Jak odświeżyć swoje stare meble?

To więcej niż pewne – co kilka lat Twoje meble będą prawdopodobnie wymagać naprawy lub malowania. Być może niektóre z twoich starych, drewnianych mebli zostały odstawione w kąt. Zamiast je wyrzucać, spróbuj zmienić wygląd starych mebli za pomocą dobrej farby. Malowanie mebli może być przyjemną zabawą, ale pytanie brzmi: jak pomalować stare meble?
Malowanie starych mebli jest powszechną praktyką w wielu domach, ponieważ pomaga zmienić ich wygląd. Zamiast użyć gęstej farby do odnowienia Twojej ulubionej komody, możesz zachować jej nieco staromodny wygląd za pomocą bejcy. Niewielka ilość farby może zdziałać cuda na ogólne poprawienie stanu Twoich mebli. Oto kroki, które należy podjąć, aby prawidłowo pomalować meble.
Krok 1
Pierwszą rzeczą do zrobienia przed rozpoczęciem malowania dowolnego mebla jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Będziesz potrzebował taśmy malarskiej, farby olejnej, uniwersalnego podkładu lateksowego, papieru ściernego o ziarnistości 220, taśmy maskującej i pędzla. Możesz również dołączyć do tego zestawu inne narzędzia, takie jak śrubokręt, który przyda się podczas rozkręcania mebli.
Krok 2
Umieszczenie specjalnej folii malarskiej na podłodze może zapobiec uszkodzeniu podłogi przez farbę, szczególnie podczas pracy w pomieszczeniu.
Krok 3
Kolejnym krokiem podczas malowania starych mebli jest usunięcie wszystkich ruchomych części mebli, a także sprzętu, który nie powinien zostać pomalowany. Obejmuje to zarówno szuflady, jak i fronty szuflad, elementy blokujące i wszystko to, co można zdemontować.
Krok 4
Jeśli po raz pierwszy próbujesz pomalować swoje meble, zrozumiałe jest, że poczujesz się nieco przytłoczony tym zadaniem. W końcu nie chcesz skończyć ze źle pomalowanymi meblami. Przed malowaniem zawsze wyszlifuj meble. Szlifierka orbitalna szybko wykona tę pracę, ale można również użyć innych narzędzi szlifierskich. Szlifowanie ręczne twardą szczotką może okazać się zbyt trudne, ale można użyć szlifierki lub drobnego papieru ściernego do trudno dostępnych miejsc. W przypadku szczególnie twardych lub lakierowanych powierzchni można wypróbować urządzenie do szlifowania cieczy.
Krok 5
Po szlifowaniu, następnym krokiem jest usunięcie wszelkich pyłów, ponieważ może to uszkodzić wykończenie i zapobiec przylgnięciu farby do „nagiego” drewna. Lepiej użyć wilgotnej szmatki do usunięcia brudu, ale odkurzanie kurzu może również pomóc. Przed nałożeniem podkładu należy upewnić się, że powierzchnia drewna jest wolna od pyłu.
Krok 6
Po wyszlifowaniu mebli, następnym krokiem jest nałożenie warstwy podkładu na mebel. Gruntowanie zapobiega powstawaniu plam z nowych warstw farby. Oczywiście, twój podkład powinien być podobny do farby, z której będziesz korzystać później. Eksperci od renowacji mebli zalecają stosowanie wykończenia satynowego lub półmatowego z użyciem podkładu lateksowego lub nawet na bazie oleju. Farba lateksowa jest zawsze dobrym wyborem do malowania mebli, oznacza to również, że ​​będziesz potrzebował podkładu lateksowego, aby pokryć przebarwienia na swoim drewnie. Grunt można nanosić za pomocą pociągnięć pędzlem lub można użyć podkładu natryskowego.
Krok 7
Farby i podkłady idą w parze. Farba kredowa to dobry wybór, ponieważ łatwo się ją nanosi na drewno. Oczywiście kreda jest najczęściej używana do elementów ściennych. Inne rodzaje farb obejmują tzw. milk paint (powstałą z kazeiny mleka) i matową farbę. Matowa farba jest zalecana do malowania mebli, ponieważ można cyklinować mebel między warstwami farby. Również ten rodzaj farby może lepiej reagować na nakładanie kilku warstw. Farba mineralna Fusion jest obecnie gorącym trendem, ponieważ wymaga ona minimalnego przygotowania i jest łatwa w zastosowaniu. Obecnie modny jest również „przetarty” wygląd mebli. Oczywiście, nigdy nie możesz pomylić się z białą farbą do mebli. Podczas malowania upewnij się, że pociągnięcia pędzla są skierowane w kierunku słojów drewna. W rzeczywistości widoczne pociągnięcia pędzla powracają. Niektórzy wciąż wolą używać rozpylacza. Zawsze upewnij się, że pierwsza warstwa odpowiednio wyschła, przed nałożeniem drugiej warstwy.
Krok 8
Poczekaj, aż wyschnie ostatnia warstwa farby, a następnie delikatnie wycyklinuj meble, aby uzyskać gładkie i równe wykończenie. Użyj miękkiej szczotki jako końcówki swojego odkurzacza, aby usunąć wszelkie pozostałości po szlifowaniu i inne zabrudzenia. Wytrzyj mebel, używając niestrzępiącej się ściereczki.
Krok 9
Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, następnym krokiem jest nałożenie powłoki wierzchniej. Jest to czas, w którym należy wybrać rodzaj wosku, który preferujesz. Niektórzy ludzie lubią lżejszy wosk, podczas gdy inni szukają ciemnego wosku. Do farb wodorozcieńczalnych zalecany jest poliuretan na bazie wody, natomiast poliuretan na bazie oleju powinien być nakładany na farby olejne. Zaleceniem dotyczącym zastosowania poliuretanu na bazie oleju jest niestosowanie go do jasnych kolorów, ponieważ ten rodzaj powłoki wierzchniej ma żółty odcień. Ważne jest, aby nakładać kilka cienkich warstw wierzchnich dokładnie tak, jak robiłeś to podczas nakładania farby. Podczas malowania warstwa wierzchnia powinna przebiegać wzdłuż słojów. Upewnij się, że pociągnięcie pędzla podąża za tym wzorem, aby uzyskać gładkie wykończenie. Nie zapomnij o cyklinowaniu pomiędzy poszczególnymi warstwami.
Krok 10
Sprzątanie może być najmniej zabawną częścią malowania mebli. Jednak jest konieczne, aby usunąć resztki farby i odpowiednio ją zutylizować. Odłóż wszystkie swoje narzędzia na właściwe miejsca. Złóż szmatkę i odłóż ją, aż będzie Ci potrzebna do następnego projektu.

Malowanie starych mebli może nadać Twoim meblom, a nawet całym pomieszczeniom, zupełnie nowy wygląd. Najważniejszą rzeczą jest, by być cierpliwym i pozwolić powierzchni mebla całkowicie wyschnąć przed przystąpieniem do następnego kroku. Niezależnie od tego, czy wolisz rustykalny styl wiejski, czy shabby chic, malowanie starych mebli drewnianych może zmienić Twój świat. Czas odwiedzić najbliższy sklep z używanymi meblami i ponieść się malarskiej fantazji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here