Meble kuchenne – na wymiar czy gotowe zestawy?

Urządzając mieszkanie lub planując remont, zwykle stajemy przed wieloma dylematami, m.in. jakie meble kuchenne wybrać. Do wyboru są meble na wymiar lub gotowe zestawy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – a zatem jakie wybrać?

Jaki budżet możesz przeznaczyć na meble kuchenne?

Przed zakupem mebli kuchennych przede wszystkim należy określić budżet, jaki możemy na nie przeznaczyć. Gotowe zestawy fabryczne wiążą się z mniejszym wydatkiem niż meble projektowane na wymiar. Mimo to są one zwykle produkowane z gorszej jakości materiałów, które znacznie szybciej się zużywają i tracą na wyglądzie, co wiąże się z koniecznością ich naprawy, a nawet wymiany.

Jaką przestrzeń masz do zagospodarowania?

Bardzo ważne jest pomieszczenie, jakie mamy do dyspozycji na meble kuchenne. Gotowe zestawy wykonywane są masowo i sprawdzą się we wnętrzach regularnych, klasycznie zbudowanych. Mimo to nawet w takim przypadku meble na wymiar – szafki, blat kuchenny itd. – pozwolą w pełni wykorzystać potencjał wnętrza i jak najlepiej je zagospodarować.

Uniwersalność – wada czy zaleta?

Uniwersalność „gotowców” jest zarazem zaletą, jak i wadą – będą one kompatybilne z większością metraży i są łatwiejsze w przenoszeniu niż umeblowanie na wymiar. Nie ma jednak możliwości dopasowania elementów do indywidualnych potrzeb.

Z kolei elementy przygotowywane na indywidualne zamówienie pozwalają na oryginalne rozwiązania – np. blat dębowy może posłużyć jako dekoracyjny i niezwykle ozdobny parapet. Dzięki nim można wykonać meble idealnie pasujące do każdego rodzaju wnętrza. Warto pamiętać, że blaty drewniane są obecnie najmodniejszym trendem.

Czas oczekiwania na meble

Jedną z zalet gotowych zestawów jest też brak konieczności oczekiwania – większość z modeli wystarczy zamówić i umówić się na ich montaż. Większość sklepów ma na stanie elementy najpopularniejszych zestawów dostępne od ręki.

Z kolei meble wykonywane na zamówienie wiążą się zwykle z długim czasem oczekiwania – każda szafka czy blat kuchenny produkowane są specjalnie dla klienta. Jeśli jednak wolisz to rozwiązanie, wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować ich zakup. Zwykle warto jednak poczekać na realizację zamówienia – fachowcy oferują kompleksowe usługi – wykonanie pomiaru, projektu, wykonanie, montaż itp.

Decyzja dotycząca rodzaju mebli do kuchni nie jest prosta, ale wymaga przemyślenia różnych za i przeciw. Każdy musi zdecydować samodzielnie, które rozwiązanie będzie bardziej optymalne do danego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here