Dom piętrowy – wady i zalety

Domy piętrowe zyskują swoją popularność przede wszystkim dzięki swojej funkcjonalności. Budynek z dwoma  pełnowymiarowymi piętrami , lub dom parterowy z użytkowym poddaszem, to dwie główne kategorie domów piętrowych. Ciekawe projekty takich domów znajdziesz na http://www.slonecznedomy.pl/ Zastanówmy się jednak, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zalety

1. Oszczędność działki

Wynika z faktu, iż metraż budynku zostaje rozłożony na dwa oddzielne piętra. Rozwiązanie takie będzie idealne dla posiadaczy małych działek, lub osób chcących w szczególny sposób oddzielić górę budynku, od jego dołu.

2. Niski koszt budowy fundamentów

Jeśli fundamenty domu będą znajdować się w jednym pionie, koszt ich budowy może ulec znacznemu zmniejszeniu. Dotyczy to również kwestii położenia dachu i podłączenia instalacji.

3. Wykorzystanie powierzchni

Pomieszczenia na obu piętrach domu piętrowego z reguły mają pełnowartościową wysokość, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni użytkowej, ze względu na brak skosów w budynku.

Wady

1. Trzymanie stałej temperatury

Związane jest z charakterystyką bryły domów piętrowych. Latem, góra budynku z reguły bardzo szybko nagrzewa się od słońca, podczas gdy zimą , temperatura na jednym z pięter jest niższa, niż na drugim, co wynika z kolejności obiegu wody w ogrzewaniu centralnym.

2. Budowa schodów

Budowa schodów w domu piętrowym może być problematyczna, ze względu na konieczność ograniczenia powierzchni użytkowej. Budowa schodów takim domu, może się również wiązać z dodatkowymi kosztami, które moglibyśmy przeznaczyć na przykład na wykończenie budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here