Projekty domów: z poddaszem czy piętrem

Domy piętrowe cieszą się niesłabnącą popularnością – pozwalają wygodnie podzielić dom na strefę dzienną i nocną, a do tego na niewielkiej działce można postawić dom o dużej powierzchni użytkowej – jest to więc optymalne wykorzystanie przestrzeni. Interesującym wariantem może być jednak także zdecydowanie się na projekt domu z poddaszem.

Projekty domów z poddaszem: na pracownię lub przytulny pokój

Domy z poddaszem sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy zaaranżować przytulną sypialnię lub dobrze oświetloną pracownię – przy odpowiednio dużym oknie można mieć dostęp do światła dziennego przez wiele godzin. Warto jednak pamiętać, że skosy – mimo niepowtarzalnego charakteru, jakiego nadają wnętrzu – mogą być wyzwaniem podczas urządzania takiego pokoju.

Domy z poddaszem świetnie sprawdzą się dla małych rodzin, a poddasze może być wykorzystane jako sypialnie lub pracownia, jeżeli ktoś z domowników wykonuje zawód związany z projektowaniem wnętrz – równomierne oświetlenie, jakie łatwo uzyskać na poddaszu jest także cenione przez artystów, dla których sztuczne światło często jest o wiele gorsze do pracy, niż dzienne. Jeżeli planujemy pracować w domu i przyjmować w gabinecie, warto zadbać o to, by wejście na poddasze było łatwo dostępne – idealne byłoby osobne, jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, powinno znajdować się jak najbliżej głównego wejścia do domu.

Gotowe projekty domów z poddaszem i ich aranżacja

Decydując się na zamówienie lub zakup gotowego domu z poddaszem warto zwrócić szczególną uwagę na kształty ścian i skosów w tej części domu; pomoże nam to uniknąć późniejszych przeróbek.

Jednym z najważniejszych czynników jest wysokość tzw. ściany kolankowej – służy ona oddaleniu skosu od podłogi ostatniego piętra, a więc zwiększeniu powierzchni użytkowej. Jeżeli jest ona na tyle wysoka, by można było swobodnie ustawić przy niej biurko, to idealnie; w przeciwnym wypadku możemy postawić tzw. przedściankę. Również gotowe projekty domów z poddaszem mogą uwzględniać przedściankę jako rodzaj schowka oraz dodatkową izolację termiczną pomieszczenia. Zwracajmy uwagę także na wielkość i rozmieszczenie okien – powinny być na tyle duże, by wpuszczać dużo światła, i tak rozmieszczone, by światło to wpadało do pomieszczenia w odpowiednich miejscach – ważniejsze, by okno było blisko przestrzeni roboczej, niż schodów.

Jeżeli poddasze ma służyć jako sypialnia, wysokość ściany kolankowej nie jest aż tak istotna – jednak rozplanowanie przestrzeni i tak ma ogromne znaczenie. W końcu nie chcemy po przebudzeniu uderzać głową o dach – dlatego warto przemyśleć przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń już na etapie wyboru projektu domu.

Czy można przerobić dom parterowy na dom z poddaszem?

Zasadniczo domy z poddaszem są zazwyczaj projektowane jako takie; można jednak zaaranżować poddasze także w domu parterowym dobudowując do niego antresolę. Taka przestrzeń łączy w sobie zalety dużej przestrzeni, jaką zapewniają domy parterowe, oraz przytulności, jaką daje poddasze. W zależności od potrzeb przestrzeń może być wspólna lub można wydzielić ją dodatkową ścianką działową i drzwiami – można więc kupić gotowy projekt z zamiarem późniejszej rearanżacji.

Gdzie znaleźć gotowe projekty domów z poddaszem?

Istnieje wiele firm projektowych zajmujących się zarówno projektowaniem domów na zamówienie, jak i sprzedażą gotowych projektów. Jedną z nich znajdziecie tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html Zaletą kupowania gotowych projektów jest ich cena oraz szeroki wybór, dzięki czemu niemal na pewno znajdziemy propozycję pasującą do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here