Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową

Płyta fundamentowa zyskuje dużą popularność wśród inwestorów i osób prywatnych, które decydują się na budowę domu. 

Co to jest płyta fundamentowa?

Chociaż rozwiązanie nie jest nowatorskie to jednak w Polsce, pytając wykonawców usług budowlanych lub inwestorów o możliwe typy fundamentów pod dom większość z nich odpowie, że najlepiej tradycyjne ławy fundamentowe. Czy jednak „najlepiej” jest tutaj dobrym sformułowaniem? Nie do końca.

Płyta fundamentowa to monolityczny element, stanowiący pełnoprawny fundament pod budowę domu. Płyty tworzy się poprzez zalanie betonem zbrojonej prętami siatki. Jest to oczywiście duże uproszczenie, bo płyty fundamentowe posiadają jeszcze wiele innych elementów i etapów tworzenia, natomiast tłumaczy to prostą rzecz. Płyta jest konstrukcją prostą, a co za tym idzie, szybszą w realizacji. I ten właśnie fakt jest główną zaletą jej stosowania.

Nie musimy czekać wielu tygodni na zrobienie tradycyjnych fundamentów. Płyty fundamentowe tworzy się szybko, znacznie skracając czas na finalne wykonanie projektu domu.

Etapy powstawania płyty fundamentowej

Etapy powstawania płyty fundamentowej

Na samym początku wymieniony zostaje grunt pod budynek. W miejscu posadowienia oraz dookoła usunięty zostaje grunt rodzimy, a w jego miejsce sypana jest pospółka (ok. 30 cm grubości). Po odpowiednim zagęszczeniu i wyrównaniu można przejść do kolejnych etapów.

Kolejnym krokiem jest wytyczenie obrysu budynku i ułożenie elementów brzegowych, które będą stanowić niejako „koryto” dla wylewanej płyty fundamentowej. Przy tradycyjnych fundamentach używa się do tego celu desek, tutaj natomiast styropianowych kształtek, które jednocześnie zostają na stałe jako skuteczna izolacja pionowa.

Instalacja płyty fundamentowej wymaga wykonania wszystkich podejść wodno-kanalizacyjnych i przepustów prądu i wody jeszcze przed etapem wylewania betonu. W tym miejscu również wykonywane jest ewentualne ogrzewanie podłogowe. Następnie układana jest izolacja pozioma oraz zbrojenie górne, dolne i krawędziowe. Całość na sam koniec zalewane jest betonem, który zostaje zatarty mechanicznie po kilku godzinach. Bezpośrednio na taką powierzchnię można układać dowolną podłogę, płytki, panele, itd.

Zalety płyty fundamentowej

Poza tym, że realizacja jest bardzo szybka, to dodatkową zaletą jest monolityczność. Nie spotkamy się z problemem pękających ścian po miesiącach czy nawet latach „osiadania” budynku. Płyty fundamentowe to konstrukcje równomiernie rozkładające ciężar, zatem daje to nam niesamowity komfort na przyszłość. Dodatkowo płyty fundamentowe pozwalają na budowę domu nawet w trudnych i niepewnych warunkach gruntowych. Jeśli chodzi o koszt, to bywają sytuacje w których płyty fundamentowe mają cenę niższą lub porównywalną jak tradycyjne fundamenty. Aby dowiedzieć się dokładnie ile kosztuje płyta fundamentowa należy skontaktować się z wykonawcą takiej płyty, np. firmą Termico i zapytać o konkretną wycenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here