Inteligentny budynek i inteligentna instalacja – czym jest automatyka budynkowa?

0
727

Dla wielu osób hasło „inteligentny budynek” brzmi futurystycznie i wydaje się wzięte z gatunku science fiction. Tymczasem, budynki i instalacje inteligentne są już od wielu lat w użytku, a branża ta rozwija się w narastającym tempie. Obecnie, coraz częściej w budynkach stosuje się rozwiązania zaliczane do automatyki budynkowej, które znacznie usprawniają ich użytkowanie. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w ten temat, z którego dowiesz się – dlaczego stosuje się automatykę budynkową, w czym jej wyjątkowość oraz jakich korzyści z niej płynących możemy się spodziewać.

Instalacja inteligentna – na czym to polega?

W każdym budynku wskazać można szereg instalacjach ułatwiających korzystanie z niego. Występują one zarówno w budynkach wykorzystywanych w celach mieszkaniowych, jak i tych pracowniczych, publicznych i innych. Mowa przede wszystkim o instalacjach elektrycznej, grzewczej, przewodzącej wodę oraz licznych innych. Zarządzanie ich pracą może odbywać się w różny sposób.

Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej polegają na skoordynowanej współpracy wszystkich systemów oraz składających się na nie urządzeń. Odbywa się to za pomocą specjalnych sterowników, systemów komunikacji oraz jednostki centralnej i oprogramowania. W zależności od wystąpienia konkretnych czynników, automatyka budynkowa uruchamia odpowiednie zadanie wykonawcze – na przykład zwiększa poziom oświetlenia, uruchamia system wentylacji lub elektrycznych żaluzji.

Istotne jest to, że zadanie te są podejmowane „automatycznie”, w oparciu o to jak zaprogramowaliśmy nasz system sterowania. Dzięki temu mamy możliwość optymalizacji pracy poszczególnych urządzeń w taki sposób, by zaczęły generować oszczędności. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku sterowania systemami oświetlenia, gdyż pozwoli nam to obniżyć wydatki na prąd.

Automatyka budynkowa – projektowanie inteligentnego budynku

Rozwiązania oferowane w ramach automatyki budynkowej są bardzo elastyczne. Mamy możliwość dopasowania ich pracy do naszych konkretnych potrzeb oraz predyspozycji budynku. W wyborze poszczególnych urządzeń konieczna będzie pomoc specjalisty, który nie tylko zaplanuje wykonanie instalacji, ale również wskaże najkorzystniejsze urządzenia.

Zazwyczaj, planowanie automatyki budynkowej rozpoczyna się od wskazania – jakie systemy pragniemy kontrolować. Następnie należy zaplanować rozprowadzenie przewodów oraz rozlokowanie konkretnych urządzeń, takich jak detektory, czujniki, sterowniki i inne. Podłączenie instalacji to kolejny etap, który kończy się zaprogramowaniem pracy wszystkich urządzeń.

Gdzie szukać pomocy w automatyce budynkowej?

Automatyka budynku to temat prężnie rozwijający się w naszym kraju. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców oraz właścicieli budynków mieszkalnych decyduje się wprowadzić rozwiązania z zakresu automatyki do swoich pomieszczeń.

Astra Automatyka to jedno z przedsiębiorstw specjalizujących się w planowaniu, wykonywaniu i obsłudze instalacji. Wykonuje indywidualne zlecenia dedykowane zarówno dla większych, jak i mniejszych budynków. Z jej pomocy korzystają zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje, pragnące usprawnić funkcjonowanie swoich pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here