Jakie gniazdka i włączniki wybrać do nowego mieszkania?

Do każdego pomieszczenia w naszym domu powinni być dopasowane gniazdka i włączniki. I nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny, ale także właściwości. Liczy się bowiem poziom napięcia w instalacji elektrycznej, rodzaj włącznika oraz jego budowa i miejsce, w którym zostanie umieszczony.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazdka dzielimy przede wszystkim ze względu na ich sposób montażu. W nowoczesnym budownictwie właściwie nie stosuje się już gniazdek innych niż podtynkowe. Są to gniazdka, które przyłącza się do instalacji elektrycznej jeszcze na etapie prac wykończeniowych. Drugim rodzajem gniazdek są te nadtynkowe, które zwykle montowane są w pomieszczeniach gospodarczych czy np. na fasadzie budynku do podłączenia kosiarki – w takiej sytuacji gniazdo musi mieć klapkę, które będzie chronić je od czynników zewnętrznych.

Warto kupować elementy osprzętu elektroinstalacyjnego w seriach

Standardem jest montowanie we wszystkich pomieszczeniach, kilka centymetrów nad podłogą gniazdek pojedynczych i podwójnych oraz włączników światła czy łączników schodowych na podobnej wysokości w całym domu.

Warto już w momencie, kiedy wybieramy osprzęt elektroinstalacyjny, sprawdzić ofertę producentów i wybrać jednego, by całość instalacji, z którą na co dzień mamy do czynienia, była dla nas estetyczna. I tak – wybierając np. producenta z wieloletnim doświadczeniem w branży zintegrowanych rozwiązań i technologii zarządzania energią, jak Schneider Electric, możemy wyposażyć cały nasz dom w jednolite i estetyczne rozwiązania, jednocześnie dostosowując kolor i typ włączników oraz gniazdek do wystroju wnętrza.

Dla przykładu wybierając serię ASFORA od Schneider Electric możemy zamontować w kolorze antracytowym cały zestaw gniazd i włączników w tym gniazdo TV-SAT-SAT końcowe oraz gniazda pojedyncze i podwójne z ramką lub bez.

Ochrona dla dzieci

Jeśli mamy dzieci, warto też pomyśleć o gniazdach z klapką. To znacznie lepsze rozwiązanie niż instalowanie zwykłych gniazd i kupowanie do nich plastikowych zabezpieczeń. Po pierwsze dlatego, że za każdym razem chcąc użyć gniazdka, będziemy musieli to zabezpieczenie wyjmować, a po drugie, jeśli posiadamy dzieci, wiemy doskonale, że klucz do wyjmowania zabezpieczenia prędzej czy później się zgubi.

Elegancja i bezpieczeństwo w łazience

W ramach serii ASFORA od Schneider Electric możemy też w odpowiednie gniazda wyposażyć łazienkę, gdzie wskazane jest stosowanie gniazd z uziemieniem i przesłonami torów prądowych. Podwyższony stopień ochrony mechanizmów IP44 odpowiedni jest do zastosowania właśnie w pomieszczeniach, gdzie istnieje możliwość zachlapania przewodów. Zaciski w tego typu gniazdach zasilających oznaczone są w czytelny sposób oraz umieszczone w jednej linii. Wszystko po to, by ułatwić ułożenie podłączonych kabli przed zamocowaniem gniazda w puszce instalacyjnej. Akurat w przypadku produktów linii ASFORA mamy do czynienia z solidną ramką montażową, która wykonana jest z galwanizowanego metalu, co poprawia poziom bezpieczeństwa. Także dedykowane do łazienki czy kuchni gniazda dostępne są w różnych kolorach, by lepiej uzupełniać wnętrze pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here