Ekogroszek – workowany czy luzem? Krótki poradnik przed zakupem

0
947

Ekogroszek to zielone paliwo Europy. Jest ono nie tylko skuteczne w wytwarzaniu energii cieplnej, ale również – wykazuje nadzwyczaj ekologiczne parametry. Jego spalanie nie powoduje wydzielania nadmiernej ilości substancji szkodliwych dla środowiska, dzięki czemu – ekogroszek spełnia najbardziej wyśrubowane normy Unii Europejskiej. Od kilku dobrych lat ekogroszek jest z powodzeniem stosowany również w naszym kraju. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze informacje na temat ekogroszku oraz podpowiemy – dlaczego lepszym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku workowanego, niż luzem.

Ekogroszek – paliwo przyjazne środowisku

Ekogroszek to paliwo ekologiczne. Jest to o tyle wyjątkowa sprawa, że ekogroszek to paliwo produkowane na bazie węgla, który – jak dobrze wiemy – nie należy do najbardziej ekologicznych paliw stałych. Tymczasem, ekogroszek jest nie tylko korzystny dla środowiska globalnego, ale i lokalnego.

Wynika to z prostego faktu. Przede wszystkim – ekogroszek produkowany jest na bazie niewielkich grudek węgla, o minimalnej ilości siarki w składzie. Dzięki temu, w czasie spalania nie dochodzi do emisji tlenków siarki, ani innych niebezpiecznych dla środowiska związków siarki. W wyniku spalania ekogroszek przekształca się w energię cieplną, wytwarzając niewielkie ilości popiołu. Ten ostatni również może mieć ekologiczne zastosowanie – nadaje się na przykład do rozsypania w przydomowym ogródku jako naturalny kompost.

Ekogroszek „ekogroszkowi” nierówny – czyli o tym, po jaki ekogroszek warto sięgać

Ekogroszek zyskał sobie zaufanie wielu polskich rodzin. Korzystamy z niego, wytwarzając energię cieplną w naszych miejscach zamieszkania, jak i w dużych zakładach pracowniczych. Ponadto, ekogroszek znajduje zastosowanie w ogrzewaniu budynków publicznych – na przykład szpitali lub szkół.

W zależności od naszych konkretnych potrzeb grzewczych, powinniśmy sięgnąć po odmienny rodzaj ekogroszku. Poszczególne dostępne rodzaje różnią się przede wszystkim mocą opałową, której wartość może być niższa lub wyższa. Pozostałe istotne parametry – takie jak poziom wilgoci, spiekalności lub wytwarzanego popiołu – są stosunkowo jednorodne.

W wyborze konkretnego rodzaju i potrzebnej ilości ekogroszku pomocne mogą być takie narzędzia jak kalkulator ekogroszku. Skorzystać z niego możemy pod tym adresem: pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/.

Warto również podkreślić, że lepszym rozwiązaniem jest zakup ekogroszku workowanego, aniżeli sprzedawanego luzem. Wynika to z prostego faktu. Kupując ekogroszek szczelnie zapakowany, mamy pewność, że wewnątrz opakowania znajduje się towar o dokładnie takich parametrach, jaki mieliśmy zamiar kupić. Niestety, ale nie wszyscy właściciele składów opałowych są do końca uczciwi i lubią mieszać ekogroszek sprzedawany luzem z innymi, gorszymi jakościowo rodzajami paliw. Możemy wówczas narazić się na zakup zwykłego miału węglowego, zamiast dobrej jakości ekogroszku.

Zakup ekogroszku workowanego zabezpiecza nas przed ryzykiem oszustwa na naszą niekorzyść. Jest o tyle ważne, że ekogroszek ma o wiele korzystniejsze parametry grzewcze niż zwykły miał węglowy. Dlatego tak ważne jest, by upewniać się, że kupowany towar jest ekogroszkiem nie tylko z nazwy, ale również z natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here