Koncepcja inteligentnego domu rozbudza wyobraźnię, ale niesie też z sobą wizję skomplikowanej instalacji i niemałych kosztów. Czy zatem komfort i bezpieczeństwo są przeznaczone tylko dla wybrańców dysponujących zaawansowaną wiedzą techniczną i grubym portfelem? Nie musi tak być, wystarczy wybrać odpowiednią technologię.
Krok w przyszłość
Poranek. Wraz z nastaniem dnia termostat podnosi temperaturę, podnoszą się rolety okienne, a sprzęt RTV zaczyna odtwarzać delikatną muzykę, której zadaniem jest obudzenie domowników. Umieszczony przy łóżku przycisk, po naciśnięciu, uruchamia ekspres do kawy i włącza oświetlenie w garderobie. Szybkie śniadanie i czas na wyjście do pracy. Kolejny przycisk wyłącza zbędne odbiorniki prądu, zmniejsza temperaturę i uruchamia system alarmowy. O zadanej godzinie uruchomi się klimatyzacja, tak aby powrót do domu był maksymalnie przyjemny. Brzmi jak fragment filmu fantastycznego?
Rozwój technologii sprawił, że wszystko to jest możliwe już dziś. O ile jeszcze niedawno szczytem komfortu wydawała się brama na pilota i czujka automatycznie zapalająca światło po wykryciu ruchu, to obecnie wybór urządzeń i możliwość ich łączenia w rozbudowane systemy może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, jednak ich mnogość nie ułatwia wyboru. Dostawcy z dalekiej Azji kuszą niskimi cenami, promotorzy rozwiązań bezprzewodowych obiecują wejście w nowoczesność bez potrzeby układania nowej instalacji kablowej, dostawcy oprogramowania tworzą coraz bardziej rozbudowane aplikacje. Jednak po uważnym przyjrzeniu się szczegółom możemy dostrzec, że tanie urządzenia pozbawione są wsparcia producenta, systemy bezprzewodowe pracują w oparciu o wiele niekompatybilnych z sobą protokołów, a aplikacje wymagają długotrwałego studiowania instrukcji bez gwarancji ich zrozumienia.
Dobre rozwiązanie
Z pomocą przychodzi system ABB free@home opracowany przez renomowany międzynarodowy koncern ABB. Celem projektantów było stworzenie rozwiązania łączącego prostotę obsługi z wysokim poziomem funkcjonalności. Zamierzenie udało się zrealizować, pozwalając użytkownikowi na wybór pomiędzy tradycyjnym rozwiązaniem przewodowym, niewymagającym zmiany istniejącej instalacji elektrycznej, a komunikacją bezprzewodową. Niezależnie od wybranego rodzaju łącz, do dyspozycji pozostaje bogaty zestaw funkcji dbających o wygodę i bezpieczeństwo. Sterowanie oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem czy systemem domofonowym jest możliwe z poziomu przeglądarki internetowej, tabletu i dowolnego smartfona z systemem android lub iOS. Intuicyjny konfigurator pozwala na szybkie stworzenie scenariuszy dopasowanych do potrzeb i wymagań użytkowników.
Co ważne, system podąża w ślad za szybko rozwijająca się techniką i umożliwia cykliczne aktualizacje podnoszące funkcjonalność oraz rozbudowę o kolejne elementy. Sterowanie głosowe, system powiadomień, kontrola urządzeń i stanu domu z dowolnego miejsca na świecie to tylko fragment rozbudowanych możliwości. Warto przyjrzeć im się bliżej, tym bardziej że jest to możliwe w warszawskim salonie Perffecto dysponującym przykładową instalacją. W tym samym miejscu można również uzyskać wyczerpujące informacje oraz porady dotyczące zarówno wyboru sprzętu, jak i jego późniejszej eksploatacji. Doświadczeni pracownicy ułatwią orientację w tajnikach technologii, umiejętnie określą potrzeby i zaproponują rozwiązania nie tylko funkcjonalne, ale też rozsądne cenowo.