Mała łazienka z prysznicem

Mając do dyspozycji niewielki metraż w domu, staramy się zaoszczędzić miejsce jak najpraktyczniej. Pozwalamy sobie często na większą sypialnie czy kuchnię kosztem łazienki. Wszystko to zależy od naszych potrzeb i wymagań. Mała łazienka z prysznicem zamiast wystawnej wanny może mieć znacznie więcej korzyści niż nam się wydaje. W dużej mierze ma to związek z ilością osób, które z niej korzystają. Jeśli tylko weźmiemy pod uwagę kilka cennych rad, mała łazienka może zamienić się w funkcjonalne, a zarazem przytulne pomieszczenie.

Jednym z głównych atutów jest to, że nie zabiera nam miejsca. Jest to istotne przy niewielkich mieszkaniach. Jej rozmiar potrafi nam ułatwić selekcje rzeczy, które powinny się tam znaleźć. Kiedy mamy niewiele miejsca do wykorzystania, automatycznie odrzucamy to, co nie jest konieczne. Sterta niepotrzebnych przedmiotów ląduje w koszu, a co za tym idzie nasza mała łazienka z prysznicem staje się bardziej praktyczna i wbrew pozorom znacznie większa niż nam się zdawało. Wymusza to na nas obowiązek utrzymania porządku. Sprawdza się to w przypadku bałaganiarzy. Jest to kolejna zaleta małej łazienki. Jeśli dzielimy ją z innymi osobami, bez względu na to czy jest to rodzina czy nie, bardzo łatwo o brak porządku. Przy niewielkim metrażu wszelkie kosmetyki czy prywatne sprzęty powinny znaleźć się u osób, do których należą. Zaoszczędza to nie tylko miejsce, ale także nasz czas, który poświęcilibyśmy na sprzątanie.
Stwarza to także problem. Przed i po każdym prysznicu trzeba nosić ze sobą rzeczy, a potem zabierać ze sobą. Nie jest to komfortowe rozwiązanie, często czegoś zapominamy i finalnie czas spędzony w łazience znacznie się wydłuża przez nasze bieganie między pomieszczeniami. Jednym z rozwiązań jest zrezygnowanie pewnych funkcji, ale czy nie lepiej wówczas pomyśleć o nieco większej łazience dla naszej wygody? Należy wziąć pod uwagę, że kosz z brudnymi ubraniami czy sama pralka powinna wówczas znaleźć się w osobnym pomieszczeniu, czyli nasza przestrzeń, którą pierwotnie chcieliśmy zaoszczędzić, znowu się pomniejszy.
Małe łazienki znajdują swoje miejsce w kawalerkach czy mieszkaniach jednopokojowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dużo czasu oraz minimalistów. Kamienice i stare budownictwo, w których często występuje problem z ogrzewaniem również powinny dysponować małymi łazienkami. Dla zmarzluchów na pewno łatwiej będzie ogrzać małą łazienkę. Czasem wystarczy mała farelka, aby w dziesięć minut w pomieszczeniu było naprawdę ciepło.
Inaczej wygląda to u dużych rodzin. Z doświadczenia pewnie wiecie, że często wtedy bywa w łazience tłoczno. Wyobrażacie sobie moment, w którym przykładowo cztery osoby muszą wyszykować się na tą samą poranną godzinę przy tak małej łazience? Ciasno się robi już przy dwóch osobach. Oczywiście można wstać wcześniej, przed resztą rodziny, aby w spokoju zająć się sobą, ale to z kolei może się wiązać z niewyspaniem.
Sprzątanie w małej łazience z prysznicem może okazać się również problemem. Przez niewiele dostępnego miejsca, znajduje się tu również dużo trudno dostępnych miejsc do czyszczenia. Jeżeli chcemy zachować estetyczny wygląda, a co za tym idzie sterylność łazienki, musimy liczyć się z tym, że czeka nas odrobina gimnastyki. Jeśli jednak będziemy to robić systematycznie, czas poświęcony na sprzątanie tego miejsca znacznie się ograniczy.
Jeżeli jednak pracuje dla nas sprzątaczka, co jest coraz popularniejsze w naszym kraju, nie musimy przejmować się tą kwestią w ogóle.

Jak więc usprawnić działanie małej łazienki i jej funkcjonalność?
Po pierwsze musimy mieć na uwadze fakt, że konieczne są trzy rzeczy: toaleta, umywalka oraz wanna lub prysznic. Dość oczywistą kwestią jest to, że przy małych łazienkach prysznic okaże się znacznie lepszym pomysłem. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w przeciwieństwie do wanny. W wielu sklepach znajdziemy meble specjalnie dopasowane do małych pomieszczeń. Dopasowane toalety, prysznice, szafki montowane w ścianach czy wiszące półki mogą znacznie ułatwić nam korzystanie z tego miejsca. Ilość dostępnych rozwiązań jest ogromna, wystarczy jedynie dopasować je do naszej przestrzeni. Przykładem może być zastosowanie prysznica bez brodzika.
Efekt przestrzeni wywoła również kabina prysznicowa z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Jako największy element w łazience, dzięki temu nie będzie jej przytłaczać. Lekkości pomieszczenia mogą dodać owalne kształty prysznica.
Poza podstawowymi, wcześniej wymienionymi rzeczami w łazience, powinna znaleźć się tu również szafka. Przechowywanie drobnych rzeczy kosztem odrobiny miejsca może nam zaoszczędzić frustracji.
Aby sprawić wrażenie wielkości, warto także wyposażyć łazienkę w lustro oraz odpowiednie światło. Ustawione w odpowiednich miejsca dodadzą nieco przestrzeni. Światło dzienne najlepiej działa w takiej sytuacji. Jeżeli jednak nie mamy lustra, powinniśmy postarać się o oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, przynajmniej jedno.
Małe łazienki nie powinny być w ciemnych kolorach. Te, które dają wrażenie przestrzeni to najczęściej takie, które kojarzymy z wodą i powietrzem, czyli na przykład odcienie błękitów. Nadają one także wrażenia sterylności. Ciepłe kolory, takie jak beż czy kawa z mlekiem nadadzą miejscu nieco przytulności. Ważne, aby nie były ciemne. Wszystko to zależy od tego jak chcemy zaaranżować naszą łazienkę. Ozdoby nie działają korzystnie w takich przypadkach. Jeśli wybieramy kafelki to powinny mieć na sobie minimum dekoracji. Nie musimy się ich wyzbywać całkowicie, ale warto postawić na delikatne wzory.
Również w kwestii wyposażenia powinniśmy stawiać na prostotę. Wybierając ceramikę wystarczy wziąć pod uwagę kolor, kształt i fakturę. Im mniej udziwnione, tym bardziej będą pasować i nadawać naszej łazience cech, których potrzebujemy.

Usprawnienie małej łazienki z prysznicem nie jest skomplikowane. Jeśli tylko dobrze przemyślimy kilka kwestii, możemy ułatwić zarówno swoje życie, jak i naszych współlokatorów, a korzystanie z łazienki nie będzie już uciążliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here