Fachowcy coraz częściej stosują nitonakrętki. Dla osób, które nie są związane z branżą, to pojęcie może być dość tajemnicze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz poznać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tych elementów.
Czym jest nitonakrętka?
Na początek warto zaznaczyć, że nitonakrętka to rodzaj tulejki, gdzie występuje wewnętrznie gwintowana część. Dzięki temu można łączyć cienkościenne elementy, w których nie ma możliwości nagwintowania otworu. Specjaliści bardzo często wykorzystują właśnie ten walor. Ogólnie nitonakrętki składają się z trzech odmiennych części. Wyróżniamy tutaj element gwintowany, część niegwintowaną cienkościenną, a także kołnierz. Firmy, które produkują elementy z opisywanej kategorii muszą zadbać tak naprawdę o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jest to niezbędne, żeby nitonakrętki dobrze wywiązywały się ze swojego zadania. Pamiętajcie zatem, aby wybierać elementy od profesjonalnych przedsiębiorstw, bo fachowcy nie oszczędzają na komponentach oraz bardzo przykładają się do każdego etapu produkcji.
Jak wygląda montaż?
Bardzo dużą zaletą nitonakrętek jest wyjątkowo szybki montaż. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na początek następuje skręcenie od strony kołnierza nagwintowanego trzpienia. W dalszej kolejności konieczne jest osadzenie nitonakrętki w otworze. Potem fachowcy wykonują dociśnięcie przez kołnierz do materiału oraz realizują spęczenie (poprzez powrotny ruch trzpienia). Ostatnim etapem jest usunięcie trzpienia w wyniku jego wykręcenia. Czasami jest wymagana duża szczelność – w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie nitonakrętki, która posiada dodatkową uszczelkę pod kołnierzem.
Rodzaje nitonakrętek
Elementy z opisywanej kategorii różnią się między sobą materiałem, z którego powstały. Eksperci podkreślają, że najbardziej wytrzymałe, a zarazem odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych są nitonakrętki wykonane ze stali nierdzewnej. Z kolei aluminiowe są uważane jako relatywnie proste w montażu. Nitonakrętki przelotowe cylindryczne z kołnierzem walcowym mogą być wybrane biorąc pod uwagę oba te materiały. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że elementy tego typu, zarówno w przypadku aluminium, jak i stali nierdzewnej, posiadają rozmiar od M4 do M8.
Nitonakrętki różnią się także pod wyglądem kołnierza lub rodzajem zakończenia. Można zdecydować się na nitonakrętki zamknięte oraz otwarte (jeśli mamy do czynienia z produktami przelotowymi, to są one określane właśnie jako otwarte).