Jak sprawić by elewacja przetrwała lata

Przed odnowieniem elewacji, należy uważnie przypatrzyć się kilku kwestiom. W pierwszej kolejności liczy się położenie budynku. Pamiętajmy, że to, czy budynek stoi nieco wyżej, przy drodze lub w pobliżu pól uprawnych, będzie miało wpływ na długowieczność elewacji. Kluczowe okazuje się też, jak bardzo ściany narażona są na nasłonecznienie.

Wiąże się to z szybkością wysychania odnowionej ściany, a czasem z występowaniem na ich powierzchni czynników sprzyjających rozwojowi organizmów odpowiedzialnych za zły wygląd bądź zniszczenia. Powinniśmy zwracać uwagę na to czy nie pojawiają się zbiorowiska zabrudzeń oraz na to, czy barwa elewacji jednostajnie utrzymuje się na całej powierzchni ściany oraz czy nie doszło do miejscowych uszkodzeń. Dzięki wstępnym obserwacją możemy odpowiednio reagować na zjawiska, które w dłuższej perspektywie mogą mieć wpływ m.in. na estetykę elewacji.

Gdy budynek znajduje się w otoczeniu, które wywołuje dużo większe zabrudzenia, czy zawilgocenia, najlepiej wybierać najmniej elektryzującą się farbę, np. farbę nanosilikonową oraz silikonową. Takie rozwiązanie bezbłędnie zabezpieczy fasadę przed wilgocią, a także ograniczy podatność na zabrudzenia. Jeżeli naszym priorytetem jest jaskrawy kolor, warto przemyśleć zakup farby akrylowej. Tego rodzaju farba daje m.in. możliwość wykorzystania pigmentów organicznych na ścianach.

Podczas doboru farby istotnym czynnikiem jest stan istniejącego podłoża. Na każde podłoże, włącznie ze starymi tynkami akrylowymi, dobrym wyborem jest farba nanosilikonowa, którą cechuje obniżona nasiąkliwość oraz wysokie parametry, przez co chroni przed zbędnym wnikaniem wody. Dodajmy, że farba fasadowa nanosilikonowa jest paroprzepuszczalne i otwartoporowa, czyli w przypadku niedokładnego wykonania oraz niepoprawnego przygotowania podłoża, można doprowadzić do tzw. zjawiska kredowania, czyli wystąpienia na jej powierzchni białego (usuwalnego) nalotu. Wyżej opisane zjawisko jest neutralizowane farbami, w których stosuje się wysokojakościowe spoiwo hybrydowe.

Najczęściej zgłaszanym mankamentem są tzw. „zielone ściany”. Na wzrost mikroorganizmów najbardziej narażone są budynki położone w bliskim sąsiedztwie krzewów oraz przy zbiornikach wodnych. Zagrożeniem są również odsłonięte powierzchnie rolne, z których drobinki gleby i substancji mineralnych notorycznie nawiewa wiatr. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z elewacją w nowoprojektowanych domach, najlepszym rozwiązaniem jest farba podkładowa z dodatkiem substancji chroniących powłokę oraz tynk silikonowy biohydrofobowy. Tego typu rozwiązania dają gwarancje ochrony przed efektem „zielonej ściany.

Nie zapominajmy również o utrzymywaniu czystości elewacji. Raz na pięć lat powinniśmy znaleźć czas na dokładne wymycie elewacji, zaś co dziesięć lat należy ją odmalować. Zanieczyszczenia najlepiej usuwać wodą z domieszką zwykłych płynów czyszczących albo profesjonalnymi środkami do mycia elewacji. Trwałość systemu ociepleń szacowana jest średnio na 25 – 30 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here