domofon

Domofon w dzisiejszych czasach nie stanowi już domeny wyłącznie budynków wielorodzinnych. Coraz częściej i chętniej tego typu sprzęt instalowany jest także w domach prywatnych, aby podnieść bezpieczeństwo i ochronić przed intruzami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się parametrami i względami praktycznymi. Warto wziąć pod je pod uwagę, ponieważ – w zależności od naszych oczekiwań względem instalacji urządzenia – najlepszy wybór może oznaczać bardzo różne sprzęty.

  1. Czym jest domofon?
  2. Rodzaje domofonów
  3. Domofony jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie – czym się różnią?
  4. Jak wybrać domofon?

Jeszcze do niedawna domofon przy bramie na posesję traktowany był jako ekstrawagancja. Dzisiaj stał się jednym z podstawowych elementów wyposażenia.

Czym jest domofon?

Każdy domofon składa się z dwóch części. Pierwszą jest kaseta zamontowana przy furtce, bramie lub drzwiach wejściowych do budynku. Drugi element to słuchawka umieszczana bezpośrednio w lokalu, z którym jest powiązana. Taki układ umożliwia komunikowanie się na niewielkie odległości. Na rynku dostępne są domofony, które umożliwiają kontakt głosowy, oraz wideofony, które transferują również obraz.

Rodzaje domofonów

Na rynku dostępne są domofony w czterech podstawowych rodzajach.

  • Domofony analogowe – jedne z najpopularniejszych. Urządzenie składa się z kasety bramowej, która mocowana jest na zewnątrz budynku, wyposażonej w głośnik, mikrofon oraz dzwonek, a także unifon – słuchawkę mocowaną wewnątrz budynku. Elementy te połączone są ze sobą przewodem. To wybór idealny do domów jednorodzinnych, kiedy wystarczy jeden tylko system komunikacji. Można jednak zdecydować się na model do rozbudowy, gdyby w przyszłości potrzebne było więcej słuchawek, na przykład na parterze i na piętrze.
  • Domofony cyfrowe – wyposażone są w specjalną tablicę cyfrową zawierającą przyciski dopasowane do odnośników w postaci numerów, a także głośnik i mikrofon. Podobnie jak w przypadku domofonu analogowego, tutaj również jest unifon, czyli słuchawka. Domofon cyfrowy sprawdzi się przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych i blokach. Dodatkowo można powiązać je z systemem ochrony. Zaletą domofonów jest fakt, że furtkę bądź drzwi otworzyć można specjalnym kodem, bez konieczności szukania klucza.
  • Domofony analogowo-cyfrowe – łączą w sobie dwa wyżej wymienione rodzaje. W praktyce oznacza to, że unifony połączone są z cyfrową kasetą, która znajduje się na bramie lub furtce. Wejście otworzyć można wpisując kod lub używając specjalnej karty magnetycznej.
  • Wideodomofon – to domofon cyfrowy dodatkowo wyposażony w ekran wewnątrz i kamerę na zewnątrz. Dzięki temu można sprawdzić, czy osoba stojąca przed drzwiami jest tą, za którą się podaje. W przypadku niektórych modeli istnieje możliwość nagrania odwiedzającego w czasie, w którym przebywaliśmy poza domem.

W przypadku domofonów cyfrowych i analogowo-cyfrowych drzwi otwierać można:

  • kluczem,
  • za pomocą kodu,
  • za pomocą breloczka magnetycznego.

Domofony jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie – czym się różnią?

Można także wyróżnić podział domofonów na:

  • domofony jednorodzinne,
  • domofony dwurodzinne,
  • domofony wielorodzinne.

Różnice pomiędzy nimi polegają na stopniu skomplikowania instalacji w kontekście mieszkań czy lokali, do których można się za ich pomocą dodzwonić.  Wiele osób wybiera modele, które można później stopniowo rozbudowywać w razie przebudowy czy rozbudowy budynku. Podstawowym kryterium jest zawsze ilość lokali w budynku: obecna lub docelowa. Jeżeli na ten moment planujemy instalację domofonu w tak zwanym „bliźniaku” – budynku dwurodzinnym – z jedną furtką, to poszukajmy po prostu domofonu dwurodzinnego, czyli takiego, który wyposażony został w kasetę obsługującą dwa niezależne unifony.

Jak wybrać domofon?

Jak więc widać, rynek oferuje naprawdę wiele produktów, które sprostają różnym wymaganiom. Wybierając domofon, uwagę zwracać można na jego wygląd, dopasowanie do ogrodzenia czy elewacji budynku, ale priorytet powinno stanowić podstawowe zadanie, czyli zwiększanie bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy w tym zakresie dużych potrzeb, wystarczy domofon analogowy, jeśli zaś sporo ryzykujemy, inwestycją w dziesiątkę może okazać się wideodomofon z monitoringiem. Wybór powinien opierać się przede wszystkim na tych parametrach, które w przypadku naszej posesji są najbardziej istotne.

Z reguły w przypadku niewielkiego lub średniego domku, klasyczny domofon analogowy sprawdzi się całkowicie. Możemy go użyć także, gdy korzystamy z innych systemów bezpieczeństwa, a samo połączenie głosowe ma być jedynie prostym komunikatorem pomiędzy domownikami a osobą stojącą na zewnątrz. W przypadku willi czy innego okazałego budynku, można skusić się na instalację domofonu cyfrowego lub wideofonu, szczególnie gdy towarzyszy on bramie wjazdowej. Na bardziej rozbudowane systemy, na przykład połączone z alarmem i monitoringiem, decydują się często osoby, które dopiero budują budynek.

W przypadku dużego budynku wielorodzinnego urządzenie cyfrowe lub wideodomofon będą najlepszym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here