas na to, by oświetleniem w naszym domu można było sterować za pośrednictwem aplikacji.
Inteligentne systemy oświetlenia w domu to przede wszystkim lampy, których pracą możemy sterować z poziomu aplikacji w smartfonie. Po co zapytacie? Otóż po to, by móc włączyć światło w salonie naszego mieszkania, kiedy akurat przebywamy gdzieś na plaży, około 4000 km od domu. W końcu nasi sąsiedzi nie muszą wiedzieć, że nie ma nas w domu. Do tego rodzaju inteligentnego oświetlenia należy zaliczyć też ledowe lampki imitujące światło świecy, czyli takie o temperaturze barwowej zbliżonej do 1600K. Takie lampki postawione na parapecie, również można włączyć z poziomu aplikacji będąc poza domem. Ale to tylko “odstraszacze”, które mają zniechęcić ewentualnych włamywaczy. Co jednak, jeśli taki system ich nie zwiedzie i znajdą się już w naszym mieszkaniu? Ochronie przed tego typu sytuacjami służą czujniki ruchu. Zamontowane w kilku miejscach pomieszczenia, nie tylko włączają światło, ale wysyłają jednocześnie alert na nasz telefon. Mogą być zintegrowane z systemem kamer wewnętrznych i wówczas po wejściu do domu intruza, momentalnie mamy na ekranie smartfona obraz tego, co dzieje się w domu, jeszcze zanim system ochrony wyśle informację o włamaniu do odpowiednich służb.
Światło dostosowane do potrzeb domowników
To, co sprawia, że klimat domu jest odpowiedni to światło, o którego dostęp dbamy, odpowiednio aranżując okna oraz oświetlenie sztuczne, które towarzyszy nam już od wczesnych godzin popołudniowych w zimie oraz wieczorem i w nocy. Tu szczególnie wiele jest rozwiązań korzystających z zaawansowanych technologii. Czujniki ruchu, które włączają delikatne światło w momencie, kiedy nasza pociecha wychodzi zimowym porankiem z łóżka, automatyczne ściemniacze światła, które zaczynają zmniejszać dopływ światła po ustalonym czasie, w którym nasza pociecha zasypia, ale to nie wszystko. Dzięki sterowaniu światłem możemy także zyskać pomoc w planowaniu własnego grafiku. I tak światło w gabinecie, gdzie pracujemy może zawsze informować nas o tym, że minęła już 23.00 i warto pomyśleć o odpoczynku.