Czym jest membrana dachowa?

0
786

Membrana dachowa to opcja coraz częściej wybierana przez odpowiedzialnych za powstawanie nowych (i nie tylko) domów oraz lokali. Jej głównym zadaniem jest ochrona warstwy ocieplającej przed wszelkimi rodzajami opadów, a jednocześnie zapewnienie przepuszczalności pary wodnej.

Należy zaznaczyć, że używanie nieprzepuszczalnych powłok może mieć wyjątkowo negatywne konsekwencje dla całej konstrukcji. Dlaczego? Skraplanie pary pod połacią może bowiem powodować stopniowe wilgotnienie, a co za tym idzie – gnicie całości. Tym samym więc, wykonanie winno być nie tylko starannie zaprojektowane oraz zaplanowane, lecz dokonane z użyciem najwyższej jakości materiałów. Tylko połączenie wskazanych kwestii da satysfakcjonujące efekty, z który będzie można korzystać przez lata.

Membrana wodoszczelna znajduje zastosowanie także w trakcie wykonywania prac budowlanych. Odpowiednio stworzona (przez połączenie szeregu unikalnych parametrów) zapewnia bowiem niespotykaną wytrzymałość mechaniczną, a co za tym idzie – pełne bezpieczeństwo. Równie ważne jest też zachowanie wszelkich właściwości niezależnie od stanu aury, zarówno przy niskich temperaturach jak i wszelkiego rodzaju opadach atmosferycznych.

Odpowiednie działanie membran wiąże się z metodami ich produkcji, za najważniejszą z kwestii uznaje się zaś technologię łączenia. Wyróżnić można zaś trzy podstawowe sposoby: ultradźwiękowe, techniczne oraz z wykorzystaniem klejenia. Sposób wykonania wpływa bezpośrednio na możliwości membran, a co za tym idzie – na popularność ich wykorzystania.

W tym miejscu warto również wspomnieć o innym elementów, który zapobiega powstawaniu wilgoci (konkretniej zaś – o produkcie odpowiedzialnym za jej zatrzymywanie). Mowa o kalenicy, zapewniającej odpowiednią wentylację. Ta pokrywana jest z wykorzystaniem specjalnej taśmy, zapewniającej właściwy poziom ochrony.

Taśma kalenicowa, bo o niej mowa, konkretniej zaś – jej działanie, wiąże się bezpośrednio z wspomnianą membraną. Wilgoć wyprowadzana jest bowiem pod połać dachu, skąd, za sprawą siły wiatru, jest wyprowadzona kalenicą na zewnątrz. Taśma ma z kolei za zadanie umożliwić wydostanie się wilgotne powietrza poza obręb dachu. Istotna jest więc tak zwana powierzchnia wentylacyjna – jej odpowiednia wartość zapobiegnie tworzeniu się pleśni oraz rozwojowi różnego rodzaju grzybów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here