Szybkie, orzeźwiające prysznice czy długie, relaksujące kąpiele? Trudno dokonać wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Na które z urządzeń warto postawić, jeśli urządza się naprawdę małą łazienkę, na przykład w bloku z wielkiej płyty z czasów PRL? Sprawdzamy zalety poszczególnych rozwiązań i cenne wskazówki aranżacyjne.
Prysznic
Prysznic zajmuje mniej miejsca od wanny i gwarantuje szybkie zabiegi higieniczne, zużywające minimalne ilości wody użytkowej. Prawie każdy nowoczesny prysznic, umożliwia także korzystanie z deszczownicy oraz biczy wodnych, w które wyposaża się wiele podtynkowych paneli prysznicowych oferowanych przez producentów. Starsze osoby podkreślają, że łatwiej korzysta im się z prysznica, niż z wanny – kabina typu walk-in jest też odpowiednia dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Mówi się, że w bardzo małej łazience zdecydowanie powinno się postawić na prysznic, gdyż jako jedyny umożliwia stworzenie w pełni funkcjonalnego pokoju kąpielowego na powierzchni ok. 2 metrów kwadratowych. Należy jednak uważać na tradycyjne kabiny z brodzikami – niektóre modele mogą być zbyt toporne. W wyjątkowo małym pomieszczeniu, zdecydowanie warto zamontować prysznic bez brodzika. Odpływ w podłodze za przeszkleniem nie rzuca się w oczy i nie dominuje w przestrzeni, a do tego jest wygodny i łatwy w utrzymaniu w czystości. Co więcej, taka kabina typu walk-in pasuje do każdej nowoczesnej łazienki.
Wanna
Wanna zajmuje sporo miejsca, jednak umożliwia dokonywanie długich, relaksujących kąpieli w pianie. Zużywa też więcej wody użytkowej, niż prysznic, ale pozwala na bezpieczne kąpanie niemowląt i małych dzieci oraz wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wymagających przebywania w wodzie (np. aromaterapii). Niektóre dostępne na rynku wanny mają funkcję masażu powietrznego lub wodnego (jacuzzi), w innych mogą się kąpać nawet dwie czy trzy osoby naraz.
To nieprawda, że w niewielkiej łazience nie może znaleźć się wanna. Producenci proponują bowiem bardzo małe wanny do niewielkich łazienek, które z powodzeniem można osadzać w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 2,5 m2. Szczególnie warto zainteresować się asymetrycznymi modelami narożnymi, które pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni łazienki. Każdą wannę w małej łazience warto obudować – nadają się do tego celu płyty kartonowo-gipsowe o podwyższonej odporności na wilgoć, na które można położyć płytki Paradyż czy inne, zastosowane na ścianach łazienki.
2w1
Dwa w jednym, czyli wanna z panelem prysznicowym, to genialna alternatywa dla wyboru tylko jednej z powyżej opisanych opcji. Posiada większość zalet prysznica i wanny i w zasadzie tylko dwie wady – zajmuje tak samo dużo przestrzeni jak wanna i nie nadaje się do domów i mieszkań osób starszych. Rozwiązanie to można polecić jednak na przykład rodzinom z dziećmi, jako że skorzystają na nim wszyscy domownicy. Nic dziwnego, że wanny z prysznicami pojawiają się w tak dużej ilości małych łazienek.
Popularność wanien z kabinami prysznicowymi potwierdza fakt, iż tego typu produkty można dostać we wszystkich marketach budowlanych i sklepach internetowych. Wannę z prysznicem można też wykonać na własną rękę. Wystarczy dokupić do niej podtynkowy lub tradycyjny panel prysznicowy oraz parawan, szklaną ściankę lub zasłonkę prysznicową. Zdecydowanie najtańszy będzie zestaw złożony z wanny, zwykłej baterii prysznicowej i foliowej zasłony. Oczywiście, do małej łazienki lepiej będzie pasował droższy, szklany parawan i panel podtynkowy.
Wanna, prysznic czy urządzenie typu 2w1 – które rozwiązanie będzie najlepsze do małej łazienki? Ilu inwestorów, tyle odpowiedzi na to pytanie. Na szczęście, rynek obfituje zarówno w prysznice, jak i wanny i kabiny, które bez problemu zmieszczą się w pomieszczeniach o małej powierzchni, również tych mikroskopijnych.