Meble drewniane - czy nadają się do kuchni?

Meble kuchenne drewniane są modne już od wielu lat. Obecnie producenci mebli stosują to coraz inne imitacje drewna, które mają za zadanie obniżyć wagę oraz cenę tego typu mebli. Mimo wszystko nie brakuje osób, które decydują się na wykonanie kuchni z litego drewna – materiał ten może sprawdzić się zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym, jak i tradycyjnym charakterze. Znacznie częściej jednak drewno wykorzystywane jest w kuchniach o tradycyjnym, a nawet rustykalnym wyglądzie. Oczywiście materiał ten ma wiele zalet, jak i wad, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na ostateczne podjęcie decyzji o zakupie.

Kuchnia drewniana – rozwiązania funkcjonalne i estetyczne
Kuchnia nazywana jest sercem każdego domu, dlatego warto zadbać o to, by była ona pomieszczeniem funkcjonalnym i wygodnym. Odpowiedni dobór mebli może całkiem zmienić charakter pomieszczenia. Meble z drewna litego muszą być odpowiednio dobrane, by nie przytłaczać, a jednocześnie dawać komfort użytkowania. Oczywiście jest to możliwe przy doborze odpowiednich materiałów oraz technologii wykonania mebli. Niewątpliwą zaletą kuchni drewnianych jest ich wytrzymałość – meble wykonane z litego drewna mogą wytrzymać długie lata, a przy tym wyróżniają się ponadczasową stylistyką. Jako materiał naturalny, drewno wprowadza do pomieszczenia przytulną atmosferę i w szczególności dobrze prezentuje się w rustykalnych wnętrzach o tradycyjnym klimacie. Do dyspozycji mamy obecnie zarówno naturalne, jak i barwione drewno, dzięki czemu dopasowanie tego typu mebli do ogólnej aranżacji kuchni nie sprawia problemu. Nawet z biegiem lat, wygląd drewnianych mebli można całkiem zmienić, nic nie tracąc na ich funkcjonalności. Niestety, nowoczesne kuchnie nie oddają atmosfery przytulnych wnętrz, do których chętnie się powraca. Kuchnie drewniane są jednak całkiem inne, a ich wykonanie na wymiar może sprawiać, że idealnie dopasują się do wnętrza i zapewnią ogromną funkcjonalność. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie drewnianej kuchni, wybrane sprzęty AGD muszą tworzyć z nią całość – niekoniecznie drewniane, rustykalne meble będą dobrze współgrały z wyjątkowo nowoczesnymi kuchenkami czy dotykowymi okapami. Przy drewnianej kuchni raczej warto postawić na rozwiązania, nawiązujące swoim wyglądem do tradycyjnych wnętrz – wbrew pozorom, tego typu urządzeń nie brakuje na rynku.

Czy kuchnia drewniana ma jakieś wady?
Oczywiście nie można oczekiwać, że kuchnia drewniana to produkt idealny i całkowicie pozbawiony wad. Zanim zdecydujemy się na kupno drewnianych mebli, warto poznać także ich wady. Jest to materiał, który wymaga systematycznej i odpowiedniej pielęgnacji – woskowanie i impregnowanie mebli to zajęcie pracochłonne, a produkty dedykowane do mebli drewnianych nie należą do najtańszych. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewna, może ono tracić swój kolor, odkształcać się na skutek działania wilgoci czy zmiennych temperatur. O tego typu warunki w kuchni naprawdę nie jest trudno, ale przy odpowiedniej pielęgnacji mebli drewnianych można zachować ich piękny wygląd na długie lata. Warto również zwracać uwagę na rodzaj wybieranego drewna – przykładowo sosna z biegiem czasu ma tendencję do zmiany barwy na ciemniejszą – jeśli wykorzystamy ją do wykonania mebli, po kilku latach na pewno będą one miały znacznie ciemniejszy odcień. Minusem mebli wykonanych z litego drewna jest także ich waga – meble tego typu są ciężkie, co może sprawiać problem przy remontach, przemeblowaniu lub przy ustawianiu mebli na wyższych piętrach. Nie w każdym domu stałe obciążenie dla stropu o takiej wadze jest wskazane. Na końcu trzeba brać pod uwagę także cenę – nie ma wątpliwości, że meble drewniane są najdroższą opcją, którą mamy do wyboru. Materiał ten wraz z odpowiednią obróbką wymaga wysokiej ceny, którą nie każdy jest gotów zapłacić. Meble z litego drewna mogą być nawet kilkukrotnie droższe niż przy wyborze innego materiału, o czym każdy wybierający meble do kuchni musi pamiętać.

Alternatywa dla drewnianych mebli?
Osoby, które nie chcą rezygnować z drewnianych mebli, jednocześnie szukają tańszych rozwiązań mają do dyspozycji meble fornirowane. Jest to materiał imitujący drewno – na płytę meblową nakleja się cienką warstwę okleiny drewnianej, czyli forniru. Meble fornirowane są znacznie tańsze, przy okazji oferują użytkownikowi mnogość barw do wyboru. Tak jak meble wykonane z drewna, mogą one posiadać zróżnicowaną stylistykę, która wcale nie jest jednolita, Meble fornirowane dobrej jakości imitują prawdziwe drewno, do tego nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są znacznie lżejsze. Fornir to materiał wykonany z drewna sortowanego, dlatego nie będzie podsiadał sęków, nierówności czy wgłębień, co nie zawsze jest możliwe przy wykonaniu mebli z litego drewna. Nie ma również obaw, że pod wpływem nieodpowiedniej obróbki mebli i zmiennej wilgotności powietrza, materiał zacznie pękać. Fornir dostępny jest zarówno w tradycyjnych wersjach, jak i egzotycznych, dzięki czemu oferują praktycznie nieograniczone możliwości i tego typu meble można łatwo dopasować do każdego wnętrza. Oczywiście ostateczna decyzja odnośnie wyboru materiału, z którego zostaną wykonane meble, należy już do użytkownika. Zarówno lite drewno, jak i fornir mogą być dobrym rozwiązaniem.

Meble z drewna litego – jakie najlepiej wybrać?
Wybór konkretnego gatunku drewna może mieć wpływ na ostateczny wygląd mebli, jak i na ich trwałość. Najtańszym gatunkiem jest sosna, jednak ma ona tendencję do odbarwiania się i nie zawsze dobrze komponuje się z wystrojem wnętrza. Jeśli zależy nam na wytrzymałości mebli, najlepszym rozwiązaniem jest dąb lub buk. Tego typu drewniane meble mogą służyć nawet przez kilka pokoleń! Jest to jednak drewno masywne, twarde i przy tym stosunkowo ciężkie – nie nadaje się choćby na górne szafki, które same w sobie mogą być wtedy bardzo ciężkie. Coraz większą popularność zdobywa sobie brzoza, która jest wytrzymała i wyróżnia się twardym drewnem. Idealnie nadaje się więc do wykonania solidnych mebli. W sprawie doboru konkretnego gatunku, zawsze warto poradzić się stolarza, który ma wykonać dla nas meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here