miejsce pracy dla nauczyciela w domu

Kącik do zdalnego nauczania powinien być odpowiednio zaaranżowany. Oczywiście nie każdy dysponuje wolną przestrzenią do urządzenia osobnego gabinetu, ale nawet przy niewielkim nakładzie kosztów można wydzielić odpowiednie miejsce do pracy w jednym z pomieszczeń. Jak urządzić funkcjonalne miejsce do pracy dla nauczyciela?

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia w szkołach i uniwersytetach odbywają się wyłącznie wirtualnie. Nauczyciele i wykładowcy prowadzą lekcje zdalnie, udostępniając odpowiednie materiały przez internet lub organizując wideokonferencje. Niestety warunki domowe nie zawsze sprzyjają pracy, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu brak wydzielonej przestrzeni biurowej. Jak zorganizować taką strefę, gdy nie mamy osobnego pomieszczenia na gabinet?

Dlaczego warto zaaranżować miejsce do pracy w domu?

Konieczność prowadzenia lekcji przez internet zmusiła wielu nauczycieli do szybkiego przeorganizowania domowej przestrzeni. Niektórzy stworzyli prowizoryczne biuro na kuchennym stole, inni na stoliku stołowym w salonie. Niestety taką umowną przestrzeń do pracy zdalnej trudno oddzielić od części domowej, co utrudnia koncentrację. Dochodzą do tego sterty notatek, nieposegregowanych dokumentów i innych pomocy naukowych, dla których trudno znaleźć miejsce w mieszkaniu. Jak się z tym uporać?

Wygodną przestrzeń do pracy zdalnej można urządzić wydzielając miejsce w salonie lub sypialni. Warto to zrobić, bo odpowiednio zaaranżowany kącik biurowy znacznie poprawia komfort pracy w domu, pozwala skupić uwagę na obowiązkach i posegregować niezbędne akcesoria. Uporządkowana przestrzeń stwarza też lepsze warunki do wideokonferencji, sprawdzania testów, przeprowadzania wirtualnych sprawdzianów czy przygotowywania materiałów do kolejnych zajęć.

miejsce do pracy w domu

Jakie meble wybrać do domowego gabinetu?

Aranżację przestrzeni do nauczania zdalnego zaczynamy, wybierając odpowiednie meble do biura. Centralnym elementem domowego gabinetu powinno być biurko z szerokim blatem, a biorąc pod uwagę, ze większość pracy wykonujemy przez internet, warto dobrać do niego wygodny, ergonomiczny fotel. Miejmy na uwadze, że to właśnie od tych dwóch sprzętów zależy w dużej mierze to, jak wygodnie i komfortowo będzie się nam pracowało. Dlatego najlepiej zainwestować w krzesło z regulowaną wysokością, nachyleniem oparcia oraz podłokietnikami.

fotel

Jeśli chodzi o biurko, to wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Dużą popularnością cieszą się modele w kształcie litery L, na których znajdziemy przestrzeń zarówno dla komputera, jak i do pracy manualnej, przeglądania notatek czy innych dokumentów. Jeżeli nie potrzeba nam tak dużo miejsca, możemy zainwestować w prosty stół biurowy, pod którym znajdzie się miejsce na funkcjonalną komodę na kółkach z szufladami. Aranżację warto uzupełnić regałem, który pomieści wszystkie książki, podręczniki oraz materiały dydaktyczne.

biurko

Miejsce do pracy w domu – nowoczesne aranżacje

Urządzając przestrzeń do pracy zdalnej w jednym z pomieszczeń, warto pomyśleć o tym, jak oddzielić je od części mieszkalnej. Można zrobić to za pomocą parawanu czy regału ażurowego, który częściowo przesłoni strefę biurową i odgrodzi ją od salonu czy sypialni. Jednak dużo ciekawszym i modnym ostatnio zabiegiem aranżacyjnym jest wydzielanie poszczególnych stref za pomocą kolorów lub innego wykończenia ścian. Wystarczy pomalować fragment ściany na kolor kontrastujący z barwą reszty pomieszczenia lub okleić go designerską tapetą. Nauczyciele prowadzący wideokonferencje powinni zatroszczyć się też o ścianę za biurkiem, na którą słuchacze z pewnością zwrócą uwagę. Najlepiej wybrać kolor, który nie będzie zanadto przyciągał uwagi i tworzył chaosu w tle.

gabinet

biuro

Oświetlenie do pracy zdalnej

Miejsce do pracy dla nauczyciela powinno być też dobrze oświetlone. Najlepiej ustawić biurko jak najbliżej okna, tak aby docierało do niego naturalne światło dzienne. Na biurku powinna znaleźć się także lampka, która doświetli blat podczas pracy. Warto zdecydować się na model emitujący światło o barwie naturalnej, łagodnej dla naszych oczu. W zależności od potrzeb można doposażyć się także w dodatkową lamę stojącą lub stylowy kinkiet na ścianę nad biurkiem.

lampka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here