Historia papieru toaletowego

Choć niekoniecznie jest to temat, o którym rozmawia się przy stole, to zdecydowanie warto poznać historię papieru toaletowego. Odrobina wiedzy nigdy nie zaszkodzi, a na dodatek losy jednego z najbardziej podstawowych artykułów higienicznych są naprawdę interesujące. Ponadto dzięki takim ciekawostkom można zabłysnąć podczas luźnego spotkania w gronie znajomych. Dowiedz się więcej o dziejach papieru toaletowego.

Czasy przed współczesnym papierem toaletowym

Potrzeba zachowania czystości po wizycie w toalecie istniała w ludziach od zawsze. Współczesne papiery toaletowe pojawiły się dopiero w XIX wieku, dlatego wcześniej konieczne było szukanie innych rozwiązań. W przeszłości bogatsza część społeczeństwa sięgała po różnego rodzaju delikatne tkaniny np. wełnę bądź len. Z kolei biedniejsze osoby korzystały ze szmat, trawy, mchu, siana czy też po prostu wody i ręki.

Mieszkańcy starożytnego Rzymu w toalecie dbali o swoją higienę za pomocą specjalnych gąbek. Z kolei na pomysł wykorzystania w toalecie papieru wpadli Chińczycy, którzy taki zwyczaj praktykowali już w VI wieku naszej ery. Co ciekawe, w czasach upowszechniania się współczesnej wersji papieru toaletowego w wielu państwach nadal często można było spotkać się z używaniem stron z gazet bądź książek telefonicznych.

Wynalezienie papieru toaletowego

Zastosowanie papieru w toalecie było znane już od dawna m.in. w Chinach, czyli państwie odpowiadającym za wynalezienie papieru. Jednak współczesna wersja papieru toaletowego pojawiła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. W 1857 roku Joseph C. Gayetty zapoczątkował w Stanach Zjednoczonych fabryczną produkcję tego jakże podstawowego obecnie artykułu higienicznego, który wkrótce zawojował właściwie cały świat.

Wynalazek Amerykanina był jednak sprzedawany w arkuszach oznaczonych jego nazwiskiem i upowszechnił się dopiero w latach 20. XX wieku. Z kolei jeszcze pod koniec XIX wieku na rynek wszedł papier toaletowy w rolce, za którego produkcją stali bracia E. Irvin i C. Scott. Na popularność takich artykułów higienicznych spory wpływ miało pojawienie się w coraz większej liczbie domów toalet z muszlą klozetową i spłuczką.

Papier toaletowy dziś

Obecnie w większości krajów ludzie nie wyobrażają sobie życia bez papieru toaletowego, który można kupić często nawet w sklepie spożywczym na rogu. Współczesna wersja składa się najczęściej z tekturowej rolki, na której zawinięta jest wstęga z perforacjami ułatwiającymi odrywanie pojedynczych arkusików. Na rynku dostępne są przeważnie papiery jedno-, dwu-, trzy- bądź czterowarstwowe.

Jeszcze do niedawna sporą popularnością cieszył się zwykły, szary papier. Obecnie w ofercie internetowego sklepu Dabex można spotkać też wybielaną wersję. Producenci papieru toaletowego często sięgają też po pastelowe kolory i przyjemne, kwiatowe bądź owocowe zapachy. Nie brakuje też oryginalnych projektów, w których na arkusikach umieszcza się nadruk z np. banknotami bądź podobizną polityka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here