Garderoba

Do niedawna jeszcze garderoby były niespotykane w polskich domach i mieszkaniach. Dopiero w ciągu ostatniej dekady wyraźnie zaczęła wzrastać ich popularność, a w projektach nowo budowanych domów i mieszkań wyznaczano osobne pomieszczenia przeznaczone właśnie na ich aranżację. W rezultacie – z garderoby korzysta codziennie wielu i wiele z nas. Są to pomieszczenia o tyle istotne, że dzięki ich zastosowaniu mamy możliwość „odciążyć” nasze sypialnie (często to właśnie one pełnią funkcje garderoby). Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wyposażyć garderobę w swoim miejscu zamieszkania oraz czym powinna odznaczać się garderoba funkcjonalna i praktyczna.

Urządzenia garderoby – od A do Z

Od czego warto rozpocząć? Od zwrócenia uwagi na najbardziej podstawową kwestię – czyli na rozmiar pomieszczenia, w którym będziemy aranżować naszą garderobę. W zależności od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w bloku, możemy dysponować odmienną ilością wolnej przestrzeni. W rezultacie – będziemy też potrzebować mebli o odmiennym rozmiarze, a zwłaszcza ich głębokości i szerokości.

By jednak półki nie były zbyt „płytkie”, należy sięgać po takie gabloty, których głębokość wynosi około 60 cm. Powinny być wystarczająco obszerne dla przechowywania zarówno złożonych ubrań (bluz, t-shirtów), pojemników z dodatkami (np. rękawiczkami lub czapkami) oraz butów.

Drążek na wieszaki to kolejny ważny element wyposażenia. Drążek powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości, w zależności od rodzaju przechowywanych na nim ubrań. W przypadku koszul, marynarek i t-shirtów, drążek powinien znajdować się na wysokości około 100 cm. Jeśli planujmy przechowywać na nim większe ubrania – na przykład zimowe płaszcze lub suknie wieczorowe, wówczas drążek powinien znajdować się 150 cm ponad podłożem. Wieszaki do garderoby powinny być wytrzymałe, a najlepiej, jeśli będą – wielofunkcyjne, czyli za ich pomocą będziemy mogli przechowywać zarówno spodnie, koszule, jak i szerokie bluzy.

Często sięgamy po szafy z odsuwanymi drzwiami. Są one szczególnie praktycznym rozwiązaniem w przypadku niedużych garderób, w których nie ma wystarczającej ilości wolnej przestrzeni, by otwierać drzwi na oścież. Wówczas, szafa z drzwiami rozsuwanymi może nam ułatwić korzystanie z danego pomieszczenia.

Przechowywanie drobiazgów

W garderobie przechowujemy także dużą liczbę dodatków oraz akcesoriów – rękawiczki, szaliki, chusty, sznurówki i liczne inne (szeroki wybór pojemników znajdziesz w ofercie Locker, internetowego sklepu dedykowanego dla aranżacji pomieszczeń). By nie doprowadzić do sytuacji niekontrolowanego bałaganu, warto wyposażyć się w dużą liczbę pojemników do ich przechowywania. Do wyboru mamy zarówno pojemniki plastikowe, jak i koszyki, które możemy umieszczać na półkach, we wnękach, szufladach oraz innych miejscach.

W segregowaniu mogą nam pomóc także pojemniki materiałowe (usztywniane za pomocą prostych wkładek tekturowych) oraz materiałowe półki. Te ostatnie przeznaczone są do wieszania na drążkach garderobianych, tworząc w ten sposób dodatkowy zestaw półek świetnie sprawdzających się w przechowywaniu niewielkich obiektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here