Jak dostać dotację do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd”

Nie ma wątpliwości, że rządowy program „Mój Prąd” był najważniejszym impulsem dla rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce. Po uruchomieniu dotacji dla prosumentów ruszyła lawina zamówień na instalacje PV. To zainteresowanie wcale nie słabnie, a na ten moment mamy w Polsce już grubo ponad 600 tys. indywidualnych właścicieli systemów fotowoltaicznych. Przymierzasz się do tej inwestycji i chcesz dostać dotację do fotowoltaiki z programu „Mój Prąd”? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Dla kogo jest ta dotacja?

Dotację do fotowoltaiki w ramach programu „Mój Prąd” może uzyskać każda osoba fizyczna, która:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem samodzielnego budynku mieszkalnego (wykluczone są więc mieszkania w bloku),
  • ma zawartą kompleksową umowę z zakładem energetycznym,
  • zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW.

Jak widać założenia programu wykluczają z udziału w nim np. przedsiębiorców oraz osoby, które chcą zlecić wykonanie bardzo dużej instalacji (np. interesuje je fotowoltaika 50 kW). Mamy jednak dobrą wiadomość: z myślą o firmach inwestujących w technologie OZE został uruchomiony program „Energia Plus” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, w ramach którego można liczyć na dofinansowanie do kwoty nawet 50 tys. zł oraz na preferencyjną pożyczkę do 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wysokość dotacji z programu „Mój Prąd”

W ramach tego programu każdy, kto spełni kryteria i poprawnie złoży wniosek może otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Kwota ta jest ograniczona do 3000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Uzyskanie dotacji z programu „Mój Prąd” nie jest trudne, dlatego można przyjąć, że jeśli oferta danej firmy montującej panele fotowoltaiczne opiewa na kwotę np. 21 000 zł, to faktyczny koszt poniesiony przez inwestora zamknie się w 18 000 zł.

Nie zapominajmy również o uldze termomodernizacyjnej, z której można skorzystać niezależnie od tego, czy wzięliśmy dotację czy nie. Ulga ta jest odliczana w PIT i wynosi do 53 tys. zł na osobę. Oznacza to, że jeśli np. małżonkowie mają wspólność majątkową, to łącznie mogą odliczyć do 106 tys. zł – o ile oczywiście pozwala im na to limit zapłaconego podatku dochodowego.

Co jest potrzebne, aby starać się o dotację z programu „Mój Prąd”?

Przede wszystkim potrzebujemy… instalacji fotowoltaicznej. Trzeba podkreślić, że dotacja z tego programu jest wypłacana dopiero po zrealizowaniu zadania. Innymi słowy: wnioskodawca dostanie pieniądze dopiero po tym, jak już zacznie korzystać z własnej instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie ma wyeliminować ryzyko oszustw, czyli składania wniosków o dofinansowanie do nieistniejących systemów fotowoltaicznych.

Podstawowym dokumentem, jaki trzeba dołączyć do wniosku, jest ten poświadczający faktyczny zakup i montaż instalacji. Najczęściej będzie to faktura oraz umowa zawarta z profesjonalną firmą specjalizującą się w technologii PV. Na Dolnym Śląsku sprawdzonym i rekomendowanym przez klientów wykonawcą jest Sun For You (https://sunforyou.pl/).

Firma ta pomaga w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania dotacji na fotowoltaikę z programu „Mój Prąd”, dzięki czemu Twój wniosek zostanie wypełniony prawidłowo i otrzymasz dofinansowanie – o ile nie wyczerpie się pula środków w aktualnej edycji programu.

Wniosek o dotację z programu „Mój Prąd” składa się elektronicznie przez stronę  https://mojprad.gov.pl, na której znajdziesz również wszystkie potrzebne informacje oraz założenia programu. Obecna edycja trwa do 22 grudnia 2021 roku.

Co ważne, Ministerstwo Klimatu już zapowiedziało kontynuację w 2022 roku wraz z nowością, jaką będzie możliwość uzyskania dotacji do magazynu energii. Ma to być sposób na rozwiązanie problemu przeciążania sieci przez coraz liczniejsze instalacje PV – celem jest zwiększenie tzw. autokonsumpcji, czyli wykorzystywania większości wyprodukowanej energii w gospodarstwie domowym.

„Mój Prąd” nie jest jedynym programem, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki. O innych dostępnych opcjach przeczytasz w artykułach na stronie https://sunforyou.pl/blog/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here