Czy faktycznie warto kupić meble kuchenne na wymiar?

Piękna i funkcjonalna kuchnia jest marzeniem każdej domowej gospodyni. Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem domu. W tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki czy je spożywając. Ważne jest odpowiedni dobór i umiejscowienie mebli kuchennych, dzięki czemu korzystanie z pomieszczenia jest intuicyjne i nie sprawia problemu. Co ważne, meble na wymiar pozwalają zagospodarować przestrzeń nawet w bardzo małych kuchniach. Warto wiedzieć, dlaczego kupno mebli robionych na wymiar to dobre rozwiązanie.

Kuchnia na wymiar i jej zalety
Coraz większa liczba osób decyduje się na zakup kuchni wykonywanej na wymiar. Na rynku jest wiele stolarzy, którzy oferują bardzo szeroki zakres usług. Warto jednak pamiętać, że dobrzy fachowcy mają długie terminy, dlatego zamówienie na meble należy składać odpowiednio wcześniej. Kuchnia na wymiar może być idealnym rozwiązaniem nadającym się do każdego domu, bez względu na wielkość pomieszczenia, które mamy do dyspozycji. Istotną zaletą mebli wykonywanych na wymiar jest ich ogromna funkcjonalność – nawet skosy, niewielkie zakamarki czy stosunkowo niskie pomieszczenia mogą być w odpowiedni sposób zagospodarowane. Wykorzystując meble wykonane na wymiar można być pewnym, że nasze oczekiwania zostaną spełnione w 100%. Dzięki tego typu meblom można spełnić swoje marzenia odnośnie wystroju wnętrza, wyboru kolorów czy struktury mebli. W przypadku kupowania wyrobów gotowych, musimy zdać się już na gust producenta i ewentualnie można wykonywać jedynie nieco zmian stylistycznych. Kuchnia na wymiar daje możliwość skonfigurowania rozpieszczenia szafek, wnęk czy sprzętów według naszego upodobania. Oczywiście tego typu kuchnia umożliwia dowolną zabudowę sprzętu AGD, jednocześnie umożliwiając użytkownikowi pozostawienie ich w stanie wolnostojącym – wszystko zależy od preferencji użytkownika kuchni oraz od zasobności jego portfela. Takich samych walorów z pewnością nie znajdziemy, kupując meble już gotowe. Będą one charakteryzowały się znacznie mniejszą funkcjonalnością i możliwością ergonomicznego wykorzystania.

Projektowanie kuchni na wymiar
Każdy stolarz, który zabiera się za wykonanie kuchni na wymiar, musi dokładnie obejrzeć pomieszczenie i wykonać niezbędne, szczegółowe pomiary. Dzięki temu będzie w stanie idealnie wpasować zabudowę mebli do struktury pomieszczenia. Przy projektowaniu mebli na wymiar liczą się czasem nawet centymetry – krzywe ściany czy podłoga o niewielkim odchyleniu od pionu, mogą rzutować na sposób wykonania mebli. Bez ich projektowania, takiego efektu nie da się osiągnąć. Dodatkową zaletą projektowania mebli jest ich wpasowanie do przestrzeni, którą można zagospodarować w 100%. Użytkownicy kuchni doceniają również to, że mogą dobrać dosłownie każdy element w ten sposób wykonanej kuchni – od struktury mebli po ich barwę i wykorzystany materiał. Obecnie kuchnie na wymiar są bardzo różnorodne – można je zaprojektować zgodnie z trendami nowoczesnych wnętrz, a równie dobrze dopasują się do pomieszczeń o tradycyjnym charakterze. Coraz większa ilość stolarzy oferuje klientowi wizualizację, dzięki czemu ma on możliwość zobaczenia mebli i wariantów kolorystycznych na grafice. Bardzo ułatwia to podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie wyboru konkretnych modeli.

Jak może wyglądać kuchnia na wymiar?
Kuchnia na wymiar może wyglądać dokładnie tak, jak tylko sobie zamarzymy. W stolarniach obowiązują jednak pewne standardy wykonania mebli oraz wykorzystane do tego celu materiały. Są one najłatwiej dostępne, wpływają na wygląd i strukturę mebli oraz na ich ostateczną cenę.
Meble fornirowane – jest to produkt ze średniej półki, stanowiący tańszą alternatywę dla mebli drewnianych. Jest to rodzaj cienkiej warstwy drewna, przyklejonego na płytę meblową. Jest tak jak drewno materiałem o zróżnicowanej strukturze i kolorystyce, jednak należy pamiętać o jego podatności na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Tak jak naturalne drewno, fornir wymaga bejcowania wykonywanego pod okiem stolarza – kupując meble fornirowe, otrzymujemy już gotowy produkt.
Meble lakierowane – meble lakierowane wykorzystywane są głównie w nowoczesnych wnętrzach. Mogą posiadać wykończenie na wysoki połysk, półmatowe lub matowe. Wszystko zależy od preferencji stylistycznych użytkowników mebli. Zaletą tego typu mebli jest ich odporność na zarysowania oraz stosunkowo łatwe czyszczenie. Meble lakierowane wykonuje się z płyt meblowych, na które nakłada się dwie lub trzy warstwy specjalnej powłoki lakierowanej.
Meble laminowane – jest to rozwiązanie polecane dla osób poszukujących tańszych mebli. Laminat to pokrycie płyty meblowej sztucznym tworzywem. Niestety, ten typ wykonania mebli nie gwarantuje wysokiej trwałości na długie lata, laminat może się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury, działania promieni słonecznych czy wilgoci. Mimo wszystko meble laminowane występują w dużej różnorodności struktury i barw.
Meble akrylowe – mogą stanowić ciekawą alternatywę dla droższych mebli lakierowanych. Akryl pokrywający pływy meblowe daje podobny efekt, mianowicie meble mogą być wykończone na wysoki połysk, jednak jest materiałem nieco tańszym. Nadaje się do nowoczesnych kuchni, gdzie użytkownik chce uzyskać głębię połysku.
Meble foliowane – Są to meble pokryte cienką warstwą folii PVC, przyklejanej na ciepło. Folia chroni meble przed pochłanianiem wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi, a do tego ułatwia utrzymanie frontów w czystości.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?
Zanim przystąpimy do wybierania kuchni na wymiar, należy brać pod uwagę koszty. Nie da się jednoznacznie określić, ile będzie kosztowała kuchnia wykonana przez stolarza – zawsze jest to znacznie wyższy wydatek niż zakup gotowych mebli. Na ostateczną cenę ma wpływ dobór materiałów i kolorów, powierzchnia kuchni, wybrane technologie czy również nierówności. Mała kuchnia na ściętym poddaszu może być droższa niż meble o standardowych rozmiarach i prostej strukturze. Ostateczną wyceną i zaprezentowaniem możliwości wykonania kuchni powinien zająć się stolarz, któremu powierzamy zlecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here